Example: tourism industry

SMERNICE ZA MEŠANO SKLADIŠČENJE KEMIKALIJ

SMERNICE ZA ME ANO SKLADI ENJE KEMIKALIJ December 2007 1 Zahvala Pripravo smernic sta omogo ila: Zdru enje kemijske industrije iz Nem ije (Verband der Chemischen Industrie VCI), ki je dovolilo, da se njihove SMERNICE za me ano skladi enje KEMIKALIJ , v okviru PROGRAMA ODGOVORNEGA RAVNANJA prevedejo, prilagodijo slovenskim razmeram in objavijo, ter projekt Phare Twinning Kemijska varnost 2 , SI 03 IB EC 02 (projekt je sofinancirala Evropska komisija; vodja projekta: Darja Bo tjan i ), v okviru katerega so bile izvorne VCI SMERNICE prevedene in prirejene slovenskim razmeram, prav tako pa je bilo izvedeno medresorsko usklajevanje z in pektorati in drugimi pristojnimi vladnimi institucijami. Posebej bi se radi zahvalili sodelavcema projekta Phare Twinning Kemijska varnost 2 dr.

4 1. Uvod Smernice za skupno skladiščenje kemikalij, ki so nastale v sodelovanju s kupci, trgovci in uporabniki, naj bi v soglasju s programom "odgovornega ravnanja", kot …

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of SMERNICE ZA MEŠANO SKLADIŠČENJE KEMIKALIJ

1 SMERNICE ZA ME ANO SKLADI ENJE KEMIKALIJ December 2007 1 Zahvala Pripravo smernic sta omogo ila: Zdru enje kemijske industrije iz Nem ije (Verband der Chemischen Industrie VCI), ki je dovolilo, da se njihove SMERNICE za me ano skladi enje KEMIKALIJ , v okviru PROGRAMA ODGOVORNEGA RAVNANJA prevedejo, prilagodijo slovenskim razmeram in objavijo, ter projekt Phare Twinning Kemijska varnost 2 , SI 03 IB EC 02 (projekt je sofinancirala Evropska komisija; vodja projekta: Darja Bo tjan i ), v okviru katerega so bile izvorne VCI SMERNICE prevedene in prirejene slovenskim razmeram, prav tako pa je bilo izvedeno medresorsko usklajevanje z in pektorati in drugimi pristojnimi vladnimi institucijami. Posebej bi se radi zahvalili sodelavcema projekta Phare Twinning Kemijska varnost 2 dr.

2 Eugenu Anwanderju in Igorju Kra ovcu, ki sta sodelovala pri prevodu in prilagoditvi besedila. SMERNICE posve amo spominu na pokojnega Ing. Alojza Zafo nika, ki je nesebi no sodeloval v za etnih fazah njihovega nastanka. GZS - Zdru enje kemijske industrije 2 Predgovor Tako razgovori v okviru Ekspertne skupine za kemijsko zakonodajo Zdru enja za kemijsko industrijo na Gospodarski zbornici Slovenije, kot tudi na to temo organizirani sestanki predstavnikov razli nih in pektoratov in njihovi skupni in pekcijski pregledi posameznih podjetij v okviru projekta Phare Twinning Kemijska varnost 2 so pokazali, da je podro je skladi enja KEMIKALIJ v Sloveniji zakonodajno pomanjkljivo urejeno. Deloma oziroma posredno se na to podro je sicer nana a cela vrsta razli nih predpisov, vendar so po eni strani med njimi pogosta podvajanja, po drugi strani pa vrzeli, ki jih ne pokriva noben predpis, v asih pa so si zahteve v razli nih predpisih celo nasprotujo e.

