Example: stock market

Péče o pacienty s kognitivní poruchou - Geriatrie.cz

P e o pacienty s kognitivn poruchou ISBN 978-80-254-0177-4. 9 788025 401774. P E O pacienty . S KOGNITIVN poruchou . edice V ka 2007. Tato publikace vznikla v r mci projektu Centrum praktick ho vzd l n ve zdravotn . soci ln ch slu b ch. Tento projekt je spolufinancov n Evropsk m soci ln m fondem, st tn m rozpo tem esk republiky a rozpo tem hlavn ho m sta Prahy. P e o pacienty s kognitivn poruchou Gerontologick centrum 2007. Auto i Iva Holmerov , Eva Jarol mov , Jitka Such a kol. 2007. Recenze: Doc. MUDr. Roman Jir k, CSc. ISBN 978-80-254-0177-4. P E O pacienty . S KOGNITIVN . poruchou . P e o pacienty s kognitivn poruchou . Obsah vodem.. 8. Co rozum me pod pojmem demence.. 9. V skyt demenc .. 11. Rizikov faktory demence .. 12. P znaky demence.. 15. Diagn za demence a jej v znam.. 29. Alzheimerova choroba nej ast j p ina demence.. 39.

Péče o pacienty s kognitivní poruchou ISBN 978-80-254-0177-4 9 788025 401774

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of Péče o pacienty s kognitivní poruchou - Geriatrie.cz

1 P e o pacienty s kognitivn poruchou ISBN 978-80-254-0177-4. 9 788025 401774. P E O pacienty . S KOGNITIVN poruchou . edice V ka 2007. Tato publikace vznikla v r mci projektu Centrum praktick ho vzd l n ve zdravotn . soci ln ch slu b ch. Tento projekt je spolufinancov n Evropsk m soci ln m fondem, st tn m rozpo tem esk republiky a rozpo tem hlavn ho m sta Prahy. P e o pacienty s kognitivn poruchou Gerontologick centrum 2007. Auto i Iva Holmerov , Eva Jarol mov , Jitka Such a kol. 2007. Recenze: Doc. MUDr. Roman Jir k, CSc. ISBN 978-80-254-0177-4. P E O pacienty . S KOGNITIVN . poruchou . P e o pacienty s kognitivn poruchou . Obsah vodem.. 8. Co rozum me pod pojmem demence.. 9. V skyt demenc .. 11. Rizikov faktory demence .. 12. P znaky demence.. 15. Diagn za demence a jej v znam.. 29. Alzheimerova choroba nej ast j p ina demence.. 39.

2 Vaskul rn demence .. 41. Demence s Lewyho t l sky (DLT, DLB Dementia with Lewy Bodies).. 43. Demence u Parkinsonovy choroby.. 44. Frontotempor ln degenerace frontotempor ln demence .. 45. Normotenzn hydrocefalus .. 48. Vz cn p iny demence.. 50. N kter d le it z sady v p stupu k pacient m s demenc .. 54. Depresivita.. 72. zkost.. 74. Poruchy sp nku.. 75. Zm ny chov n pacienta s demenc .. 76. Pou v n omezovac ch prost edk .. 103. Rozpozn n bolesti u nemocn ch s pokro ilou demenc .. 105. Inkontinence.. 109. V iva pacient s demenc .. 113. Jednotliv nefarmakologick p stupy.. 117. P e o pacienty s kognitivn poruchou . Praktick st jednotliv techniky, p stupy a nefarmakologick . metody a jejich vyu it v praxi. Vlastn zku .. 136. Ergoterapie u osob s demenc .. 142. Fyzioterapie u pacient s demenc na l kov m odd len .. 151. Kognitivn rehabilitace.

