Example: biology

ZAKON O KRIVIČNOM POSTUPKU FEDERACIJE …

ZAKON O KRIVI NOM POSTUPKU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE (Sl. novine F BiH ,37/03,56/03) DIO PRVI OP E ODREDBE GLAVA I OSNOVNA NA ELA lan 1. Predmet ovog zakona Ovim zakonom utvr uju se pravila krivi nog postupka po kojima su du ni da postupaju op inski sudovi, kantonalni sudovi i Vrhovni sud FEDERACIJE Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Vrhovni sud FEDERACIJE ), tu itelj i drugi u esnici u krivi nom POSTUPKU predvi eni ovim zakonom, kada postupaju u krivi nim stvarima. lan 2. Princip zakonitosti (1) Pravila utvr ena ovim zakonom trebaju osigurati da niko nevin ne bude osu en, a da se u initelju djela izrekne krivi nopravna sankcija pod uvjetima koje predvi a Krivi ni ZAKON FEDERACIJE Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Krivi ni ZAKON FBiH), i drugi zakoni FEDERACIJE Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija), zakoni kantona i zakoni Bosne i Hercegovine u kojima su propisana krivi na djela i na osnovu zakonom propisanog postupka (2) Prije dono enja pravosna ne presude

ZAKON O KRIVIČNOM POSTUPKU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE (Sl. novine F BiH br.35/03,37/03,56/03) DIO PRVI OPĆE ODREDBE GLAVA I OSNOVNA NAČELA Član 1. Predmet ovog zakona Ovim zakonom utvrđuju se pravila krivičnog postupka po kojima su dužni da postupaju općinski sudovi, kantonalni

Tags:

  Zakon, Zakon o, Postupku federacije, Postupku, Federacije

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of ZAKON O KRIVIČNOM POSTUPKU FEDERACIJE …

1 ZAKON O KRIVI NOM POSTUPKU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE (Sl. novine F BiH ,37/03,56/03) DIO PRVI OP E ODREDBE GLAVA I OSNOVNA NA ELA lan 1. Predmet ovog zakona Ovim zakonom utvr uju se pravila krivi nog postupka po kojima su du ni da postupaju op inski sudovi, kantonalni sudovi i Vrhovni sud FEDERACIJE Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Vrhovni sud FEDERACIJE ), tu itelj i drugi u esnici u krivi nom POSTUPKU predvi eni ovim zakonom, kada postupaju u krivi nim stvarima. lan 2. Princip zakonitosti (1) Pravila utvr ena ovim zakonom trebaju osigurati da niko nevin ne bude osu en, a da se u initelju djela izrekne krivi nopravna sankcija pod uvjetima koje predvi a Krivi ni ZAKON FEDERACIJE Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Krivi ni ZAKON FBiH), i drugi zakoni FEDERACIJE Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija), zakoni kantona i zakoni Bosne i Hercegovine u kojima su propisana krivi na djela i na osnovu zakonom propisanog postupka (2) Prije dono enja pravosna ne presude osumnji eni, odnosno optu eni mo e biti ograni en u svojoj slobodi i drugim pravima samo pod uvjetima koje propisuje ovaj ZAKON .

2 (3) Krivi nopravnu sankciju mo e u initelju krivi nog djela izre i samo nadle ni sud, odnosno sud kome je Sud Bosne i Hercegovine prenio vo enje postupka i to u POSTUPKU koji je pokrenut i proveden po ovom zakonu. lan 3. Pretpostavka nevinosti i in dubio pro reo (1) Svako se smatra nevinim za krivi no djelo dok se pravosna nom presudom suda ne utvrdi njegova krivica. (2) Sumnju u pogledu postojanja injenica koje ine obilje je krivi nog djela ili od kojih zavisi primjena neke odredbe krivi nog zakonodavstva, sud rje ava presudom na na in koji je povoljniji za optu enog. lan 4. Ne bis in idem Niko ne mo e biti ponovo su en za djelo za koje je ve bio su en i za koje je donesena pravosna na sudska odluka.

