Example: barber

TEST HODIN MINI-MENTAL STATE EXAMINATION (MMSE)

MINI-MENTAL STATE EXAMINATION (MMSE)Pokyny k u v n podle Folstein M., Folstein S. et al. (1975)V EOBECN POKYNY K POU V N MMSE 1. P ed pou it m se pokuste posadit vy et ovan ho tak, aby sed l proti v m. Prov te jeho schop-nost sly et a porozum t velmi jednoduch konverzaci, nap . Jak se jmenujete? . Pokud vy et o-van pou v br le nebo naslouchac p stroj, zajist te, aby je m l je t p ed za tkem vy et en . 2. P edstavte se a pokuste se z skat d v ru vy et ovan ho. P ed vy et en m ho po dejte, zda mu m ete kl st ot zky, nap . Mohu se v s zeptat na n kolik ot zek, t kaj c ch se va pam ti ? . Pom h to vyhnout se katastrofick m reakc m. 3. Polo te ka dou ot zku nanejv t ikr t. Kdy vy et ovan neodpov d , sk rujte 0.

MINI-MENTAL STATE EXAMINATION (MMSE) Pokyny k užívání podle Folstein M., Folstein S. et al. (1975) VŠEOBECNÉ POKYNY K POUŽÍVÁNÍ MMSE 1. Před použitím se pokuste posadit vyšetřovaného tak, aby seděl proti vám.

Tags:

  States, Examination, Mini, Mental, Msme, Mini mental state examination

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of TEST HODIN MINI-MENTAL STATE EXAMINATION (MMSE)

1 MINI-MENTAL STATE EXAMINATION (MMSE)Pokyny k u v n podle Folstein M., Folstein S. et al. (1975)V EOBECN POKYNY K POU V N MMSE 1. P ed pou it m se pokuste posadit vy et ovan ho tak, aby sed l proti v m. Prov te jeho schop-nost sly et a porozum t velmi jednoduch konverzaci, nap . Jak se jmenujete? . Pokud vy et o-van pou v br le nebo naslouchac p stroj, zajist te, aby je m l je t p ed za tkem vy et en . 2. P edstavte se a pokuste se z skat d v ru vy et ovan ho. P ed vy et en m ho po dejte, zda mu m ete kl st ot zky, nap . Mohu se v s zeptat na n kolik ot zek, t kaj c ch se va pam ti ? . Pom h to vyhnout se katastrofick m reakc m. 3. Polo te ka dou ot zku nanejv t ikr t. Kdy vy et ovan neodpov d , sk rujte 0.

2 4. Kdy vy et ovan odpov nespr vn , sk rujte 0 . Nenazna ujte (nepom hejte), ani nekla te ot zku znovu. Nap . Jak je nyn rok ? 1952. Akceptujte tuto odpov , nekla te tuto ot zku znovu, nenazna ujte, neposkytujte dn neverb ln kl jako jsou nap . pohyby hlavou apod. 5. K pou v n MMSE je zapot eb n sleduj c vybaven : hodinky, tu ka a ist pap r. 6. Kdy vy et ovan odpov d Co jste kal ? , nevysv tlujte ani se nepou t jte do diskuse jen zopakujte stejn ot zky ( Jak je nyn rok ? ), maxim ln t ikr t. 7. Kdy v s vy et ovan p eru , nap . K emu je to zapot eb ? , odpov zte jen Vysv tl m v m to za n kolik minut (za chv li), a skon me. Nyn bychom mohli pokra ovat pros m.

3 U jsme t m na konci. POKYNY K JEDNOTLIV M KOL MMaxim ln sk re I. OrientacePonechte 10 sekund na ka dou odpov 1. Jak den v t dnu je dnes ? (akceptujte pouze p esnou odpov ) 1 2. Kolik t ho je dnes (jak je dnes datum) ? (akceptujte i v erej nebo z t ej datum) 1 3. Kter m s c (v roce) je nyn ? (prvn den nov ho nebo posledn den star ho m s ce akceptujte oba) 1 4. Kter rok je nyn ? (akceptujte pouze spr vnou odpov ) 1 5. Jak je nyn ro n obdob ? (b hem posledn ho t dne star ho obdob nebo prvn ho t dne nov ho obdob akceptujte ob sez ny) 1 6. Ve kter m st t jsme ? (akceptujte pouze spr vnou odpov ) 1 7. Ve kter m okrese jsme ? (akceptujte pouze spr vnou odpov ) 1 8. Ve kter m jsme m st ?

4 (akceptujte pouze spr vnou odpov ) 1 9. Jak se jmenuje tato nemocnice/zdravotnick za zen (akceptujte pouze spr vn n zev nemocnice nebo za zen ) 1 10. Ve kter m poschod budovy jsme ? (akceptujte pouze spr vnou odpov ) 1II. Zapamatov n 11. eknu v m n zvy t p edm t . Opakujte je po mn a zapamatujte si je. Za chv li se v s na n zept m znovu. ( ekn te je pomalu, asi v jednovte inov ch intervalech) m auto lov k Pros m v s, zopakujte mi tato slova. 3 (Sk re 1 bod za ka dou spr vnou reprodukci na prvn pokus.) P i opakov n vy et en pou ijte tato slova: zvonec d b n fanou ek et d s l b k v lka sklenice Poskytn te 20 sekund na odpov.

