Example: bachelor of science

NF Suspenyija Navodilo za uporabo - zdravila.net

Navodilo za uporabo nitrofurantoin 25 mg/5 ml peroralna suspenzija nitrofurantoin Pred za etkom jemanja natan no preberite Navodilo ! - Navodilo shranite. Morda ga boste eleli ponovno prebrati. - e imate dodatna vpra anja, se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom. - Zdravilo je bilo predpisano vam osebno in ga ne smete dajati drugim. Njim bi lahko celo kodovalo, eprav imajo znake bolezni, podobne va im. - e katerikoli ne eleni u inek postane resen ali e opazite katerikoli ne eleni u inek, ki ni omenjen v tem navodilu, obvestite svojega zdravnika ali farmacevta. Navodilo vsebuje: 1. Kaj je zdravilo nitrofurantoin 25 mg/5 ml peroralna suspenzija (v nadaljevanju nitrofurantoin peroralna suspenzija) in za kaj ga uporabljamo 2.

Navodilo za uporabo Nitrofurantoin 25 mg/5 ml peroralna suspenzija Nitrofurantoin Pred začetkom jemanja natančno preberite navodilo! - Navodilo shranite.

Tags:

  Nitrofurantoin

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of NF Suspenyija Navodilo za uporabo - zdravila.net

1 Navodilo za uporabo nitrofurantoin 25 mg/5 ml peroralna suspenzija nitrofurantoin Pred za etkom jemanja natan no preberite Navodilo ! - Navodilo shranite. Morda ga boste eleli ponovno prebrati. - e imate dodatna vpra anja, se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom. - Zdravilo je bilo predpisano vam osebno in ga ne smete dajati drugim. Njim bi lahko celo kodovalo, eprav imajo znake bolezni, podobne va im. - e katerikoli ne eleni u inek postane resen ali e opazite katerikoli ne eleni u inek, ki ni omenjen v tem navodilu, obvestite svojega zdravnika ali farmacevta. Navodilo vsebuje: 1. Kaj je zdravilo nitrofurantoin 25 mg/5 ml peroralna suspenzija (v nadaljevanju nitrofurantoin peroralna suspenzija) in za kaj ga uporabljamo 2.

2 Kaj morate vedeti, preden boste vzeli zdravilo nitrofurantoin peroralna suspenzija 3. Kako jemati zdravilo nitrofurantoin peroralna suspenzija 4. Mo ni ne eleni u inki 5. Shranjevanje zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija 6. Dodatne informacije 1. KAJ JE ZDRAVILO nitrofurantoin PERORALNA SUSPENZIJA IN ZA KAJ GA UPORABLJAMO nitrofurantoin peroralna suspenzija je protibakterijsko zdravilo, ki ga uporabljamo za zdravljenje in prepre evanje oku b se il. 2. KAJ MORATE VEDETI, PREDEN BOSTE VZELI ZDRAVILO nitrofurantoin PERORALNA SUSPENZIJA Ne uporabljajte zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija in povejte zdravniku: e ste preob utljivi na zdravilno u inkovino ali katerokoli sestavino zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija oziroma katerokoli drugo zdravilo, ki vsebuje nitrofurantoin ali druge nitrofurane (npr.)

3 Macrobid, Furadantin, Macrodantin) e imate slab e delovanje ledvic e imate pomanjkanje encima glukoza-6-fosfat-dehidrogenaza, zaradi esar so va e rde e krvni ke bolj nagnjene k propadanju Zdravilo nitrofurantoin peroralna suspenzija ni primerno za otroke, mlaj e od treh mesecev ter za nose nice ob roku poroda ali med porodom. Pazljivost je potrebna tudi pri doje ih materah, ki dojijo otroke s pomanjkanjem encima glukoza-6-fosfat-dehidrogenaza. Bodite posebej pozorni pri uporabi zdravila nitrofurantoin oralna suspenzija in povejte svojemu zdravniku: e imate bolezen ledvic (razen oku be, za katero bi prejeli nitrofurantoin peroralno suspenzijo) e imate bolezen plju , jeter ali iv evja e ste nagnjeni k preob utljivostnim reakcijam na zdravila pri stanjih, ki lahko pove ajo tveganja za nastanek periferne nevropatije (slabokrvnost, sladkorna bolezen, elektrolitske motnje, iz rpanost, pomanjkanje vitamina B) e se pojavijo znaki periferne nevropatije (parestezije) e se pojavijo plju ne reakcije nitrofurantoin peroralna suspenzija lahko povzro i la no pozitiven rezultat testa za prisotnost sladkorja (glukoze) v se u.

4 Te ave v prebavilih lahko zmanj amo s hkratnim jemanjem nitrofurantoin oralne suspenzije s hrano ali mlekom ali s prilagoditvijo odmerka. Va zdravnik bo skrbno spremljal u inke zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija na jetra, plju a, kri in iv evje, posebno e boste nitrofurantoin peroralno suspenzijo prejemali dalj i as. Jemanje drugih zdravil Obvestite svojega zdravnika ali farmacevta, e jemljete ali ste pred kratkim jemali katerokoli zdravilo, tudi e ste ga dobili brez recepta. Ne za nite jemati zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija, preden se pogovorite z zdravnikom, e jemljete: Antacide (nekatera zdravila proti elod ni kislini, npr. magnezijev trisilikat) Zdravila za protin (giht, putiko) (npr. probenecid ali sulfinpirazon) Zdravila za glavkom (npr.)