3 Dolgoro ni cilj Zdru enja kemijske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije je dose i pre i enje na tem podro ju obstoje e zakonodaje v smislu izlo itve omenjenih pomanjkljivosti. Pri akovati je, da bo proces zelo dolg in zapleten, saj gre za spremembo cele vrste zakonskih in podzakonskih aktov v pristojnosti razli nih resorjev. V okviru PROGRAMA ODGOVORNEGA RAVNANJA sku amo s pri ujo imi smernicami zapolniti eno od vrzeli v zakonodaji, to je celovito in na enem mestu podati osnovne tehni ne in organizacijske pogoje za skladi enje me anih KEMIKALIJ . Obenem je to poskus uvedbe novega pristopa v na sistem: to je tako imenovana mehka zakonodaja , ki sicer ni obvezna ampak se uporablja kot priporo ilo tako za podjetja, ki kemikalije skladi ijo, kot tudi za in pektorje, ki so pristojni za nadzor. Tak pristop je v drugih dr avah Evropske unije zelo raz irjen in na mnogih podro jih nadome a togo zakonodajo.

4 Skladi enje kemijskih proizvodov z razli nimi nevarnimi lastnostmi obi ajno narekuje medsebojno lo evanje dolo enih vrst KEMIKALIJ v skladi ih. V ta namen je nem ko zdru enje kemijske industrije (Verband der Chemischen Industrie VCI) izdelalo enega najcelovitej ih konceptov za skupno skladi enje vseh vrst proizvodov z razli nimi vrstami nevarnosti. Ta koncept vklju uje tudi skupno skladi enje nevarnih kemijskih proizvodov s proizvodi, ki glede na njihove lastnosti niso razvr eni in ozna eni kot nevarne. VCI SMERNICE za skupno skladi enje kemijskih proizvodov v razli ici iz leta 1998 so slu ile kot podlaga za izdelavo primerljivih smernic za skupno skladi enje kemijskih proizvodov za Slovenijo. VCI SMERNICE iz leta 1998 je bilo treba zaradi razvoja na podro ju kemijske zakonodaje prilagoditi (spremenili so se posamezni standardi varnosti, na katere se SMERNICE navezujejo, posamezni tehni ni predpisi so bili razveljavljeni).

5 Z namenom pribli evanja VCI smernic za skupno skladi enje kemijskih proizvodov slovenskim razmeram so v nem ki izvirnik VCI smernic vklju ene naslednje spremembe: vklju eni so standardi varnosti v njihovi veljavni razli ici iz leta 2006, izpu eni so vsi sklici na nem ke standarde varnosti, oziroma so spremenjeni v sklice na mednarodne standarde varnosti . Uvedene spremembe ne spreminjajo prvotnega osnovnega koncepta VCI smernic in so namenjene izvajanju koncepta skladi enja KEMIKALIJ v Sloveniji. Spremembe in dopolnila, ki so vklju ena v izvirno besedilo VCI smernic o skupnem skladi enju KEMIKALIJ (1998), so navedena v Prilogi 6. 3 Vsebina 1. Uvod 04 2. Razredi skladi enja 04 Temelji za oblikovanje razredov skladi enja 05 Razvrstitev v razrede skladi enja 05 Shema razvr anja 07 Opis razredov skladi enja 11 Tabelari ni pregled razredov skladi enja 16 3.

6 Pravila za skupno skladi enje 19 Splo na pravila 19 Tabela za skupno skladi enje KEMIKALIJ 21 Izjeme za skladi enje majhnih koli in v skladi ih z zmogljivostjo nad 5 ton 25 Izjeme za majhna skladi a zmogljivosti do 5 ton 25 Tabela "Izjeme za majhne koli ine in majhna skladi a" 26 PRILOGA 1: Zelo reaktivne snovi, ki pospe ujejo gorenje (uvr ene v razred skladi enja A) 27 PRILOGA 2: Snovi s srednjim u inkom irjenja po ara (uvr ene v razred skladi enja B) 29 PRILOGA 3: Snovi z blago poudarjenim u inkom irjenja po ara (uvr ene v razred skladi enja B) 31 PRILOGA 4: Merila za uvrstitev proizvodov v razred skladi enja C in pogoji za njihovo skupno skladi enje 32 PRILOGA 5: Primer gorljivosti pri sobni temperaturi 35 PRILOGA 6: Opis sprememb, vklju enih v slovensko razli ico SMERNICE o skupnem skladi enju KEMIKALIJ 36 4 1.

