Example: biology

O PRIMJENI ZAKONA O POREZU NA DODATU ... - …

Na osnovu lana 70. ZAKONA o POREZU na DODATU vrijednost ("Slu beni glasnik BiH", broj: 9/05 i 35/05), a u vezi sa lanom 14. stav 3. ZAKONA o sistemu indirektnog oporezivanja u Bosni i Hercegovini ("Slu beni glasnik BiH", broj: 44/03 i 52/04) Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje, na sjednici odr anoj dana , donio je PRAVILNIK. O PRIMJENI ZAKONA O POREZU NA DODATU VRIJEDNOST. I OP TE ODREDBE. lan 1. Predmet pravilnika (1) Ovim pravilnikom bli e se propisuje na in primjene ZAKONA o POREZU na DODATU vrijednost (u daljem tekstu: Zakon). II PREDMET OPOREZIVANJA. lan 2. Predmet oporezivanja (1) Predmet oporezivanja porezom na DODATU vrijednost ( u daljem tekstu: PDV ) je svaka isporuka dobara ili usluga obavljena na teritoriji Bosne i Hercegovine ( u daljem tekstu BiH ) uz naknadu, vlastita potro nja, unos dobara u carinsko podru je BiH, te isporuka dobara i usluga to se obavi uz naknadu, bez naknade ili uz povoljnije uslove poreskim obveznicima i njihovim zastupnicima, kao i drugim primaocima, ako su ispunjeni ostali Zakonom propisani uslovi.

Na osnovu člana 70. Zakona o porezu na dodatu vrijednost ("Službeni glasnik BiH", broj: 9/05 i 35/05), a u vezi sa članom 14. stav 3.

Tags:

  Zakona, Porezu, Dodatu, Zakona o porezu na dodatu

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of O PRIMJENI ZAKONA O POREZU NA DODATU ... - …

1 Na osnovu lana 70. ZAKONA o POREZU na DODATU vrijednost ("Slu beni glasnik BiH", broj: 9/05 i 35/05), a u vezi sa lanom 14. stav 3. ZAKONA o sistemu indirektnog oporezivanja u Bosni i Hercegovini ("Slu beni glasnik BiH", broj: 44/03 i 52/04) Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje, na sjednici odr anoj dana , donio je PRAVILNIK. O PRIMJENI ZAKONA O POREZU NA DODATU VRIJEDNOST. I OP TE ODREDBE. lan 1. Predmet pravilnika (1) Ovim pravilnikom bli e se propisuje na in primjene ZAKONA o POREZU na DODATU vrijednost (u daljem tekstu: Zakon). II PREDMET OPOREZIVANJA. lan 2. Predmet oporezivanja (1) Predmet oporezivanja porezom na DODATU vrijednost ( u daljem tekstu: PDV ) je svaka isporuka dobara ili usluga obavljena na teritoriji Bosne i Hercegovine ( u daljem tekstu BiH ) uz naknadu, vlastita potro nja, unos dobara u carinsko podru je BiH, te isporuka dobara i usluga to se obavi uz naknadu, bez naknade ili uz povoljnije uslove poreskim obveznicima i njihovim zastupnicima, kao i drugim primaocima, ako su ispunjeni ostali Zakonom propisani uslovi.

2 III PROMET DOBARA I USLUGA. lan 3. Promet dobara (1) Isporukom dobara omogu uje se prenos prava raspolaganja na dobrima licu koje tim dobrima mo e raspolagati kao vlasnik. (2) Dobrima se smatraju predmeti, skup stvari i privredna dobra koja se u prometu smatraju dobrima, kao to su: elektri na energija, toplotna energija, plin, grijanje, hla enje i sli no. lan 4. Promet na osnovu odluke dr avnog organa (1) Kad zakonom utvr eno tijelo, u postupku izvr enja, proda neko dobro, ne smatra se da je do lo do prometa izme u du nika i organa izvr enja, ve do direktnog prometa izme u du nika i kupca. lan 5. Provizija pri prodaji ili kupovini dobara prilikom prodaje u tu e ime i za tu i ra un (1) Kod isporuke dobara po ugovorima na osnovu kojih se pla a provizija pri prodaji, kao to su ugovori o posredovanju i ugovori o trgovinskom zastupanju, radi se o prodaji u ime i za ra un drugog lica.