3 Lan 5. Prava osobe li ena slobode (1) Osoba li ena slobode mora se na maternjem jeziku ili jeziku koji razumije odmah obavijestiti o razlozima li avanja slobode i istovremeno prije prvog ispitivanja pou iti da nije du na da da iskaz da ima pravo uzeti branioca kojeg mo e sam izabrati, kao i o tome da ima pravo da njena obitelj, konzularni slu benik strane dr ave iji je dr avljanin ili druga osoba kojju ona dredi budu obavije teni o njenom li avanju slobode. (2) Osobi koja je li ena slobode postavit e se branilac na njen zahtjev ako zbog svog imovnog stanja ne mo e snositi tro kove odbrane. lan 6. Prava osumnji enog, odnosno optu enog (1) Osumnji eni ve na prvom ispitivanju mora biti obavije ten o djelu za koje se tereti i o osnovima sumnje protiv njega.

4 (2) Osumnji enom, odnosno optu enom se mora omogu iti da se izjasni o svim injenicama i dokazima koji ga terete i da iznese sve injenice i dokaze koji mu idu u korist. (3) Osumnji eni, odnosno optu eni nije du an iznijeti svoju odbranu niti odgovarati na postavljena pitanja. lan 7. Pravo na odbranu (1) Osumnji eni, odnosno optu eni ima pravo braniti se sam ili uz stru nu pomo branioca koga sam izabere. (2) Ako osumnji eni, odnosno optu eni ne uzme branioca, postavit e mu se branilac po slu benoj du nosti kada je to odre eno ovim zakonom. (3) Osumnji enom, odnosno optu enom se mora osigurati dovoljno vremena za pripremanje odbrane. lan 8. Jezik i pismo (1) U krivi nom POSTUPKU u ravnopravnoj su upotrebi bosanski jezik, hrvatski jezik i srpski jezik, a slu bena pisma su latinica i irilica.

5 Lan 9. Pravo na upotrebu jezika i pisma (1)Krivi ni postupak se vodi na jednom od jezika iz lana 8. ovog zakona. U POSTUPKU se koristi jedno od pisama iz lana 8. ovog zakona. (2) Stranke, svjedoci i ostali u esnici u POSTUPKU imaju pravo slu iti se svojim jezikom. Ako osoba ne razumije jedan od slu benih jezika Bosne i Hercegovine odnosno FEDERACIJE , osigurat e se usmeno prevo enje onoga to ono, odnosno drugi iznose, kao i isprava i drugog pisanog dokaznog materijala. (3) O pravima iz stava 2. ovog lana pou it e se navedena osoba prije prvog ispitivanja koja se tih prava mogu odre i ako znaju jezik na kome se vodi postupak. U zapisniku e se zabilje iti da je data pouka i izjava u esnika na datu pouku.

6 (4) Prevo enje obavlja sudski tuma . lan 10. Upu ivanje i dostavljanje pismena (1) Pozive, odluke i druga pismena upu uje sud i drugi organi koji u estvuju u POSTUPKU na jednom od slu benih jezika i pisama iz lana 8. ovog zakona. (2) Na slu benim jezicima iz st. 1. ovog lana dostavljaju se sudu i drugim organima koji u estvuju u POSTUPKU tu be, albe i drugi podnesci. (3) Osobi koja je li ena slobode ili je u pritvoru, na izdr avanju kazne ili na obaveznom psihijatrijskom lije enju, odnosno na obaveznom lije enju od ovisnosti, dostavit e se i prevod pismena iz stava 1. i 2. ovog lana, na jeziku kojim se slu i u POSTUPKU . lan 11. Zakonitost dokaza (1) Zabranjeno je od osumnji enog, optu enog ili bilo koje druge osobe koja u estvuje u POSTUPKU iznu ivati priznanje ili kakvu drugu izjavu.

