Example: quiz answers

ALFA 70 i 90H DOMINANT - alfaplam.rs

Trajno are i tednjak ALFA 70 DOMINANT ALFA 90H DOMINANT Uputstvo za postavljanje i rukovanje 2 Slika 1 Trajno are i tednjak ALFA 70 DOMINANT ,ALFA 90H DOMINANT 1. Poklopac tednjaka 2. Vrata lo i ta 3. Vrata pepeljare 4. Fijoka za gorivo 5. Regulator vazduha 6. Dimovodni priklju ak 7. Vrata rerne 8. Za titni poklopac otvora za i enje 3 5 2 1 6 7 8 4 6 7 8 2 1 5 3 4 3 UPUTSTVO ZA POSTAVLJANJE, KORI ENJE I RUKOVANJE TRAJNO ARE IM TEDNJACIMA Ovo uputstvo za postavljanje, kori enje i rukovanje va i za slede i tip trajno are ih tednjaka: ALFA 70 DOMINANT ,ALFA 90H DOMINANT . Pa nja pre kori enja Da bi Va tednjak ispravno funkcionisao, va no je da ovo uputstvo pa ljivo pro itate i da po njemu precizno postupate.

2 Slika 1 Trajnožareći štednjak ALFA 70 DOMINANT,ALFA 90H DOMINANT 1. Poklopac štednjaka 2. Vrata ložišta 3. Vrata pepeljare 4. Fijoka za gorivo

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of ALFA 70 i 90H DOMINANT - alfaplam.rs

1 Trajno are i tednjak ALFA 70 DOMINANT ALFA 90H DOMINANT Uputstvo za postavljanje i rukovanje 2 Slika 1 Trajno are i tednjak ALFA 70 DOMINANT ,ALFA 90H DOMINANT 1. Poklopac tednjaka 2. Vrata lo i ta 3. Vrata pepeljare 4. Fijoka za gorivo 5. Regulator vazduha 6. Dimovodni priklju ak 7. Vrata rerne 8. Za titni poklopac otvora za i enje 3 5 2 1 6 7 8 4 6 7 8 2 1 5 3 4 3 UPUTSTVO ZA POSTAVLJANJE, KORI ENJE I RUKOVANJE TRAJNO ARE IM TEDNJACIMA Ovo uputstvo za postavljanje, kori enje i rukovanje va i za slede i tip trajno are ih tednjaka: ALFA 70 DOMINANT ,ALFA 90H DOMINANT . Pa nja pre kori enja Da bi Va tednjak ispravno funkcionisao, va no je da ovo uputstvo pa ljivo pro itate i da po njemu precizno postupate.

2 Koristite samo preporu ene vrste goriva: mrki ugalj, drvo. Potreban pritisak u dimnjaku treba pri normalnom radnom optere enju da iznosi 12 Pa. Pri optere enju preko 15 Pa, treba u unak ugraditi prigu iva . U prostoru gde se postavlja postrojenje za lo enje treba se pobrinuti za dovoljno snabdevanje sve im vazduhom. Ukoliko prozori i vrata dihtuju, ili ukoliko se drugi aparati kao to je usisiva pra ine, su a ve a, ventilator itd, nalaze u prostoriji u kojoj se postavlja tednjak i oduzimaju vazduh, mora se u takvim okolnostima vazduh koji sagoreva (sve vazduh) povremeno dovesti spolja (otvaranjem vrata, prozora itd). U pepeljari se ne smeju dr ati zapaljivi materijali. Visina pepela ne sme da prekora i visinu bo nih zidova fioke za pepeo. 1. TEHNI KI PODACI Jedinica ALFA70 DOMINANT ALFA 90H DOMINANT Nominalni kapacitet grejanja kW 7 8 Temperatura otpadnih gasova C 230 230 Potreban pritisak u dimnjaku Pa 11 12 Dimenzije tednjaka x D x V (mm) 700 x 600 x 850 900 x 600 x 850 Dimenzije rerne x D x V (mm) 330 x 440 x 260 460 x 440 x 260 Pre nik dimovodnog nastavka mm 120 120 Visina od poda do dimovodnog nastavka mm 690 690 Te ina kg 125 145 4 2.

