Example: quiz answers

RECIST - Kryteria odpowiedzi radiologicznej na …

RECIST - Kryteria odpowiedzi radiologicznej na leczenieJaros aw B. wik aCSK MSWiA i CMKP WarszawaRadiologiczna ocena odpowiedzi Obiektywna odpowied na leczenie; Standaryzacja odpowiedzi , z uwagi na u ycie wsp lnego j zyka; Por wnanie wynik w na podstawie r nych protoko w badawczych; Zmniejszenie si wymiar w guza koreluje z pozytywn odpowiedzi na leczenie, wyd u enie PFS i OS; U ycie standardowych kryteri w odpowiedzi s u y identyfikacji momentu progresji choroby; Kryteria WHO 1979/1981*; Kryteria RECIST 2000** oraz modyfikacja RECIST z 2009** *Miller AB et al. Cancer 1981;47:207-214 **Therasse P et al. J Nat Cancer Inst 2000;92:205-216 **Eisenhauer EA et al.

RECIST - Kryteria odpowiedzi radiologicznej na leczenie Jarosław B. Ćwikła CSK MSWiA i CMKP Warszawa

Tags:

  Steric

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of RECIST - Kryteria odpowiedzi radiologicznej na …

1 RECIST - Kryteria odpowiedzi radiologicznej na leczenieJaros aw B. wik aCSK MSWiA i CMKP WarszawaRadiologiczna ocena odpowiedzi Obiektywna odpowied na leczenie; Standaryzacja odpowiedzi , z uwagi na u ycie wsp lnego j zyka; Por wnanie wynik w na podstawie r nych protoko w badawczych; Zmniejszenie si wymiar w guza koreluje z pozytywn odpowiedzi na leczenie, wyd u enie PFS i OS; U ycie standardowych kryteri w odpowiedzi s u y identyfikacji momentu progresji choroby; Kryteria WHO 1979/1981*; Kryteria RECIST 2000** oraz modyfikacja RECIST z 2009** *Miller AB et al. Cancer 1981;47:207-214 **Therasse P et al. J Nat Cancer Inst 2000;92:205-216 **Eisenhauer EA et al.

2 Eur J Cancer 2009;45:228-247 Ocena odpowiedzi w RECIST Czy widoczne w badaniu zmiany s mierzalne; Standardowo min. wielko zmiany 10mm, ocena w p aszczy nie osiowej; Standardowa rekonstrukcja obraz w o grubo ci przekroju zmiany niemierzalne Zmiany o wymiarze <10mm; Przerzuty do ko ci; Przerzuty do opon; Ascit, wysi k op ucnowy i p yn w osierdziu; Zapalny nowotw r piersi; Lymphangitis ko czynowy lub p ucny; Zmiany brzuszne bez potwierdzenia obecno ci w technikach obrazowych; Zmiany torbielowate i/lub nekrotyczne; RECIST i RECIST Ocena w 4 kategoriach, CR, PR, SD, DP; Typ obrazowania CT, MR; Typ guz w (lite); Liczba ocenianych zmian ( ; 5 na organ); Punkt odci cia PD jest wi kszy ni w WHO.

3 Max wymiar zmiany mierzalnej target (1D 10mm), za wyj tkiem w. ch onnych gdzie pomiar w osi kr tkiej; Patologiczne w. ch onne >15mm (10-15mm niemierzalne nontarget), w czasie remisji pomiar w. ch onnego >0mm; Normalizacja wielko ci w. ch onnego < Pomiar zmian o wymiarze >10mm; Max 5 zmian og lnie; 2 w narz dzie; Najwi kszy wymiar w p aszczy nie badania; Po leczeniu przy zmniejszeniu si <10mm i zmiany s niemierzalne, ale widoczne nale y przyj arbitralnie wielko = 5mm; Przy braku wymiar okre lony jest jako = 0mm; Przy podziale ogniska na 2 mniejsze podawane s wymiary max obu; Przy fuzji ognisk w jedno podawany jest max wymiar nowo-powsta ej Ogniska niemierzalne: zaj cie opon m zgowo-rdzeniowych, wysi k w jamach cia a , zapalny rak piersi, zaj cie sk ry czy p uc o typie lymphangitis carcinomatosa.