3 158. Senzorick stimulace.. 172. Orientace v realit .. 174. Reminiscen n terapie.. 181. Kinezioterapie .. 189. Tane n a pohybov program pro pacienty posti en demenc .. 204. Arteterapie .. 212. Terapeutick va en (pe en ).. 224. Muzikoterapie .. 225. Pet terapie.. 229. Aplikace sv tla.. 231. Re imov prava sp nku.. 234. P e o pacienty v termin ln ch stadi ch demence.. 236. Z v r .. 260. P lohy.. 261. Jedn se o Alzheimerovu chorobu? Deset p znak , kter by v s m ly varovat.. 262. Ischemick sk re Hachinsk ho .. 264. k la pro m en bolesti u pokro il demence (PAINAD) .. 265. Reisbergova k la GDS (Global Deterioration Scale).. 268. Dotazn k pro poruchy chov n u Alzheimerovy choroby (a jin ch demenc ). Behavioral Pathology in Alzheimer's Disease Rating Scale (BEHAVE AD) .. 271. Aktiviza n techniky.. 277. P e o pacienty s kognitivn poruchou .

4 Srpen 1930. D de kovi bylo by nap esrok osmdes t Sly el ka d slovo z na eho sv ta, ale hned je zapom nal. Pak se nadechl: To jsem r d, e jdu dom .. Chytil se hole a s mou pomoc . p ekro il pr h. U nevn mal osoby, nedbal o j dlo, ani o sp nek, ale byl jimi v dy p emo en. Z tohoto sv ta do adoval se jenom at a hole. Z poklesl ch rt st le jen zn lo: Dom ! . Vodil jsem ho sem a tam pod B snou, .. Prosil: Pane S koro, vedete m dom ? . (Franti ek Hrub n: Romance pro k dlovku). P e o pacienty s kognitivn poruchou . vodem Iva Holmerov . Tato publikace pojedn v o syndromu, kter mu se a do osmdes t ch let minu- l ho stolet kalo mezi lidmi skler za . Skler za se pova ovala za norm ln sou- st st . Nikoho p li nep ekvapovalo, kdy se star m lidem zhor ovala pam . a my len . Nikoho pravd podobn ani nenapadlo, e p inou tohoto stavu nen . jen st , ale nemoc, respektive skupina nemoc.

5 L ka i pou vali jinou, ale tak . nespr vnou terminologii atherosclerosis , nebo atherosclerosis universalis . nebo je t l pe atherosclerosis universalis praecipue cerebri (ateroskler za, po- v echn ateroskler za nebo pov echn ateroskler za p edev m mozku). Teprve v pr b hu 90. let se u n s za alo mluvit o demenc ch a jejich nej ast j p in , Alzheimerov chorob . V roce 1997 vznikla esk alzheimerovsk spole nost , kter en informac . o Alzheimerov chorob a jin ch onemocn n ch zp sobuj c ch demenci v znam- n napomohla, postupn se o t to nemoci i o jin ch p in ch demence za alo hovo it, za aly vznikat modern formy p e pro pacienty i rodinn p slu n ky, ze- jm na denn centra a stacion e, specializovan odd len v domovech d chodc . i ve zdravotnick ch za zen ch a takzvan respitn , levov p e. V devades t ch letech jsme se domn vali, e Alzheimerova choroba je pouze ortelem, kter nen.

6 Mo n p li zm nit, je mo n jen pomoci rodin , aby tento probl m p ekonala. Na sklonku devades t ch let se objevily prvn inn l ky, kter pr b h Alzhei- merovy choroby zpomaluj a zlep uj kvalitu ivota pacient s demenc . Objevila se tak modern antidepresiva a neuroleptika, kter nemaj ji tolik ne douc ch efekt a nezhor uj stav pacient s demenc , ale inn a c len odstra uj psychi- atrickou symptomatologii a poruchy chov n . V t ina literatury, kter je u n s v sou asn dob dostupn , se zam uje na medi- c nsk a biologick aspekty demenc . Pokrok v p i o pacienty s demenc by v ak nebyl mo n bez erudovan ch l ka a dal ch zdravotnick ch profesion l i so- ci ln ch pracovn k , kte rozum podstat tohoto onemocn n a kte jsou obe- zn meni se specifick mi metodami a p stupy k t mto pacient m. Ze zku enost . a z p isp n t chto lid vych z na e publikace a pro n je tak ur ena.

