Example: barber

Lietuvos Respublikos GEROS PAMOKOS RECEPTAI - NMVA

Pagrindiniai klausimai:2012, balandis Nr. 1 (65)ISSN 1822-4156 PROBLEMOS ANALIZ VIETIMOL ietuvos Respublikos vietimo ir mokslo ministerijaGEROS PAMOKOS RECEPTAIAr tobulos PAMOKOS yra repe-tuotos PAMOKOS ?Pamoka yra toks privalomas ir savaime suprantamas mokyklinio gyvenimo ele-mentas, kad kai kurie vietimo termin odynai net nebando jos apibr ti. O tie, kurie bando, apibr ia labai trumpai ir pana iai: pamoka yra mokymo periodas , mokymo vienetas per laiko vienet arba pagrindin mokymo forma, ribojama laiko vienetu . Tik 2011 2013 met pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo pro-gram Bendruosiuose ugdymo planuose PAMOKOS apibr imas iek tiek i pl s-tas: ji apib dinta kaip pagrindin nustatytos trukm s nepertraukiamo mokymosi organizavimo forma . Mokymo(si) formos per laiko vienet steb jimas tampa pagrindiniu rodym altiniu vertinant mokykl veiklos kokyb.

Pagrindiniai klausimai: 2012, balandis Nr. 1 (65) ISSN 1822-4156 PROBLEMOS ANALIZĖ ŠVIETIMO Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija

Tags:

  Lietuvos respublikos, Lietuvos, Respublikos

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of Lietuvos Respublikos GEROS PAMOKOS RECEPTAI - NMVA

1 Pagrindiniai klausimai:2012, balandis Nr. 1 (65)ISSN 1822-4156 PROBLEMOS ANALIZ VIETIMOL ietuvos Respublikos vietimo ir mokslo ministerijaGEROS PAMOKOS RECEPTAIAr tobulos PAMOKOS yra repe-tuotos PAMOKOS ?Pamoka yra toks privalomas ir savaime suprantamas mokyklinio gyvenimo ele-mentas, kad kai kurie vietimo termin odynai net nebando jos apibr ti. O tie, kurie bando, apibr ia labai trumpai ir pana iai: pamoka yra mokymo periodas , mokymo vienetas per laiko vienet arba pagrindin mokymo forma, ribojama laiko vienetu . Tik 2011 2013 met pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo pro-gram Bendruosiuose ugdymo planuose PAMOKOS apibr imas iek tiek i pl s-tas: ji apib dinta kaip pagrindin nustatytos trukm s nepertraukiamo mokymosi organizavimo forma . Mokymo(si) formos per laiko vienet steb jimas tampa pagrindiniu rodym altiniu vertinant mokykl veiklos kokyb.

2 Da n jant io vertinimo atvej daug -ja ir abejoni , kiek jis adekvatus ir priimtinas, tiksliau, kiek priimtina tai, kuo jis grind iamas, t. y. GEROS PAMOKOS samprata. Vertintoj naudojama samprata daro tak tam, kaip dirba mokytojai, tad verta pasiai kinti ir i samprat , ir jos norma-tyvum . Pagrindin s i vados iuolaikin s ugdymo psichologija ir edukologija yra sukaupusios daug i- ni apie veiksmingus PAMOKOS organizavimo b dus ir metodus, ta iau jokie tyrimai neteikia vienareik mi ir privalom nurodym , kokia tur t b ti gera pamokas apra in ja vairiais b dais: pateikdami strukt rinius modelius, mokymo ir ugdymo modelius, principus, GEROS PAMOKOS po- ymius. Tai vertingas id j altinis, ta iau ne RECEPTAI , kurie garantuot kiekvienos PAMOKOS s km .S kminga pamoka yra iems mokiniams iuo metu ioje klas je siekiant i tiksl skirta pamoka. Sprendim , ar ji gera, lemia m s pasirinkti verti-nimo kriterijai.

3 B t gerai, jei to, kas vyksta pamokoje, priimtinum vertin-tum me atsi velgdami s lygas (mokinius, mokytojus, programas, vado-v lius, mokyklos kult r ), ugdymo t stinum (ry su kitomis pamokomis) ir rezultatus ( r. iliustracij apa ioje). Mokykl veiklos kokyb s i or s vertintoj iuo metu naudojamas pamo- kos steb jimo protokolas nurodo sutartus vertinti aspektus, ta iau netei-kia universalaus GEROS PAMOKOS scenarijaus-recepto. Protokolo strukt -ra yra pakankamai universali ir talpi, kad tikt vairiausioms pamokoms vertinti. Jeigu protokolo turinys vis d lto trikdo mokytojus, planuojan ius pamokas, gal tiesiog tr ksta diskusij ir susitarim d l gero mokymo PAMOKOS kokyb lemia tin-kam princip laikymasis?Ar yra toks norminis PAMOKOS strukt ros modelis, kur pasi-rinkus pamoka b t gera?Mokymo ir ugdymo modeli vairov , j paskirtis ir pasirin-kimo kriterijaiAr PAMOKOS kokybei vertinti nepakakt rezultat ?

