Example: stock market

MATI ČNA SEKCIJA ELEKTRO INŽENIRJEV - izs.si

PRIRO NIK - 1 - Verzija 1 IN ENIRSKA ZBORNICA SLOVENIJE MATI NA SEKCIJA ELEKTRO IN ENIRJEV PRIRO NIK OZNA EVANJE INSTALACIJSKIH IN DISTRIBUCIJSKIH ENERGETSKIH KABLOV (Verzija 1) Pripravil: Ivan Leban, univ. dipl. in . el. Potrdil: Upravni odbor Mati ne sekcije ELEKTRO in enirjev Izdala: In enirska zbornica Slovenije Jar ka cesta 10/b, Ljubljana Oblika izdaje: Elektronska verzija, dostopno na Ljubljana, december 2014 PRIRO NIK - 2 - Verzija 1 IN ENIRSKA ZBORNICA SLOVENIJE PRIRO NIK OZNA EVANJE INSTALACIJSKIH IN DISTRIBUCIJSKIH ENERGETSKIH KABLOV Namen priro nika Priro nik je namenjen projektantom in izvajalcem kot pripomo ek pri dolo anju ali prepoznavanju karakteristik in sestave kablov.

priro Čnik - 1 - verzija 1 inŽenirska zbornica slovenije mati Čna sekcija elektro inŽenirjev priro Čnik ozna Čevanje instalacijskih in distribucijskih energetskih

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of MATI ČNA SEKCIJA ELEKTRO INŽENIRJEV - izs.si

1 PRIRO NIK - 1 - Verzija 1 IN ENIRSKA ZBORNICA SLOVENIJE MATI NA SEKCIJA ELEKTRO IN ENIRJEV PRIRO NIK OZNA EVANJE INSTALACIJSKIH IN DISTRIBUCIJSKIH ENERGETSKIH KABLOV (Verzija 1) Pripravil: Ivan Leban, univ. dipl. in . el. Potrdil: Upravni odbor Mati ne sekcije ELEKTRO in enirjev Izdala: In enirska zbornica Slovenije Jar ka cesta 10/b, Ljubljana Oblika izdaje: Elektronska verzija, dostopno na Ljubljana, december 2014 PRIRO NIK - 2 - Verzija 1 IN ENIRSKA ZBORNICA SLOVENIJE PRIRO NIK OZNA EVANJE INSTALACIJSKIH IN DISTRIBUCIJSKIH ENERGETSKIH KABLOV Namen priro nika Priro nik je namenjen projektantom in izvajalcem kot pripomo ek pri dolo anju ali prepoznavanju karakteristik in sestave kablov.

2 Na tr i u se pojavljajo kabli razli nih proizvajalcev (dobaviteljev) in razli nih oznak, ki so odvisne in vezane na uporabljene standarde. Zato pri ujo e gradivo podaja zbir najpogosteje uporabljenih standardov, s podrobnim opisom oznak in na ina ozna evanja kablov. V nadaljevanju je prikazana tudi barvna struktura izolacije vodnikov v kablu, z opisom funkcije, ki jo posamezna barva podaja. V zaklju ku priro nika so prikazani na ini ozna evanja kablov v projektni dokumentaciji. Predsednik Mati ne sekcije ELEKTRO in enirjev mag.

3 Vinko Vol anjk, univ. dipl. in . el. Opozorilo: Podani priro nik je namenjen zgolj kot pomo pri identifikaciji oznak kablov za uporabo pri naro ilih, izdelavi projektne dokumentacije ter monta i kablov. Uporabniki morajo detajlne odgovore poiskati v citiranih standardih. Za morebitno neustrezno ali nepravilno uporabo ali tolma enje izdajatelj priro nika in sodelavci pri pripravi priro nika ne odgovarjajo. PRIRO NIK - 3 - Verzija 1 IN ENIRSKA ZBORNICA SLOVENIJE KAZALO 1. UVODNO POJASNILO 4 2.