5 Zaviralce karboanhidraze, kot je acetazolamid, ki jih uporabljamo, e imamo povi an tlak v o esu) Zdravila, ki zmanj ujejo kislost se a (npr. zmesi s kalijevim citratom) Kinolonske antibiotike Jemanje zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija skupaj s hrano in pija o Zdravilo nitrofurantoin peroralna suspenzija vzemite s hrano ali z mlekom. Nose nost in dojenje Posvetujte se z zdravnikom ali s farmacevtom preden vzamete katerokoli zdravilo. Zdravilo naj se uporablja le po tehtni presoji in v najni jem e u inkovitem odmerku za posamezno indikacijo. Nitrofurantoina ne smejo jemati otroci, mlaj i od treh mesecev in nose nice ob roku poroda ali med porodom zaradi mo ne hemolize otrokovih nezrelih rde ih krvni k. nitrofurantoin najdemo v materinem mleku v zelo majhni koncentraciji.

6 Pri dojenju otrok, ki imajo dokazano pomanjkanje ali pri katerih sumimo na pomanjkanje encima glukoza-6-fosfat-dehidrogenaza, je zato potrebna previdnost. Vpliv na sposobnost upravljanja vozil in strojev O vplivu nitrofurantoina na sposobnost upravljanja vozil ali strojev ni znanih podatkov. Pomembne informacije o nekaterih sestavinah zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija Glicerol je lahko kodljiv v velikih odmerkih. Lahko povzro i glavobol, nelagodje v trebuhu in drisko. Metilparahidroksibenzoat in propilparahidroksibenzoat lahko povzro ita preob utljivostno reakcijo, ki je lahko zapoznelega tipa. To zdravilo vsebuje manj kot 1 mmol natrija na odmerek, kar pomeni, da je prakti no brez natrija.

7 3. KAKO JEMATI ZDRAVILO nitrofurantoin PERORALNA SUSPENZIJA Pri jemanju zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija natan no upo tevajte zdravnikova navodila in ne prekinite zdravljenja pred asno, eprav se po utite e bolje. Na in jemanja zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija je odvisen od bolezni, zaradi katere so vam zdravilo predpisali. Farmacevt, ki vam bo zdravilo izdal, vam bo na in jemanja napisal na nalepko na katlici. e ste glede na ina jemanja zdravila negotovi, se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom. Zdravilo vzemite skupaj s hrano ali z mlekom. Pred uporabo steklenico dobro pretresite! Odrasli: Obi ajni odmerki zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija so: Za zdravljenje nekompliciranih oku b se il: 50 mg nitrofurantoina (10 ml oziroma 2 li ki po 5 ml zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija) tirikrat dnevno sedem dni.

8 Za zdravljenje kompliciranih oku b se il: 100 mg nitrofurantoina (20 ml oziroma 4 li ke po 5 ml zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija) tirikrat dnevno sedem dni. Za prepre evanje oku b se il: 50 mg 100 mg nitrofurantoina (10 - 20 ml oziroma 2 - 4 li ke po 5 ml zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija) enkrat dnevno pred spanjem. Za prepre evanje oku b pri kirur kih posegih: 50 mg nitrofurantoina (10 ml oziroma 2 li ki po 5 ml zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija) tirikrat dnevno na dan posega in tri dni po njem. Otroci, starej i od treh mesecev Odmerjanje je odvisno od telesne mase otroka in ga bo dolo il va zdravnik. Natan no upo tevajte zdravnikova navodila. Za zdravljenje akutnih oku b se il: 3 mg/kg/dan razdeljeno v tiri odmerke sedem dni Za prepre evanje oku b se il: 1 mg/kg/dan (najve 100 mg) enkrat dnevno pred spanjem Otroci, mlaj i od 3 mesecev, ne smejo jemati zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija.

9 Starostniki e nimajo pomembno zmanj ane funkcije ledvic, za starostnike velja enako odmerjanje kot za odrasle. Upo tevajte opozorila, ki so opisana v poglavjih 2 in 4. e ste vzeli ve ji odmerek zdravila nitrofurantoin peroralna suspenzija, kot bi smeli, pokli ite svojega zdravnika ali najbli jo de urno ambulanto. Simptomi in znaki predoziranja vklju ujejo razdra enje elodca, ob utek siljenja na bruhanje (navzea) in bruhanje. Specifi nega protistrupa za nitrofurantoin ni. Kmalu po zau itju je mo na odstranitev nitrofurantoina iz telesa s hemodializo. Standardna terapija pri predoziranju je izzvanje bruhanja ali izpiranje elodca. Priporo ljivo je spremljanje krvne slike, jetrnih in plju nih funkcij. Pacient naj pije veliko teko ine, da se nitrofurantoin imprej izlo i s se em.

10 E ste pozabili vzeti zdravilo nitrofurantoin peroralna suspenzija, ga vzemite takoj, ko je to mo no in nato nadaljujte z zdravljenjem kot obi ajno. e ste e blizu asa, ko bi morali vzeti e nov odmerek, izpustite opu eni odmerek in nadaljujte kot obi ajno. Ne vzemite dvojnega odmerka, e ste pozabili vzeti prej nji odmerek. e imate dodatna vpra anja o uporabi zdravila, se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom. 4. MO NI NE ELENI U INKI Kot vsa zdravila ima lahko tudi zdravilo nitrofurantoin oralna suspenzija ne elene u inke, ki pa se ne pojavijo pri vseh bolnikih. e katerikoli ne eleni u inek postane resen ali e opazite katerikoli ne eleni u inek, ki ni omenjen v tem navodilu, obvestite svojega zdravnika ali farmacevta. Najpogostej i ne eleni u inki so blagi in obi ajno prizadenejo prebavila.


Related search queries