7 Uvod SMERNICE za skupno skladi enje KEMIKALIJ , ki so nastale v sodelovanju s kupci, trgovci in uporabniki, naj bi v soglasju s programom "odgovornega ravnanja", kot je nem ki prispevek mednarodni pobudi Responsible Care , vplivale na varno skladi enje proizvodov. SMERNICE vsebujejo pravila za skupno skladi enje KEMIKALIJ . Temeljijo na nem kih zakonih, predpisih in tehni nih pravilih, ki urejajo podro je skladi enja KEMIKALIJ . Upo tevana so tudi priporo ila, publikacije in objavljene razprave razli nih zdru enj in podjetij. SMERNICE e posebej veljajo za kemi ne snovi, pripravke, izdelke in raznovrstne materiale (v nadaljevanju: proizvodi), e so skladi eni v embala i in prenosnih posodah. V primerih, ko gre za skupno skladi enje embala e ali tehni nih materialov ter kemi nih proizvodov, se napotila iz smernic uporabljajo smiselno.

8 Smernic ne uporabljamo za: vgrajene (stacionarne) posode in skladi a z rezervoarji, skladi a za razsuti tovor, pripravljalne oz. odlagalne povr ine. 2. Razredi skladi enja Zaradi varnega skladi enja je smiselno vse proizvode razvrstiti v tako imenovane razrede skladi enja (RS) na podlagi njihovih specifi nih nevarnih lastnostih. Prednostno moramo upo tevati tiste nevarne lastnosti, ki zahtevajo ukrepe zaradi za ite pred po arom in eksplozijo, npr. eksplozivnost, zelo lahka vnetljivost, lahka vnetljivost, vnetljivost ali lastnost pospe evanja gorenja. Nadalje moramo upo tevati tudi nevarne lastnosti, kot so: zelo strupeno, strupeno in jedko. Proizvodov z nevarnimi lastnostmi: dra ilno, zdravju kodljivo ali okolju nevarno ne razvr amo v razrede skladi enja, ker te lastnosti niso pomembne iz vidika pravil o skupnem skladi enju.

9 Proizvode s temi nevarnimi lastnostmi in nenevarne snovi uvr amo v razrede skladi enja na osnovi njihove gorljivosti (gorljivo/negorljivo). Za ita voda v teh smernicah ni posebej obravnavana; zahteve, ki izhajajo iz predpisov o za iti voda pa se dodatno upo tevajo pri pravilih za skupno skladi enje (npr. lastnosti tal skladi a, zadr evanje snovi v skladi u). Razredi skladi enja se lahko uporabljajo kot vodilo tako pri na rtovanju ( tevilo in velikost skladi nih prostorov, varnostna oprema), kot tudi pri obratovanju skladi a (nadzor pretoka blaga v skladi u). Temelji za oblikovanje razredov skladi enja Osnove za oblikovanje sistema razvr anja za skladi enje so: Sistem razvr anja nevarnega blaga, ki je namenjen prevozu, ne upo teva v zadostni meri nevarnosti, ki se pojavijo pri skladi enju velikih koli in shranjenega materiala.

10 Zato na ve podro jih ni v skladu z razvrstitvijo v skupine po predpisih o skladi enju. Predpisi o nevarnih kemikalijah proizvode ozna ujejo le v odvisnosti od posebnih nevarnosti, ki jo predstavljajo zaradi svojih lastnosti. Pri tem so enakovredne tako fizikalne, kemijske, strupene in okolju nevarne lastnosti. V smernicah za skupno skladi enje KEMIKALIJ so za razliko od predpisov o prevozu nevarnega blaga in predpisov o nevarnih kemikalijah zajete tako gorljive trdne snovi in teko ine, kot tudi negorljivi proizvodi (npr. z negorljivimi trdnimi ali teko imi snovmi lahko zapolnimo potrebne varnostne odmike med nevarnimi proizvodi). Razvrstitev v razrede skladi enja Proizvodi so razvr eni v razrede skladi enja na podlagi razpolo ljivih podatkov. Viri so predvsem oznake v skladu s predpisi o prevozu nevarnega blaga in predpisi o nevarnih kemikalijah ter podatki v varnostnih listih.


Related search queries