4 GEROS PAMOKOS po ymi rinki-niai: kiek verta jais remtis?Kas vyksta pamokoje?2 GEROS PAMOKOS RECEPTAI2012 balandisTOBULA PAMOKA SUREPETUOTA PAMOKA? PAMOKOS steb jimas siekiant vertinti jos kokyb , o i ties mokytojo(s) darb retam vertinamajam yra malonus. Ir visose alyse, kuriose tai vyksta, mokytojai kuria ironi kus patarimus savo vertinamiems kolegoms. Lietuvoje jie pra-sideda taip: Ateini klas vesti PAMOKOS , apsidairai ir tarp mokini pa-matai objekt , nusileidus i kosmoso. Pasikloja anas prie save standartin PAMOKOS vertinimo lentel , ir nebandyk dirb-ti ne pagal jos punktus. O klas s mokiniai tai ne moliniai daiktai, sud lioti lentynas, jie juda kruta, leid ia garsus, emo-cijas; motyvuoti, adaptuoti, modifikuoti, nevalgiusieji pikti, persivalgiusieji ting s ir t. t., o j daug trisde 1Ir tada mokytojui(ai), kurie ir iaip jau kasdien yra vaidinan-tys re isieriai, kyla pagunda surengti spektakl , kuriam pra-dedama ruo tis i anksto, pavyzd iui: Tikslas: tikinti PAMOKOS steb tojus, kad esi gera(s) mokytoja(s).

5 I tekliai: Tinkamai nuteikt mokini , pasiruo usi i tarti fra-zes: i pamoka man pati domiausia! , A tiek daug ian-dien i mokau! ir J s mano mylimiausia(s) mokytoja(s) , klas . Aplinka: Pasir pinkite kabineto sienomis. Ant j turi b ti daug skoningai sukabint dailiai atlikt darb ir dalyko in-formacijos, o mokiniai parengti atsakyti, kad visk padar jie patys. Pasirengimas pamokai: Pasistenkite, kad i pamoka J s mokiniams b t tre ioji ir lygiai tokia pati. Ir kad per ankstes-nes repeticijas jie b t gav pakankamai teigiam paskati-nim ir informacijos, ko i j tikit s. PAMOKOS prad ia: Parodykite, kad d iaugiat s v l maty-dami savo mokinius, ir tikinkite juos, kad ioje pamokoje jie patirs ka k nepaprasta. Tada paskelbkite (u ra ykite lento-je) PAMOKOS u davin . Ir taip toliau pagal t vertintoj lentel arba pagal tai, kaip, mokytoj manymu, vertintojai supranta savo lentel.

6 Tokios sure isuotos PAMOKOS gali baigtis kaip viename se-name anekdote: Vienas geografijos mokytojas m go nau-doti vaizdines priemones. Pasakodamas apie em s rutul , rodydavo savo apvali tabokin . Bet t dien , kai at jo mo-kykl inspektorius, tabokin kaip ty ia buvo pakeit s nauja. Inspektorius paklaus mokini , kokios formos yra em . Pe-triukas atsistojo atsakyti, o mokytojas, kaip visada, i sitrauk i ki en s tabokin , kad vaikas nesusipainiot . Ir Petriukas paai kino: Tamsta inspektoriau, em kitomis savait s die-nomis yra apvali, o tre iadieniais keturkamp . Pamok repetavimas prie vertinimus grind iamas sitikini-mu, kad yra ka koks universalus pamok modelis, kuris ne-abejotinai tur t patikti vertintojams, ir kad ka kur, grei iau-siai PAMOKOS vertinimo protokole, tai apra yta. Toliau tekste aptariamos ios PAMOKOS KOKYB LEMIA TEISINGAS STRUKT RINIS MODELIS? Remiantis tradicine pedagogika manoma, kad gerai pa-mokai b dinga ai ki ir pagr sta strukt ra.