7 P e o pacienty s kognitivn poruchou . Co rozum me pod pojmem demence Iva Holmerov , Eva Jarol mov . Demence je skupina du evn ch poruch, jejich nejz kladn j charakteristick rys je z skan podstatn bytek kognitivn ch funkc , p edev m pam ti a intelektu, jako d sledek ur it ho onemocn n mozku. Demence je syndrom, kter zahrnuje r zn symptomy, a to nejen z oblasti kognitivn ch funkc . V sledkem je pak celkov . degradace du evn ch innost posti en ho, ub vaj c schopnosti b n ch denn ch aktivit, nakonec ztr ta schopnosti samostatn existence.. Alzheimerova choroba je nej ast j p inou syndromu demence, poruchy ko- gnitivn ch funkc , my len , pam ti, orientace v ase a prostoru, soust ed n , e i, schopnosti koncentrace a funkc exekutivn ch (schopnosti pl novat a organizo- vat). Jedn se o onemocn n , kter bylo pops no Aloisem Alzheimerem v prvn m desetilet dvac t ho stolet.

8 Toto onemocn n bylo zprvu zaj mav zejm na pro odbornou ve ejnost, ale po dlouhou dobu se mu nep ikl dal takov v znam, jak . si ve skute nosti zasluhovalo. Pozornost byla v nov na zejm na t m p pad m Alzheimerovy nemoci, kter p ich zely v mlad m v ku. Demence, kter p ich - zela v pozd j m v ku, byla podce ov na, lid se domn vali, e pat ke st , ho- vo ilo se o nej ast ji o skler ze . Teprve pozd ji, vlastn a v devades t ch letech minul ho stolet se za alo hovo it o Alzheimerov chorob tak u star ch lid , a nejen to. Uk zalo se, e Alzheimerova choroba se u star ch lid vyskytuje nej- ast ji, e astost jej ho v skytu (incidence po et nov ch p pad onemocn n , i prevalence po et nemocn ch v populaci) s v kem p mo nar st . Jedn se o onemocn n , kter je s lidsk m v kem velmi zce spjato. Zat mco se vyskytuje u n kolika procent edes tn k (nej ast ji se uv d cca 1%), postihuje ji t m.

9 T etinu lid osmdes tilet ch a star ch. Jedn se tedy o onemocn n , kter je as- t j ve vy m v ku. Nejedn se o norm ln p znak st . To je nej ast j m tus o t to nemoci. Dal m kodliv m m tem je, e se pro nemocn ned nic u init. To tak nen pravda. Naopak. St rnut rozhodn nen synonymem demence, ale s p ib vaj c m v kem roste pravd podobnost onemocn n touto chorobou. Jir k R., Koukol k F.: Demence. Neurobiologie, klinick obraz, terapie. Praha: Grada, 2004. Ba teck J., K mpel Q., Vojt chovsk M. a kol.: Gerontopsychiatrie. Praha: Grada, 1994. P e o pacienty s kognitivn poruchou 10. V souvislosti s prodlu ov n m pr m rn d lky ivota a poklesem porodnosti se neust le urychluje proces st rnut populace. S t m souvis stoupaj c v skyt demence. Alzheimerova choroba je p inou p ibli n 50 70 % p pad demen- c . Ve sv t trp Alzheimerovou chorobou zhruba 25 milion lid , v Evrop 5,4.

10 Milionu v esk republice se odhaduje na 100 000 lid . Alzheimerova choroba je 4. nej ast j p inou mrt v civilizovan ch zem ch, po ischemick chorob . srde n , n dorov ch onemocn n ch a c vn ch mozkov ch p hod ch. S postup- n m st rnut m evropsk populace se v ak st v jedn m z nejz va n j ch probl - m , p ed kter jsou zdravotn a soci ln syst my rozvinut ch zem postaveny, na e en problematiky demenc jsou ve vysp l ch zem ch sv ta vynakl d ny v t . prost edky ne na e en kardiovaskul rn ch i onkologick ch onemocn n . Posti en demenc m podstatn vliv na nejen na kvalitu ivota nemocn ho, ale tak na kvalitu ivota cel jeho je z le itost nejm n dvou lid . nemocn ho se stoupaj c z vislost a jeho pe ovatele. Demence ad me mezi tzv. organick mozkov onemocn n . Jedn se o onemoc- n n , kter mozkovou tk r zn m zp sobem po kozuj , m e se jednat o dege- nerativn proces, jak je tomu nap.


Related search queries