3 INSTALIRANJE TEDNJAKA Pri postavljanju tednjaka obratiti pa nju na va e e gra evinske i protvpo arne propise i odredbe. Priklju ivanje tednjaka na dimnjak sledi sa strane, pozadi i gore levo ili desno, zavisno da li ste se odlu ili za "levi" ili "desni" tednjak. Obratite pa nju da mesto na kojem se postavlja tednjak bude vodoravno. Ukoliko je pod zapaljiv (drvo, plastika, ) koristiti lim od elika, bakra ili nekog drugog nezapaljivog materijala. Ta podloga mora da osnovne obrise tednjaka prekora i za najmanje 30 cm, a na strani gde se rukuje najmanje 50 cm. Rastojanje sa svih strana u odnosu na delove name taja od drveta ili plastike iznosi najmanje 20 cm. Ugradbeni delovi od zapaljivih materijala moraju od otvora za punjenje tednjaka prema stranama da budu na rastojanju od najmanje 80 cm. Zidovi oko tednjaka treba u punoj visini, u irini od najmanje 50 cm na obe strane, kao i najmanje 50 cm ispred postrojenja za lo enje, da budu otporni na po ar.

4 Sigurnosno rastojanje predmeta koje treba za titi od tednjaka (npr. zapaljivi zidovi, zidovi koji imaju zapaljive sastavne delove, kuhinjski elementi, nose i zidovi od eli nog ) iznosi najmanje 15 cm. Zapaljive predmete (koji imaju drvenu oblogu, name taj, zavese i sl.) treba dr ati na dovoljnoj udaljenosti od tednjaka. Pri kori enju, iznad eli ne plo e tednjaka nisu dozvoljene nadogradnje. Kod pomeranja cevi za odvod otpadnih gasova treba se dr ati minimalnih rastojanja u odnosu na zapaljive materije: udaljenost od zida 20 cm, udaljenost od plafona 40 cm. Priklju ivanje tednjaka na dimnjak sledi uz odgovaraju e vezne delove prema Treba obratiti pa nju, da priklju na tucna na dimnjak i dimovodna cev ne smeju da u u u popre ni presek otpadnih gasova dimnjaka i treba me usobno da se zadihtuju. Da bi Va tednjak postigao eljeni kapacitet, morate obratiti pa nju da se instaliranje pravilno sprovede i pre svega da dimnjak funkcioni e besprekorno.

5 U svakom slu aju treba postoje i pritisak u dimnjaku prekontrolisati, pre nego to se tednjak pusti u pogon. Najjednostavnije ete kontrolisati ja inu promaje dimnjaka ako ispod otvora dimnjaka dr ite plamen sve e. Promaja je dovoljna ako se plamen sve e povija prema otvoru dimnjaka. Slabo povijanje plamena je znak slabe promaje. Ukoliko se instaliraju dva postrojenja za lo enje na jednom spratu i na jednom od aku (vi estruko optere enje), rastojanje izme u priklju aka ne sme biti manje od 50 cm. 5 3. REGULISANJE VAZDUHA Slika 2 Primarni vazduh Vreme sagorevanja, a time i kapacitet grejanja tednjaka odre uje se primarnim vazduhom za sagorevanje. Taj vazduh se pomo u regulatora za primarni vazduh na vratima pepeljare reguli e (slika 1, pozicija 5). Dugme na vratima pepeljare (slika 2, pozicija 9) prikazuje pravac otvaranja i zatvaranja ibera.

6 Za paljenje regulator za vazduh treba maksimalno da se otvori (dugme staviti u polo aj 3). Napomena: Da bi se spre ilo pregrevanje tednjaka, nije dozvoljeno da koli ina goriva bude ve a od 2,5kg su enog drveta na sat vremena, pri odgovaraju e pode enom sagorevanju. Klapna za zagrevanje Pokretanje klapne za zagrevanje sledi tako to se dugme (slika 3, pozicija 10) koje se nalazi iznad vrata pe nice aktivira. Dugme izvu i, klapna za zagrevanje je otvorena. Dugme uvu i, klapna za zagrevanje je zatvorena. Ona slu i za skra ivanje puteva dimnih gasova prilikom lo enja. 9 6 Slika 3 Klapnu za zagrevanje otvoriti samo u fazi potpaljivanja tednjaka. Za vreme lo enja klapna za zagrevanje koja je otvorena dovodi do pregrevanja tednjaka i time do o te enja na delovima tednjaka. Osim toga, otvorena klapna za zagrevanje ima za posledicu ve u potro nju goriva. Vrata pe nice Vrata pe nice (slika 1, pozicija 7) se mogu skinuti bez alata: uhvate se za dr ku i vrata, koja su malo otvorena, povuku se nagore.

