Example: stock market

PROTOKOL B - Почетна

PROTOKOL B U SKLADU SA LANOM 7. DEFINICIJA POJMA PROIZVODI SA POREKLOM I METODE ADMINISTRATIVNE SARADNjE PROTOKOL B U SKLADU SA LANOM 7. DEFINICIJA POJMA PROIZVODI SA POREKLOM I METODE ADMINISTRATIVNE SARADNjE SADR AJ Glava I OP TE ODREDBE - lan 1. Definicije Glava II DEFINICIJA POJMA PROIZVODI SA POREKLOM - lan 2. Op ti uslovi - lan 3. Kumulacija u dr avi EFTA - lan 4. Kumulacija u Srbiji - lan 5. Potpuno dobijeni proizvodi - lan 6. Dovoljno obra eni ili prera eni proizvodi - lan 7. Nedovoljni postupci obrade ili prerade - lan 8. Kvalifikaciona jedinica - lan 9. Pribor, rezervni delovi i alati - lan 10. Setovi - lan 11.

- Član 20. Izdavanje uverenja o kretanju robe EUR.1 ili EUR-MED na osnovu izdatog ili prethodno popunjenog dokaza o poreklu - Član 21.

Tags:

  Protokol, Protokol b, Uverenja o, Uverenja

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of PROTOKOL B - Почетна

1 PROTOKOL B U SKLADU SA LANOM 7. DEFINICIJA POJMA PROIZVODI SA POREKLOM I METODE ADMINISTRATIVNE SARADNjE PROTOKOL B U SKLADU SA LANOM 7. DEFINICIJA POJMA PROIZVODI SA POREKLOM I METODE ADMINISTRATIVNE SARADNjE SADR AJ Glava I OP TE ODREDBE - lan 1. Definicije Glava II DEFINICIJA POJMA PROIZVODI SA POREKLOM - lan 2. Op ti uslovi - lan 3. Kumulacija u dr avi EFTA - lan 4. Kumulacija u Srbiji - lan 5. Potpuno dobijeni proizvodi - lan 6. Dovoljno obra eni ili prera eni proizvodi - lan 7. Nedovoljni postupci obrade ili prerade - lan 8. Kvalifikaciona jedinica - lan 9. Pribor, rezervni delovi i alati - lan 10. Setovi - lan 11.

2 Neutralni elementi Glava III TERITORIJALNI USLOVI - lan 12. Na elo teritorijalnosti - lan 13. Direktni transport - lan 14. Izlo be Glava IV POVRA AJ ILI OSLOBO ENjA - lan 15. Zabrana povra aja ili oslobo enja od carine Glava V DOKAZ O POREKLU - lan 16. Op ti uslovi - lan 17. Postupak izdavanja uverenja o kretanju robe ili EUR-MED - lan 18. Naknadno izdavanje uverenja o kretanju robe ili EUR-MED - lan 19. Izdavanje duplikata uverenja o kretanju robe ili EUR-MED - lan 20. Izdavanje uverenja o kretanju robe ili EUR-MED na osnovu izdatog ili prethodno popunjenog dokaza o poreklu - lan 21. Odvojeno knjigovodstveno iskazivanje - lan 22.

3 Uslovi za popunjavanje izjave na fakturi ili izjave na fakturi EUR-MED - lan 23. Ovla eni izvoznik - lan 24. Va enje dokaza o poreklu - lan 25. Podno enje dokaza o poreklu - lan 26. Sukcesivni uvoz - lan 27. Izuze a od dokazivanja porekla - lan 28. Prate i dokumenti - lan 29. uvanje dokaza o poreklu i prate e dokumentacije - lan 30. Neslaganje i formalne gre ke - lan 31. Iznosi izra eni u evrima Glava VI METODI ADMINISTRATIVNE SARADNjE - lan 32. Me usobna pomo - lan 33. Provera dokaza o poreklu - lan 34. Re avanje sporova - lan 35. Kazne - lan 36. Slobodne zone Glava VII ZAVR NE ODREDBE - lan 37. Prelazne odredbe za robu u provozu ili u skladi tu - lan 38.

4 Prilozi Lista priloga Prilog 1: Uvodne napomene uz Listu u Prilogu 2 Prilog 2: Lista obrade ili prerade koju treba izvr iti na materijalima bez porekla kako bi prera eni proizvod mogao da stekne status proizvoda sa poreklom Prilog 3a: Obrasci uverenja o kretanju robe i zahteva za izdavanje uverenja o kretanju robe Prilog 3b: Obrasci uverenja o kretanju robe EUR-MED i zahteva za izdavanje uverenja o kretanju robe EUR-MED Prilog 4a: Tekst izjave na fakturi Prilog 4b: Tekst izjave na fakturi EUR-MED Prilog 5: Spisak zemalja ili teritorija koje su uklju ene u Evro-Mediteransko partnerstvo na osnovu Barselonske deklaracije G l a v a I OP TE ODREDBE lan 1.