7 Laikui b gant strukt rini modeli mados gali keistis, ta iau visoms joms b dingas polinkis tam tikr algoritmin model , tai yra mo-kymo veikl sekas, laikyti tobulu, tinkamu visais atvejais ir privalomu. Vien i toki normini modeli , prasidedant nam darb tikrinimu ir pra jusios PAMOKOS kartojimu, o pasibaigiant nam darb skyrimu, yra patyr visi Lietuvos suaugusieji. is tradicinis PAMOKOS strukt ros modelis kil-dinamas i tiesioginio mokymo metodo, padariusio turb t did iausi tak sivaizdavimui, kokia PAMOKOS strukt ra yra gera. Jo esm mokytojo(s), kurie atlieka pagrindinio infor-macijos altinio ir veiklos modelio vaidmenis, suplanuotas ir kontroliuojamas mokymasis. Metodui b dinga ilgai tobulin-ta ir nusistov jusi nuosekli veikl sistema:Tiesioginio mokymo PAMOKOS strukt raPamokos dalisVeiklos1. Sutelkimas ir nukreipimasA) Trumpute vadine u duotimi, atviru klausimu ar kt.

8 Sudominama ir padedama susi-kaupti pamokai. B) Paai kinama, ko bus mokomasi ioje pamokoje ir koki rezultat tikimasi k moki-niai PAMOKOS pabaigoje tur t inoti ir / ar geb ) Siekiant sukelti entuziazm , informuojama apie PAMOKOS naud , ry su mokini interesais, smagias patirtis ir Pasirengimo patikrinimasPatikrinama, pakartojama, primenama pamokai b tinos inios ir geb jimai, gyti pra ju-sioje pamokoje, anks iau ar Naujos med iagos pateiki-masPateikiama nauja informacija pasakojimai, s vokos, id jos, iliustracijos, formul s, apibr imai, modeliai ir kt. Supratimui pagerinti naudojama papildoma informacija pa-ai kinimai, iliustracijos, palyginimai. Jei reikia, parodoma, kaip k nors atlikti (modeliuo-jama veikla). Pakartojant pabr iama tai, kas Supratimo patikrinimasU duodami klausimai mokini supratimo lygiui nustatyti ir suvokimo klaidoms bei spra-goms i taisyti.

9 1 altinis: skaitytoj komentarai savaitra tyje Dialogas .3 GEROS PAMOKOS RECEPTAI2012 balandisPamokos dalisVeiklos5. Supratimo taikymo mokymasSkiriamos naujos informacijos taikymo, g d i ir geb jim ugdymosi u duotys. Pirmo-sios atliekamos mokytojams vadovaujant ir stebint, v lesn s savaranki Vertinimas ir apibendrinimasPatikrinama, kaip mokiniams sek si atlikti u duotis. Komentuojama, taisomos klaidos, vertinama. Jei reikia mokoma i naujo, jei i mokta s kmingai trumpai aptariama, ko i mokta, kod l tai svarbu. Tai darant remiamasi mokini tvirtinimo u duotysSkiriami nam darbai, pagr sti pamokoje i moktais dalykais ir juos tvirtinantys, arba numatoma PAMOKOS t sa kit dien . i strukt ra gali b ti gyvendinama nuo prad ios iki pa-baigos vienoje pamokoje (da niausiai taip b na pradin -se klas se) arba i d stoma per kelias pamokas. Kai ku-rios privalomos metodo veiklos gali kartotis, pavyzd iui, dalies naujos med iagos pateikimas supratimo tikrinimas nauja informacijos porcija v l supratimo tikrinimas.

10 D l nuolatinio gr tamojo ry io reikalavimo metodas dar vadina-mas interaktyviuoju mokymu, o d l b tinyb s nuolat steb ti, analizuoti ir koreguoti mokini veikl aktyviuoju mokymu. Tiesioginio mokymo algoritmas yra toks pagr stas ir ai kus, kad neretai tapatinamas su gera PAMOKOS strukt ra, o kiti mokymo(si) metodai diskusijos, mokymasis bendradar-biaujant, patirtinis mokymasis tik integruojami i strukt -r . Ta iau is algoritmas n ra universalus jis veiksmingas, kai mokymosi tikslai yra labai konkret s, lengvai paai kinami mokiniams, pasiekiami ir pamatuojami. Veiksmingiausiai tai-komas mokiniams, kuriems sunkiai sekasi mokytis pamatini dalyk suvokti nauj informacij ar gyti g d i . Metodas nelabai tinka subjektyvioms ir kontraversi koms temoms, sud tingiems geb jimams ugdyti ir giluminiams nuostat poky iams sukelti, taip pat gabiems ir savaranki kiems mo-kiniams.


Related search queries