Example: barber

Vinarska ulica 14, 2000 Maribor tel.: (02) 228 49 00 …

Vinarska ulica 14, 2000 Maribor tel.: (02) 228 49 00, fax: (02) 251 94 82 E-po ta: PRIPRAVE NA ETEV IN SKLADI ENJE IT etev it opravimo v asu, ko ita dose ejo tehnolo ko zrelost, kar v praksi pomeni trdo zrno na ugriz, zlato-rumena barva slame in izmerjena vlaga v zrnju okrog 14 %. Pri spravilu s kombajnom pri p enici, r i in tritikali imamo golo zrno zna ilne barve, pri je menu, ovsu, piri, in kamutu pa je ob etvi s kombajnom zrno v plevici, zato je pri uporabi za love ko prehrano pri teh vrstah it potrebno pred mletjem opraviti lu enje plevic na posebnem lu ilcu. Pri je menu, ki ga uporabljamo za prehrano ivine pa obi ajno meljemo zrno skupaj s plevico. Za dalj e skladi enje je zrnje s plevico nekoliko zahtevnej e v primerjavi s skladi enjem pridelka golega zrnja brez plevice. Zrnje it je tudi po etvi ivi organizem ki diha, zato kode od skladi nih kodljivci in bolezni v asu skladi enja niso male, posebej e pridelek skladi imo v priro nih skladi ih.

ali presipavanje pridelka, če nam to tehnične možnosti v skladiščih dopuščajo oziroma prezračevanje pridelka z ventilatorji. Dobro očiščene stenske, oziroma podne površine lahko preventivno tretiramo pred polnjenjem

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of Vinarska ulica 14, 2000 Maribor tel.: (02) 228 49 00 …

1 Vinarska ulica 14, 2000 Maribor tel.: (02) 228 49 00, fax: (02) 251 94 82 E-po ta: PRIPRAVE NA ETEV IN SKLADI ENJE IT etev it opravimo v asu, ko ita dose ejo tehnolo ko zrelost, kar v praksi pomeni trdo zrno na ugriz, zlato-rumena barva slame in izmerjena vlaga v zrnju okrog 14 %. Pri spravilu s kombajnom pri p enici, r i in tritikali imamo golo zrno zna ilne barve, pri je menu, ovsu, piri, in kamutu pa je ob etvi s kombajnom zrno v plevici, zato je pri uporabi za love ko prehrano pri teh vrstah it potrebno pred mletjem opraviti lu enje plevic na posebnem lu ilcu. Pri je menu, ki ga uporabljamo za prehrano ivine pa obi ajno meljemo zrno skupaj s plevico. Za dalj e skladi enje je zrnje s plevico nekoliko zahtevnej e v primerjavi s skladi enjem pridelka golega zrnja brez plevice. Zrnje it je tudi po etvi ivi organizem ki diha, zato kode od skladi nih kodljivci in bolezni v asu skladi enja niso male, posebej e pridelek skladi imo v priro nih skladi ih.

2 Ita se najbolj e skladi ijo pri vlagi zrnja pod 14 % in pri optimalni temperaturi. V primeru pojava skladi nih kodljivcev temperatura skladi enega blaga poraste, dihanje je intenzivnej e, v napadenem delu skladi a se pove a tudi vlaga, ki pa naknadno zelo pogosto povzro i e pojav glivi nih bolezni. Da bi prepre ili te ave v asu skladi enja je potrebno v isto skladi e dati zdravo zrnje, primerne vla nosti okrog 14 % vlage in prepre iti dostop glodalcem in drugim kodljivcem, ki bi lahko po kodovali pridelek, saj je ukrepanje potem ko se pojavijo te ave na uskladi enem pridelku bolj zahtevno in je obi ajno potrebno izvesti fumigacijo, oziroma zaplinjevanje, za kaj je poobla en le Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano in to delo opravlja kot naro eno uslugo. as skladi enja pridelka zrnja it na kmetijskih gospodarstvih je zelo razli en. Najpogosteje po et pridelek kru ne p enice pridelovalci odpeljejo na odkup kar direktno iz njive.