7 (2) Sud ne mo e zasnivati svoju odluku na dokazima pribavljenim povredama ljudskih prava i sloboda propisanih Ustavom i me unarodnim ugovorima, koje je ratifikovala Bosna i Hercegovina, niti na dokazima koji su pribavljeni bitnim povredama ovog zakona. (3) Sud ne mo e zasnivati svoju odluku na dokazima koji su dobijeni na osnovu dokaza iz stava 2. ovog lana. lan 12. Pravo na od tetu i rehabilitaciju Osoba koja je neporavdano osu ena za krivi no djelo ili je bez osnova li ena slobode ima pravo na rehabilitaciju, pravo na naknadu tete iz bud etskih sredstava, kao i druga prava utvr ena zakonom. lan 13. Pouka o pravima Osumnji enog, odnosno optu enog ili drugu osobu koja u estvuje u POSTUPKU koje bi iz neznanja moglo propustiti neku radnju u POSTUPKU ili da se zbog toga ne koriste svojim pravima, sud, tu ilac i drugi organi koji u estvuju u POSTUPKU e pou iti o pravima koja im po ovom zakonu pripadaju i o posljedicama propu tanja radnje.

8 Lan 14. Pravo na su enje bez odga anja (1) Osumnji eni, odnosno optu eni ima pravo da u najkra em razumnom roku bude izveden pred nazavisan i nepristrasan sud i da mu bude su eno bez odga anja a najkasnije u roku od jedne godine od dana potvr ivanja optu nice. (2) Sud je du an da postupak provede bez odugovla enja i onemogu i svaku zloupotrebu prava koja pripadaju osobama koje u estvuju u POSTUPKU . (3) Trajanje pritvora mora biti svedeno na najkra e nu no vrijeme. lan 15. Jednakost u postupanju Sud, tu ilac i drugi organi koji u estvuju u POSTUPKU du ni su s jednakom pa njom da ispituju i utvr uju kako injenice koje terete osumnji enog, odnosno optu enog, tako i one koje mu idu u korist.

9 Lan 16. Slobodna ocjena dokaza Pravo suda, tu ioca i drugih organa koji u estvuju u krivi nom POSTUPKU da ocjenjuju postojanje ili nepostojanje injenica nije vezano ni ograni eno posebnim formalnim dokaznim pravilima. lan 17. Princip akuzatornosti Krivi ni postupak se mo e pokrenuti i provesti samo po zahtjevu nadle nog tu ioca. lan 18. Princip legaliteta krivi nog gonjenja Tu ilac je du an preduzeti krivi no gonjenje ako postoje dokazi da je po injeno krivi no djelo, osim ako ovim zakonom nije druga ije propisano. lan 19. Posljedice pokretanja postupka Kad je propisano da pokretanje krivi nog postupka ima za posljedicu ograni enje odre enih prava, ove posljedice, ako ovim zakonom nije druga ije odre eno, nastupaju potvr ivanjem optu nice.

10 Ako se radi o krivi nim djelima s propisanom kaznom zatvora da pet godina ili nov anom kaznom kao glavnom kaznom ove posljedice nastupaju od dana kad je donesena osu uju a presuda, bez obzira na to da li je postala pravosna na. lan 20. Prethodna pitanja (1) Ako primjena krivi nog zakona ovisi od prethodne odluke o kakvom pravnom pitanju za ije je odlu ivanje nadle an sud u kojem drugom POSTUPKU ili neki drugi organ, sud kad sudi u krivi nom predmetu mo e sam odlu iti i o tom pitanju po odredbama koje va e za dokazivanje u krivi nom POSTUPKU . Odluka suda o ovom pravnom pitanju ima u inak samo za krivi ni predmet koji ovaj sud raspravlja. (2) Ako je o takvom prethodnom pitanju ve donio odluku sud u kojem drugom POSTUPKU ili neki drugi organ, takva odluka ne ve e sud u pogledu ocjene da li je u injeno djelo krivi no djelo.