4 POMEN OZNA EVANJA KABLOV 4 3. OZNA EVANJE TIPA KABLA 5 Osnove 5 Uporabljeni sistemi 5 Ozna evanje harmoniziranih kablov po SIST HD 361 6 Ozna evanje po DIN/VDE 12 Osnovna obrazlo itev 12 Ozna evanje po DIN/VDE 250 13 Ozna evanje po DIN/VDE 0271/0276 16 Primerjava oznak 20 Primerjava med starim DIN/VDE in SIST HD 361 20 Primerjava med starim JUS in SIST HD 361 20 Primerjava med starim JUS in DIN/VDE 0271/0276 21 Oznake na pla u kabla 22 Navodila za

5 Uporabo oznak 22 Instalac. vodniki, priklju . kabli in vrvice do 750V 22 Distribucijski kabli za napetost 0,6/1kV 22 Distr. kabli za nazn. napetosti 0,6/1kV do20,8/36kV 23 4. OZNA ITEV IL KABLA 24 Barvno ozna evanje 24 Ozna evanje s tevilkami 26 Drugo ozna evanje kablov in kabelskih il 27 5. OZNA EVANJE V PROJEKTNI DOKUMENTACIJI 28 Identifikacijska oznaka kabla 28 Primer dokumenta Priklju na letev 29 Dokument Tabela polaganja kablov 30 Tabela kabelskih povezav 30 List polaganja kabla 31 6.

6 OZNA EVANJE PRI MONTA I 32 Primer, ko se ozna i samo kabel 32 Primer, ko se ozna ijo kabel in ile s sponko na strani 32 priklju evanja Primer, ko se ozna ijo kabel in ile s sponko na 33 nasprotni strani priklju evanja Primer, ko se ozna ijo kabel in ile s sponko na strani 33 priklju evanja in na nasprotni strani priklju evanja Viri in literatura PRIRO NIK - 4 - Verzija 1 IN ENIRSKA ZBORNICA SLOVENIJE 1. UVODNO POJASNILO Priro nik je nastal na osnovi izobra evanja na omenjeno temo v oktobru 2014.

7 E izbira teme in interes zanjo sta pokazala, da je na podro ju ozna evanja kablov kar precej nejasnosti in nedore enosti. Zato bomo skozi Priro nik posku ali podati odgovore na nekatera vpra anja, opozoriti na neraz i ene dileme, predvsem pa na enem mestu zbrati nekaj koristnih informacij za prakso. V priro niku se bomo omejili na energetske in talacijske in distribucijske kable ter kable za meritve in signalizacijo. 2. POMEN OZNA EVANJA KABLOV Ozna evanje kablov je irok pojem, ki sega na podro ja konstrukcije, uporabe in dokumentiranja kablov.

8 Zato bomo v Priro niku pogledali ozna evanje iz razli nih vidikov, in sicer: - Ozna evanje tipa kabla, ki nam poda osnovne konstrukcijske karakteristike kabla, v asih namen uporabe, pri instalacijskih in energetskih kablih tudi nazivno napetost, presek in tevilo vodnikov. Temu delu bomo posvetili najve prostora, saj je v uporabi kar nekaj razli nih sistemov. - Ozna itev il kabla, ki nam s pomo jo barvnih oznak ali tevilk podaja nedvoumno oznako ile (vodnika) z namenom enostavnega projektiranja, povezovanja, sledenja. - Ozna evanje v projektni dokumentaciji zahteva sistematiko in doslednost, saj je to podlaga za uspe no in enostavno monta o in preizku anje ter obratovanje.

9 - Ozna evanje kablov in il pri monta i je potrebna dejavnost, ki nam omogo i enostavnej o monta o v skladu s projektno dokumentacijo in predvsem kasnej e vzdr evanje in preizku anje. Za vse omenjene vidike ozna evanja so bili e pripravljeni tudi pripadajo i standardi, ve ina od teh je tudi prevzeta kot SIST standardi. Zato bomo v Priro niku navedli nekaj osnovnih standardov s tega podro ja, kar bo omogo alo detajlnej i vpogled v predmetno problematiko. PRIRO NIK - 5 - Verzija 1 IN ENIRSKA ZBORNICA SLOVENIJE 3.

10 OZNA EVANJE TIPA KABLA Osnove Ugotoviti moramo, da ni nacionalnega predpisa, ki bi zahteval ali predpisal dolo en sistem ozna evanja. Enako je v ve ini evropskih dr av, kjer imajo tudi nacionalne standarde o ozna evanju kablov. V Sloveniji nimamo svojega standarda ali predpisa, ki bi dolo al sistem ozna evanja kablov. Izjema so le harmonizirani tipi , to je tipizacija osnovnih instalacijskih kablov, ki naj bi jih uporabljali v vseh evropskih dr avah in so podani v standardu SIST HD 361 S3.


Related search queries