5 Definicije Za potrebe ovog Protokola: (a) izrada zna i bilo koju vrstu obrade ili prerade, uklju uju i sklapanje ili posebne postupke; (b) materijal zna i bilo koji sastojak, sirovinu, komponentu ili deo itd. koji se koriste u izradi proizvoda; (v) proizvod zna i proizvod koji se izra uje, ak i ako je namenjen za kasniju upotrebu u nekom drugom postupku izrade; (g) roba zna i i materijale i proizvode; (d) carinska vrednost zna i vrednost utvr enu u skladu sa Sporazumom o primeni lana VII Op teg sporazuma o carinama i trgovini GATT (WTO Sporazum o carinskoj vrednosti) iz 1994; ( ) cena franko fabrika zna i cenu pla enu za proizvod proizvo a u u Srbiji ili u dr avi EFTA u ijem je preduze u obavljena zadnja obrada ili prerada, pod uslovom da ta cena uklju uje vrednost svih upotrebljenih materijala, uz odbitak unutra njih poreza koji se vra aju ili se mogu vratiti nakon izvoza dobijenog proizvoda; (e) vrednost materijala zna i carinsku vrednost u vreme uvoza upotrebljenih materijala bez porekla ili, ako ona nije poznata i ne mo e se utvrditi, prvu cenu koja se mo e utvrditi a koja se za te materijale pla a u Srbiji ili u dr avi EFTA.

6 ( ) vrednost materijala sa poreklom zna i vrednost materijala iz ta ke (e) primenjenu mutatis mutandis; (z) dodata vrednost podrazumeva cenu proizvoda na paritetu franko fabrika, umanjenu za carinsku vrednost svakog uklju enog materijala poreklom iz zemalja iz l. 3. i 4. ili, ako carinska vrednost nije poznata i ne mo e se utvrditi, prvu cenu koja se mo e utvrditi, a koja se za te materijale pla a u Srbiji ili u odgovaraju oj dr avi EFTA; (i) glave i tarifni brojevi zna e glave i tarifne brojeve ( etvorocifrene oznake) kori ene u nomenklaturi koja ini Harmonizovani sistem naziva i ifarskih oznaka roba (u daljem tekstu Harmonizovani sistem ili HS ); (j) svrstan se odnosi na svrstavanje proizvoda ili materijala u odre eni tarifni broj.

7 (k) po iljka zna i proizvode koje jedan izvoznik istovremeno alje jednom primaocu ili proizvode obuhva ene jednim prevoznim dokumentom koji pokriva njihovu dopremu od izvoznika do primaoca ili, u nedostatku takvog dokumenta, proizvode obuhva ene jednom fakturom; (l) teritorije uklju uje teritorijalne vode; (lj) evro predstavlja jedinstvenu valutu za podru je Evropske monetarne unije; (m) dr ava EFTA u smislu ovog protokola ozna ava jednu od slede ih zemalja: Island, Norve ka ili vajcarska (uklju uju i Lihten tajn),1 u zavisnosti od slu aja; (n) Strana ugovornica u smislu ovog protokola ozna ava Srbiju, Island, Norve ku, vajcarsku ili Lihten tajn.

8 G l a v a II DEFINICIJA POJMA PROIZVODI SA POREKLOM lan 2. Op ti uslovi 1. Za svrhe sprovo enja ovog sporazuma, slede i proizvodi e se smatrati proizvodima sa poreklom iz dr ave EFTA: (a) proizvodi u potpunosti dobijeni u dr avi EFTA u smislu lana 5. ovog protokola; (b) proizvodi dobijeni u dr avi EFTA koji uklju uju materijale koji nisu u potpunosti tamo dobijeni, pod uslovom da su ti materijali pro li dovoljnu obradu ili preradu u dr avi EFTA u smislu lana 6. ovog protokola; (v) proizvodi poreklom iz Evropskog ekonomskog prostora (EEA), u smislu Protokola 4 uz Sporazum o Evropskom ekonomskom prostoru. 2. Za svrhe sprovo enja ovog sporazuma, slede i proizvodi e se smatrati proizvodima sa poreklom iz Srbije: (a) proizvodi u potpunosti dobijeni u Srbiji u smislu lana 5.

9 Ovog protokola; 1 Zbog carinske unije izme u vajcarske i Lihten tajna, proizvodi poreklom iz Lihten tajna smatraju se proizvodima poreklom iz vajcarske. (b) proizvodi dobijeni u Srbiji koji uklju uju materijale koji nisu u potpunosti tamo dobijeni, pod uslovom da su ti materijali pro li dovoljnu obradu ili preradu u Srbiji u smislu lana 6. ovog Protokola. lan 3. Kumulacija u dr avi EFTA 1. Ne dovode i u pitanje odredbe lana 2. stav 1, proizvodi e se smatrati proizvodima poreklom iz dr ave EFTA ukoliko su tamo dobijeni, a sadr e materijale poreklom iz Islanda, Norve ke, vajcarske (uklju uju i Lihten tajn),2 Turske ili Evropske zajednice, pod uslovom da su u dr avi EFTA bili predmet obrade ili prerade koja prema uje postupke navedene u lanu 7.

10 Nije neophodno da takvi materijali pro u dovoljnu obradu ili preradu. 2. Ne dovode i u pitanje odredbe lana 2. stav 1, proizvodi e se smatrati proizvodima poreklom iz dr ave EFTA ukoliko su tamo dobijeni, a sadr e materijale poreklom iz Srbije ili bilo koje druge zemlje koja je uklju ena ili povezana u Proces stabilizacije i pridru ivanja Evropskoj uniji3 pod uslovom da su u dr avi EFTA bili predmet obrade ili prerade koja prema uje postupke navedene u lanu 7. Nije neophodno da takvi materijali pro u dovoljnu obradu ili preradu. 3. Ne dovode i u pitanje odredbe lana 2. stav 1, proizvodi e se smatrati proizvodima poreklom iz dr ave EFTA ukoliko su tamo dobijeni, a sadr e materijale poreklom sa Farskih Ostrva ili iz bilo koje zemlje koja je uklju ena u Evro-Mediteransko partnerstvo, na osnovu Barselonske deklaracije usvojene na Evro-Mediteranskoj konferenciji odr anoj 27.