3 Za dalj e skladi enje pridelka se pridelovalci obi ajno odlo ijo v primeru, da pridelek sproti rabijo za mletje in peko na kmetiji in v primeru, da ra unajo na porast odkupnih cen, ki so v asu etve obi ajno najni je in se ve inoma povi ajo nekaj mesecev po etvi, oziroma v jesensko-zimskem ali spomladanskem asu. Za pravilno skladi enje zrnja je potrebno poskrbeti pred polnjenjem zrnja, predvsem s rednim vzdr evanjem skladi ne higiene, rednim i enjem in sesanjem, saj se drobni kodljivci lahko zadr ujejo skupaj s pra nimi delci v razpokah, luknjah in te ko dostopnih zakotnih delih skladi . Povr ine tal in sten v skladi ih naj bi bile gladke in im bolj ravne, saj se v luknjicah in neravninah kodljivci obi ajno zadr ujejo tudi v asu ko so skladi a prazna. kodljivci na skladi enem pridelku povzro ajo direktno kodo v obliki po kodovanih ali polomljenih zrn, zaradi esar je zmanj ana hranilna vrednost, zaradi dodatnega dihanja pa zrnje izgublja te o.

4 Med primarne skladi ne kodljivce uvr amo itnega, koruznega in ri evega i ka, itnega, koruznega in krhljevega molja, itnega kutarja in indijskega itnika. Mokarji in zobati itnik se prehranjujejo na e prej po kodovanem zrnju. Sekundarno kodo ugotavljamo v obliki pregrevanja ita in potrebe po dodatnem prezra evanju. Zaradi napada skladi nih kodljivcev se v skladi enem blagu dviguje tudi vlaga, ki pa je pogoj za razvoj plesni, posebej e se ta pri itih dvigne nad 14 %, pri skladi enih pridelkih, ki vsebujejo olje pa nad 8 %. e se uskladi eno zrnje segreva in raste vlaga je v asih potrebno premetavanje ali presipavanje pridelka, e nam to tehni ne mo nosti v skladi ih dopu ajo oziroma prezra evanje pridelka z ventilatorji. Dobro o i ene stenske, oziroma podne povr ine lahko preventivno tretiramo pred polnjenjem zrnja s pripravkom Actellic ali SilicoSec. Pripravek Actelic se za zatiranje praznih skladi uporablja v odmerku 0,32 ml/m2 povr ine z dodatkom 20 ml vode na m2 pri tretiranju steklenih in kovinskih povr in in 50 ml vode m2 pri tretiranju lesenih in drugih povr in z grobo strukturo.

5 Po izvedbi kropljenja skladi nih povr i se skladi e lahko za ne polniti 7 dni po tretiranju. Pripravek Actelic 50 EC se lahko uporablja tudi za tretiranje zrnja p enice, ovsa in je mena v odmerku 8 ml/t zrnja z dodatkom 0,5-1 l/ha vode za enakomerno tretiranje v silosih in 1-1,5 l/ha vode pri skladi enju v ostalih skladi ih pri emer naj debelina plasti zrnja zna a 0,5 do 1m. Pripravec Actellic 50 EC lahko uporabljajo izklju no pravne in fizi ne osebe registrirane za izvajanje dezinfekcije, dezinsekcije in deratizacije. Prazna skladi a se lahko tretira le z uporabo avtomatskih kropilnih naprav ali z zamegljevanjem, uporaba nahrbtnih in ro nih kropilnic za tretiranje praznih skladi ni dovoljena. Pripravek SilicoSek, ki je ekolo ki pripravek na osnovi dijatomejske zemlje in deluje kot inertno pra ivo se lahko uporablja preventivno v odmerku 1 kg/tono zrnja, kurativno, v primeru pojava kodljivcev pa v odmerku 2 kg/t zrnja, oziroma za tretiranje skladi in mlinskih objektov v odmerku 10-20 g/m2.

6 Pripravek SolicoSek je v prosti prodaji in ga pridelovalci it lahko uporabljajo za varstvo pred skladi nimi kodljivci. Deluje kontaktno z lepljenjem na povr ino kodljivcev in z izsu itvijo povrhnjice u elk, zaradi esar u elke odmrejo. U inek je bolj i pri ni ji relativni zra ni vlagi, u inke pa lahko pri akujemo po 2-4 tednih, zato ga je smiselno uporabljati preventivno. Draga Zadravec .kmet. Specialistka za poljedelstvo


Related search queries