5 Pokud vy et ovan nezopakuje v echna t i slova, opakujte je, dokud se je nenau , maxim ln v ak 5kr HODIN Po dejte vy et ovan ho, aby namaloval cifer-n k HODIN a vepsal slice na spr vn m sta. Pot co namaluje kruh a um st slice, po -dejte ho(ji), aby zakreslil(a) ru i ky ukazuj c 11 HODIN 10 minut nebo 8 HODIN 20 re: T eba e byly pops ny r zn metody sk rov n nakreslen ch HODIN ,2,3,4 je zde prezentov no p tibodov hodnocen (0 4 body), kter je stru n , citliv a snadno pou iteln 4: Pacient nakresl uzav en kruh = 1 bod, spr v-n um st sla do cifern ku = 1 bod, vep e v ech 12 sel spr vn = 1 bod, um st ru i ky do spr vn pozice = 1 : Ur it ch chyb, nap klad hrub ho pok iven kontury nebo nepat i n ho popisu, se z dka dopou t j osoby s neporu enou pozn vac schopnost.

6 4 Je nutn klinick posouzen , ale n zk sk re ukazuje na pot ebu dal ho hod-nocen . Je t eba zd raznit, e ka d sk re je subjektivn a e m e doch zet k omyl m v klasifikaci. Je v ak nepravd podobn , e oso-ba s naru en m pozn vac ch funkc by byla schopna perfektn nakreslit hodiny. V p pad pochybnosti je t eba p in st dal klady kreslen HODIN : A B C D E CDT CDT CDT CDT CDT 4 2 2 1 2 MMSE MMSE MMSE MMSE MMSE 30 20 19 14 19 Obr zek: P klady kreslen HODIN u pacienta bez poruchy kognitiv-n ch funkc (A) a u pacient s demenc (B E). Ve v e uveden ch p kladech byli pacienti po d ni, aby zakreslili ru i ky na 8 ho-din 20 minut. Pod ka dou kresbou jsou uvedena p slu n sk re CDT (clock drawing task) a krok: Proveden tohoto stru n ho skr ninkov ho testu nen krit riem demence, ale m e pomoci p i rozhodov n , zda je pot ebn dal kognitivn hodnocen.

7 4 P i naru en schopnosti nakreslit hodiny je t eba zv it kompletn diagnostick posouzen , zda se u pacienta jedn o demenci (nap . krit ria DSM-IV5). Toto hodnocen by m lo zahrnovat standardizovan posouzen pozn vac ch schopnost , jak m je MINI-MENTAL STATE EXAMINATION (MMSE).1P ed p edeps n m se seznamte se Souhrnem informac o p pravku Registrovan obchodn zn mka Pfizer itel registrace: Parke-Davis GmbH, len Pfizer GroupPfizer, spol. s r. o., Peka sk 16, 155 00 Praha 5, tel.: 283 004 111 Efektivn volba pro va e pacienty i jejich nejbli Zkr cen informace o p pravku ARICEPT (donepezili hydrochloridum)Inhibitor enzymu acetylcholinester zy Indikace: potahovan tablety p pravku Aricept jsou indikov ny k symptomatick l b m rn a st edn t k formy Alzheimerovy choroby.

8 D vkov n : l ba se zahajuje d vkou 5 mg jednou denn ve er t sn p ed span m. Po klinick m zhodnocen inku l by d vkou 5 mg/den za obdob prvn ho m s ce lze d vku p pravku Aricept zv it na 10 mg jedenkr t denn . Maxim ln denn doporu en d vka je 10 mg. U it u pacient se zhor enou funkc jater nebo ledvin: u pacient s poruchou funkce ledvin nebo s m rnou i st edn z va nou poruchou jater nen nutno m nit d vkovac re im. U it u d t : pod v n p pravku Aricept d tem se nedoporu uje. Kontraindikace: p pravek Aricept je kontraindikov n u pacient se zn mou p ecitliv lost na donepeziliumchlorid, deriv ty piperidinu nebo jak koli jin pomocn l tky obsa en v p pravku. U v n p pravku Aricept je kontraindikov no v t hotenstv.

9 Zvl tn upozorn n : p pravek Aricept m e b hem anest zie zv raznit svalovou relaxaci navozenou pod n m sukcinylcholinu. Vzhledem ke sv mu farmakologick mu inku mohou inhibitory cholinester zy m t vagotonick inek na srde n frekvenci. Je nutno pozorn sledovat pacienty se zv en m rizikem tvorby v ed , aby se v as zjistily p padn p znaky. Vzhledem ke sv mu cholinomimetick mu inku je nutno inhibitory cholinester zy p edepisovat opatrn pacient m s astmatem nebo s obstruk n chorobou bronchopulmon ln v anamn ze. Interakce: ketokonazol, chinidin i jin CYP3A4 a 2D6 inhibitory mohou inhibovat metabolismus donepezilu. Enzymov induktory typu rifampicinu, fenytoinu, karbamazepinu nebo nap klad alkoholu mohou hladiny donepezilu sn it.

10 Donepeziliumchlorid m schopnost interferovat s l ky s anticholinergn aktivitou. Existuje tak mo nost sou asn ho synergismu p i konkomitantn l b l ky typu sukcinylcholinu, jin mi l tkami blokuj c mi neuromuskul rn p enos, cholinergn mi agonisty nebo betablok tory, kter maj vliv na kardi ln veden vzruchu. U it v pr b hu t hotenstv a laktace: u v n p pravku Aricept je kontraindikov no v t hotenstv . Koj c eny by nem ly p pravek Aricept u vat. Ne douc inky: pr jmy, svalov k e e, nava, nausea, zvracen , nespavost, bolesti hlavy, b i n dyskomfort a z vrat . Balen : 28 potahovan ch tablet 5 nebo 10 mg. V dej l iv ho p pravku je v z n na l ka sk p edpis. P pravek Aricept je hrazen z prost edk ve ejn ho zdravotn ho poji t n.


Related search queries