3 Za razliku od komisione prodaje, posrednik obra unava i pla a PDV na svoju proviziju, a vlasnik dobra, odnosno lice u ije ime i za iji ra un posrednik vr i prodaju obra unava i pla a PDV na ukupnu prodajnu vrijednost. Posrednik, odnosno zastupnik za svoju uslugu posebno izdaje ra un na kojem iskazuje naknadu za izvr enu uslugu i obra unava PDV na vrijednost usluge posredovanja, odnosno zastupanja. PDV obra unat na proviziju posrednika, odnosno zastupnika predstavlja ulazni porez za vlasnika dobra. lan 6. Promet dobara u svoje ime a za tu i ra un (komisiona prodaja). (1) Kod komisione prodaje prometom dobara smatraju se obje transakcije: - prenos (isporuka) dobara od strane vlasnika (komitenta) komisionaru, - prenos dobara od strane komisionara primaocu dobara. (2) Obaveza obra unavanja i pla anja PDV-a za komisionara nastaje istekom obra unskog perioda u kojem su dobra prodata i u kojem je ispostavljena faktura kupcu.

4 (3) Obaveza obra unavanja i pla anja PDV-a za komitenta nastaje istekom obra unskog perioda u kojem je primio obra un komisionara o prodaji dobra. lan 7. Iznajmljivanje (1) Isporuka dobara na osnovu ugovora o iznajmljivanju na odre eni period, gdje je predvi eno da se pravo vlasni tva prenosi najkasnije istekom ugovorenog perioda, predstavlja finansijski lizing. (2) Kada se radi o finansijskom lizingu kod kojeg je ugovoreno pravo otkupa predmeta lizinga, davalac lizinga obra unava PDV na osnovicu koju ini iznos naknade koju obveznik prima, ili treba da primi, po osnovu predaje predmeta lizinga primaocu lizinga. (3) Poreska obaveza kod finansijskog lizinga nastaje istekom poreskog perioda u kojem je dobro isporu eno. 2. (4) Ukoliko odredbe u ugovoru o lizingu ne budu do kraja ispo tovane, odnosno do e do raskida ugovora prije prenosa vlasni tva, davalac lizinga ima pravo ispravke obaveze PDV-a, pod uslovom da dobro bude vra eno davaocu lizinga.

5 (5) Ispravka se vr i proporcionalno trajanju lizinga, i to u poreskom periodu u kojem je do lo do prestanka obligacionog odnosa. (6) U slu aju kada ugovorom o lizingu nije predvi eno da se pravo raspolaganja na dobru prenese sa davaoca na primaoca lizinga, odnosno kada nije ugovoren otkup dobra koje je predmet lizinga, PDV se obra unava i pla a na svaku ugovorenu ratu, s obzirom da se u ovom slu aju radi o zakupu pokretne stvari. lan 8. Pojam novosagra enih gra evinskih objekata (1) Novosagra enim gra evinskim objektima, u smislu lana 4. stav 3. ta ka 4. ZAKONA , smatraju se objekti koji nisu upotrebljavani u svrhu za koju su izgra eni i koji nisu bili predmet prenosa prava raspolaganja. (2) Ekonomski djeljivim cjelinama (stan, poslovni prostor, gara a i drugi) smatraju se dijelovi novoizgra enih gra evinskih objekata iz stava 1. ovog lana, koji se isporu uju kao posebna cjelina i za koje se ugovara posebna naknada.

6 Lan 9. Promet u slu aju likvidacije i ste aja (1) Prenos poslovne imovine u postupku likvidacije je oporeziv, izuzev ako prenos nije uklju en u lanu 7. stav 2. ZAKONA . (2) Prenos dobara lanovima ili vlasnicima dru tva po zavr etku likvidacije podlije e oporezivanju. (3) Prenos poslovne imovine u postupku ste aja podlije e oporezivanju, izuzev ako prenos nije uklju en u lanu 7. stav 2. ZAKONA , a poreski obveznik nad kojim se vr i ste aj je poreski du nik. lan 10. Razmjena (1) Ako pri isporuci dobara naknada nije nov ana, ve u isporuci drugog dobra ili usluge, radi se o razmjeni. (2) Pri razmjeni, isporuka podlije e oporezivanju na obje strane, odnosno kod svakog isporu ioca. lan 11. Manjak (1) Pored upotrebe dobara u vanposlovne svrhe navedenih u lanu 5. stav 1. ZAKONA , upotrebom dobara u vanposlovne svrhe smatra se i manjak dobara. 3. (2) Manjak dobara za koji se ne tereti odgovorna osoba smatra se vlastitom potro njom u vanposlovne svrhe poreskog obveznika i podlije e oporezivanju.