7 Ponovo ugra ivanje se obavlja tako to se oba arnira stave u odgovaraju e otvore na prednjoj stranici pe nice, a pritisak izvr i na donju ivicu vrata kolenom i istovremenim lakim povla enjem dr ke na gore. Kada je tednjak u pogonu vrata pe nice moraju biti ugra ena. Vrata pe nice mogu biti u jednom od dva polo aja prema izboru, zavisno od eljene toplote koja treba da bude u prostoriji. Vrata pe nice otvorena: ve e emitovanje toplote za zagrevanje prostorije. Vrata pe nice zatvorena: manje emitovanje toplote za zagrevanje prostorije. Fijoka za gorivo U donjem delu tednjaka nalazi se prostor za gorivo (slika 1, polo aj 4), ima vo ice i lako se pokre e. Pa nja: U tom prostoru ne skladi titi lako zapaljive materijale kao papir i sl. Obratiti pa nju na visinu pri punjenju. 10 7 4. PU TANJE TEDNJAKA U POGON Pre prvog lo enja treba sve emajlirane povr ine obrisati mekom krpom, da bi se spre ilo stvaranje fleka.

8 Nakon upoznavanja sa rukovanjem tednjaka mo e uslediti prvo pu tanje u pogon. Kod prvog lo enja otvorite prozor jer naneta za tita od korozije za kratko vreme razvija jedan neprijatan ali bezna ajan dim, odnosno razvija se neprijatan miris. To je normalna pojava i nestaje nakon kratkog vremena. Ne zaboravite da su neki ugradbeni delovi na tednjaku (cev za odpadne gasove, vrata za punjenje - vrata lo i ta, itd.), kada je tednjak nalo en, vru i i predstavljaju opasnost od opekotina. Posebno treba paziti malu decu, da ne do u u opasnost. Kod prvog lo enja nalo iti tednjak sa dve - tri slabe vatre kako ne bi do lo do pucanja amota. Pu tanje u pogon i rad Dugme klapne za zagrevanje izvu i, klapna za zagrevanje otvorena Regulator primarnog vazduha otvoriti na najve e pu tanje vazduha (slika 1, pozicija 3) Otvoriti vrata lo i ta Staviti drvenu vunu, drvenu piljevinu ili papir 2-3 mala komada drveta staviti preko Zapaliti Vrata lo i ta zatvoriti Drvo ostaviti da ivahno gori Dugme za klapnu za zagrevanje uvu i, klapna za potpalu zatvorena.

9 Nakon stvaranja osnovnog ara treba u otvor za punjenje dodati gorivo. Regulator za vazduh postaviti na odgovaraju e markirano mesto (dugme staviti u po-lo aj 1-3). Pri dodavanju goriva vrata lo ista lagano otvoriti, prvo da se povuku dimni gasovi time ete izbe i dimne gasove u prostoru. Nominalni kapacitet grejanja posti i ete kada stavite slede e koli ine goriva i podesite: Tip trajno are eg tednjaka Koli ina Vreme Poluga i otvor sagorevanja vazduha ALFA 70 DOMINANT 2,1 kg 1,0 h 1/3 ALFA 90H DOMINANT 2,4 kg 1,0 h 1/3 Obratite pa nju da nikada ne bude stavljano vi e drveta nego to je potrebno za nominalni kapacitet grejanja. Gore navedena koli ina goriva se nesme prekora iti jer ina e mo e do i do pregrevanja tednjaka. Preporu uje se kori enje prirodno su enog drveta. Lakirano, prefarbano, furnirano i impregnirano drvo ili drvo sa tutkalom nije dozvoljeno lo iti. U tom slu aju gasi se svaka garancija proizvo a a.

10 8 Drvo koje se koristi mora biti suvo (ostatak vlage, 20 %). To je po obi aju slu aj ukoliko se drvo skladi ti dve godine na suvom mestu gde postoji dobro provetravanje. Vla no drvo ima malu kalorijsku vrednost i dovodi do naslage u dimovodnim kanalima i u dimnjaku. Kod nepovoljnih uslova promaje u dimnjaku mogu se pojaviti smetnje, jer se dimni gasovi ne odvode sasvim, onda rad tednjaka iz sigurnosnih razloga nije dozvoljen. Napomena: Bolja iskori enost goriva, a time i bolje zagrevanje prostora posti e se tako to se vrata pe nice otvore malo ili potpuno. Kuvanje Kuvanje leti Za vreme toplih dana trajno are i tednjak koristi se uglavnom za kuvanje. Vrata pe nice se dr e zatvorena. Najbolje je koristiti lonac sa jakim dnom i odgovaraju im poklopcima. Kuvanje zimi Za vreme hladnijih dana trajno are i tednjak se koristi uglavnom za zagrevanje prostorije. Da bi se br e kuvalo, koristiti suvo drvo. Klapna za zagrevanje mora biti zatvorena, a regulator vazduha maksimalno otvoren.


Related search queries