4 Ogniska kostne: Mierzalne je li lityczne lub mieszane z komponentem nacieku tkanek mi kkich (TK, MR); Niemierzalne wszelkie ogniska osteoblastyczne (syntygrafia ko ci, FDG-PET); leczeniaZmiana max 1D wymiaru (%).Zmiana max 2D wymiaru (%).Zmiana obj to ci (%).PR-30-50-65DP (1)+25+40DP (2)+20+73 RECIST i RECIST Pomiar zmian o wymiarze >10mm w TK/MR; Max 5 zmian w narz dzie; 10 og lnie / 5 og lnie, 2 w narz dzie; Najwi kszy wymiar w p aszczy nie osiowej / badanej; CR brak zmian w kontrolnym TK po 4 T od zako czenia leczenia i normalizacja wymiaru w. ch onnych < 10mm w osi kr tkiej; PR>30% redukcji sumy wymiar w max; DP>20% przyrost sumy wymiar w max w stosunku do najni szej osi gni tej sumy z poprzednich wymiar w i/lub pojawienie si nowych ognisk, w warto ciach bezwzgl dnych o 5mm ( RECIST ): SD pomi dzy PR i RECIST i Odpowied ca kowita (overall response); RECIST najlepsza odpowied osi gni ta pomi dzy startem leczenia o wyst pieniem progresji i/lub wznowy; D ugo odpowiedzi (CR); RECIST od rozpocz cia terapii do PD, kiedy po raz pierwszy stwierdzono; Konieczno potwierdzenia CR lub PR w kolejnym badaniu po min >4T; RECIST og lnie stosowana.

5 RECIST w badaniach bez randomizacji, punkt ko cowy odpowied na zmiany Non-target Target Odpowied ca kowitaNieCRCRCRO dpowied nieca kowita lub SDCRPRBez PDPRPRBez PDSDSDTak lub niePDKa daPDKa daPDTa kk a daZmiany w ko ciach Izolowane przerzuty do ko ci spotykane w 20-30%; Brak mo liwo oceny ilo ciowej odpowiedzi na leczenie zmian w ko ciach; Konwersja ze zmian osteolitycznych w osteosklerotyczne i odwrotnie bez zmian wymiaru ogniska mts w ko ciach; Potencjalnie mo liwo oceny aktywno ci chorobowej na podstawie stopnia gromadzenia w badaniu FDG wymiaru zmian w MDCT Pomiar najwi kszego wymiaru jako substytut obj to ci zmian ( RECIST ); Ocena odpowiedzi w badaniu wyj ciowym i kontrolnym: ten sam protoko u badania; ta sama faza badania; to same parametry analizy obrazu; Mo liwo pomiaru obj to ci zmiany (3D); Du e rozbie no ci w literaturze pomi dzy korelacj pomiar w 1D, 2D i 3D;Ograniczenia RECIST Odpowied na leczenie mo e prowadzi do zwi kszenia wymiar w zmian.

6 Ogniska GIST czy raka j dra mog by wi ksze z uwagi na zwyrodnienie torbielowate, czy krwawienie, pojawiaj ce si w trakcie leczenia; Zintegrowana technika bada strukturalnych i czynno ciowych mo e to prze ama .Ograniczenia RECIST Stosowanie lek w nowej generacji nie musi znacz co redukowa wymiaru zmian; Cz sta dysproporcja pomi dzy odpowiedzi kliniczn i obiektywn (radiologiczn ) w pocz tkowej fazie follow-up; Konieczne wprowadzenie poj : czasu wolnego do progresji choroby (PFS); Ca kowitego prze ycia (OS); Kontroli objaw w perspektywy oceny odpowiedzi na leczenie PET-CT (u ycie FDG-PET), mo liwa wczesna ocena odpowiedzi na leczenie; Selekcja chorych do odpowiedniego typu leczenia, lub zmiany sposobu leczenia; U ycie SUV jako ocena gromadzenia radioznacznika poziom metaboliczny zmiany przed i po leczeniu.