7 (3) Izuzetno nastali rashod po osnovu kala, rastura, kvara i loma do propisanog iznosa i manjak dobara koji se mo e pravdati vi om silom ne podlije e oporezivanju. (4) Visina dopu tenog rashoda po osnovu kala, rastura, kvara i loma utvr ena je Normativom za utvr ivanje rashoda na koji se ne pla a PDV, a koji je sastavni dio ovog pravilnika. (5) Za dobra koja nisu obuhva ena Normativom rashoda, koli ina rashoda se utvr uje prema normativu obveznika. (6) Pod vi om silom podrazumijeva se manjak dobara nastao usljed elementarnih nepogoda (poplava, po ar, zemljotres, ratna razaranja i sli no), na osnovu akta nadle nog organa. (7) Obveznik PDV-a utvr uje rashod neposredno po to je odre eni rashod nastao, ili redovnim ili vanrednim popisom robe u skladi tu, stovari tu, magacinu, prodavnici ili drugom sli nom objektu. (8) Utvr ivanje rashoda vr i ovla eno lice ili popisna komisija obveznika, a o izvr enom popisu obavezno se sastavljaju zapisnik i popisna lista.

8 (9) Na rashod nastao zbog proteka roka trajanja dobara ne pla a se PDV, pod uslovom da je rok trajanja utisnut na ambala i proizvoda ili je na drugi na in odre en od strane proizvo a a, a pri uni tenju navedenih dobara prisutan predstavnik Sanitarne inspekcije. lan 12. Davanje poslovnih uzoraka (1) Uobi ajenom koli inom poslovnih uzoraka, u smislu lana 5. stav 2. ta ka 1. ZAKONA , smatraju se dobra koja nisu namijenjena prometu, a koja su rezultat poslovanja poreskog obveznika ili koja su neposredno povezana sa obavljanjem njegove djelatnosti, bez obzira da li je na tim dobrima utisnut logotip poreskog obveznika. (2) Dobra koja se daju kao poslovni uzorci moraju biti obilje ena kao takva, a ako ne mogu biti obilje ena kao poslovni uzorci, moraju biti u obliku i pakovanju razli itom od oblika i pakovanja tih dobara namijenjenih prometu. lan 13. Davanje poklona male vrijednosti (1) Poklonom manje vrijednosti, u smislu lana 5.

9 Stav 2. ta ka 2. ZAKONA , smatra se dobro pojedina ne tr i ne vrijednosti manje od 20,00 KM bez PDV-a, koje obveznik daje povremeno razli itim licima (poslovnim partnerima, predstavnicima poslovnih partnera i sli no), a da za to ne postoji pravna obaveza. (2) Poslovnim partnerima smatraju se lica sa kojima postoji poslovni odnos ili se o ekuje da e se takav odnos uspostaviti. 4. (3) Povremenim davanjem poklona smatra se davanje najvi e jednog poklona istom licu u poreskom periodu. lan 14. Stavljanje u vlastitu upotrebu dobara koje poreski obveznik proizvodi, izgra uje, obra uje, kupuje ili uvozi u okviru svojih djelatnosti (1) Prometom dobara se smatra i stavljanje u vlastitu upotrebu dobara koje poreski obveznik proizvodi, izgra uje, obra uje, kupuje ili uvozi u okviru svojih djelatnosti. (2) Uzimanjem takvih dobara za vlastitu upotrebu u vanposlovne svrhe, poreski obveznik sam postaje u esnik u proizvodno prometnom lancu, pa se takav promet (interni promet) tretira kao oporezivi promet.

10 (3) Za takav promet poreski obveznik je du an sa initi internu poresku fakturu, koja sadr i elemente fakture izdate za prodaju dobara drugom poreskom obvezniku. lan 15. Prenos imovine poreskog obveznika (1) Prenos cjelokupne ili dijela imovine poreskog obveznika, u skladu sa lanom 7. stav 2. ZAKONA , se ne smatra prometom dobara ukoliko su kumulativno ispunjeni sljede i uslovi: a) da ona ini zaseban poslovni subjekt, b) da je sticalac poreski obveznik ili tim sticanjem postane poreski obveznik, c) da nastavlja obavljanje iste djelatnosti i d) da kupac ima, ili e dobiti, istu stopu za odbitak ulaznog poreza koju je imao prodavac. lan 16. Prenos imovine poreskog obveznika u slu aju smrti (1) Prenos imovinskih prava sa ostavioca na jednog ili vi e nasljednika u slu aju nastavka privredne djelatnosti ne podlije e oporezivanju. (2) Zadr avanje dobara nakon prestanka obavljanja djelatnosti ili nakon prestanka registracije,a za koja je ulazni porez u potpunosti ili djelimi no odbijen, podlije e oporezivanju.


Related search queries