7 Zmiany w nadnerczach Mts do nadnerczy 27% w badaniach autopsyjnych u chorych z rozsianym procesem neo; Incydentaloma 0,5-5% wszystkich chorych badanych w TK; W grupie tej chorobowo (obecno zmian mts) 38-57%; Brak kryteri w RECIST dyskryminacji zmian agodnych od z o liwych; Przy obecno ci zmian w nadnerczu, nawet je li jest to incydentaloma, nie mo na okre li w ocenie w. ch onnych Powi kszone w. ch onne wyk adnikiem ich zmian nowotworowych (zwykle); Pomiar poprzecznego wymiaru; Odpowied na leczenie cz sto niedoszacowana z uwagi na redukcj tylko jednego z wymiar w ca kowita (OR) Nowe zmiany target lub progresja zmian non-target , bez ograniczenia w ilo ci nowych zmian oraz bez wskazywania granicznej wielko ci nowych zmian; 58% przypadk w PD, w oparciu o znalezienie nowych sto bada ( RECIST ) RECIST follow-up 6-8 tygodni po kursach chemioterapii; 4 tygodnie po osi gni ciu PR lub CR, w celu potwierdzenia dot tnicza radioembolizacja Najcz ciej spotykane przerzuty nowotwor w - w troba.

8 60 do 80% chorych z rakiem jelita grubego; Do 50% chorych na ca trzustki oraz sutka; Wi kszo chorych z rakami neuroendokrynnymi o typie GEP-NET daje przerzuty do w troby w ci gu swego rozwoju (CS IV); Skuteczne leczenie przerzut w nowotwor w litych z w troby jest ich chirurgiczna resekcja; Mo liwo chirurgicznego usuni cia jest tylko w 20% przypadk do RE HCC przyczyna zgonu ok. 2500 chorych w Polsce na rok; Wyst puje cz ciej u m czyzn ni u kobiet; Pi ty co do cz sto ci nowotw r na wiecie, z tendencj wzrostow ; Du a grupa chorych nie ma objaw w choroby, a do osi gni cia zaawansowanego procesu nowotworowego; Du a cz przypadk w HCC rozwija si na pod o u marsko ci (WZW B i/lub C, lub hemochromatozy); Zapalenie w troby typu B, mo e prowadzi do rozwoju choroby nawet bez obecno ci marsko ci; Okres latencji mi dzy ekspozycj na dzia anie wirusa i powstaniem nowotworu wynosi 30-50 lat, a przewlek e nadu ywanie alkoholu znacz co skraca ten czas.

9 Wprowadzenie do RE Diagnoza HCC na podstawie bada obrazowych oraz >>> poziomu alfa-fetorpteiny (AFP); Badania obrazowe w HCC: USG, TK i MR; W przypadku ma ych zmian <2cm biopsja aspiracyjna cienkoig owa (FNAB) ma potencjalne znaczenie (wysoki odsetek rozpozna fa szywie ujemnych 30-40%); W przypadku ma ych zmian zalecana jest kontrola obrazowa i biochemiczna z potencjalnym ca kowitym wyleczeniem; W przypadku zmian > 2cm, potwierdzenie obecno ci HCC uzyskujemy w 2 niezale nych badaniach obrazowych z uwidocznieniem wczesnego wype nienia rodkiem kontrastowym w fazie t tniczej i/lub wczesnego wyp ukania w fazie wrotnej i nast pnie mi szowej badania po podaniu rodka kontrastowego.

10 W przypadku pojedynczej metody o takim obrazie z podwy szeniem poziomu AFP powy ej 400 ng/ml. Kryteria niezaawansowania HCC Pojedynczy guz <5cm lub 2-3 guzy <3cm, bez naciekania naczy oraz obecno ognisk pozaw trobowych. Dla chorych bez spe niania tych warunk w, w przypadkach procesu zaawansowanego, stosowane s r norodne formy leczenia paliatywnego. Leczenie paliatywne oferowane u chorych z przerzutami obejmuje: termoablacj , alkoholizacj , przezt tnicz chemioterapi (TACE), embolizacj przezt tnicz (TAE), chemioterapi systemow , hormonoterapi oraz leczenie - RE Opcja w leczenia zaawansowanych nieresekcyjnych postaci HCCi rak w przerzutowych do w troby; Wykorzystaniem r nych radioizotop w 131I lipiodol, 90Y mikrosfery (SIR-Spheres, Terra-Spheres), 166Ho i 188Re HSA; Podanie dot tnicze radiofarmaceutyku zwi zane jest z selektywnym napromieniowaniem kom rek raka wysoko energetycznymi elektronami promieniowania beta.


Related search queries