Example: bankruptcy

ZAKON O POSTUPKU PRED USTAVNIM SUDOM …

ZAKON O POSTUPKU PRED USTAVNIM SUDOM federacije BOSNE I HERCEGOVINE* I - OP E ODREDBE lan 1. Ovim zakonom ure uju se pravila postupka po kojima Ustavni sud federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Ustavni sud) vr i svoju funkciju utvr enu Ustavom federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Ustav). lan 2. Ustavni sud je u vr enju sudske funkcije samostalan i nezavisan i sudi na osnovu Ustava i po pravilima postupka predvi enim ovim zakonom. lan 3. Postupci pred USTAVNIM SUDOM su javni i odluke se objavljuju javno. Javnost postupka pred USTAVNIM SUDOM isklju ena je za vrijeme vije anja i glasanja, a Ustavni sud mo e isklju iti javnost kad raspravlja i odlu uje o pitanjima koja imaju karakter dr avne, vojne ili druge zakonom ili drugim propisima odre ene tajne. lan 4.

ZAKON O POSTUPKU PRED USTAVNIM SUDOM FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE* I - OPĆE ODREDBE Član 1. Ovim zakonom ureuju se pravila postupka po kojima đ Ustavni sud Federacije Bosne i

Tags:

  Postupku, Federacije

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of ZAKON O POSTUPKU PRED USTAVNIM SUDOM …

1 ZAKON O POSTUPKU PRED USTAVNIM SUDOM federacije BOSNE I HERCEGOVINE* I - OP E ODREDBE lan 1. Ovim zakonom ure uju se pravila postupka po kojima Ustavni sud federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Ustavni sud) vr i svoju funkciju utvr enu Ustavom federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Ustav). lan 2. Ustavni sud je u vr enju sudske funkcije samostalan i nezavisan i sudi na osnovu Ustava i po pravilima postupka predvi enim ovim zakonom. lan 3. Postupci pred USTAVNIM SUDOM su javni i odluke se objavljuju javno. Javnost postupka pred USTAVNIM SUDOM isklju ena je za vrijeme vije anja i glasanja, a Ustavni sud mo e isklju iti javnost kad raspravlja i odlu uje o pitanjima koja imaju karakter dr avne, vojne ili druge zakonom ili drugim propisima odre ene tajne. lan 4.

2 U Ustavnom sudu u slu benoj upotrebi su bosanski i hrvatski jezik, a kao sredstva komunikacije mo e koristiti ostale jezike. Ustavni sud u vr enju sudske funkcije osigurava ravnopravnu upotrebu bosanskog i hrvatskog jezika. U Ustavnom sudu slu beno pismo je latinica. II - ZAJEDNI KA PRAVILA POSTUPKA lan 5. Ustavni sud provodi postupak na osnovu odredaba ovog zakona, a u pitanjima koja nisu ure ena ovim zakonom mo e shodno primijeniti odgovaraju a pravila procesnih zakona. Pravila postupka koja nisu utvr ena ovim zakonom propisat e se poslovnikom Ustavnog suda. lan 6. Postupak pred USTAVNIM SUDOM smatra se pokrenutim danom prijema zahtjeva ili drugog akta kojim se, u skladu sa ovim zakonom, pokre e postupak pred USTAVNIM SUDOM (u daljem tekstu: * ZAKON o POSTUPKU pred USTAVNIM SUDOM federacije Bosne i Hercegovine objavljen je u "Slu benim novinama FBiH", broj: 6/95.)

3 Zahtjev), koji je neposredno predan Ustavnom sudu od strane ovla tenog podnosioca, odnosno danom kad je preporu eno predan po ti. lan 7. Zahtjev za pokretanje postupka pred USTAVNIM SUDOM sadr i odre eno tra enje, kao i injenice i dokaze na kojima se zahtjev zasniva. Podnosilac zahtjeva prilo it e zahtjevu pismene dokaze kojima raspola e. lan 8. Ustavni sud mo e tra iti od drugih sudova i dr avnih organa, kao i nosilaca javnih i drugih dru tvenih funkcija potrebne podatke i obavje tenja od zna aja za vo enje postupka. lan 9. Strankom u POSTUPKU , u smislu ovog zakona, smatraju se ovla eni podnosilac zahtjeva za rje avanje spora, zahtjeva za ocjenjivanje ustavnosti, zahtjeva za utvr ivanje postojanja vitalnih interesa konstitutivnog naroda, zahtjeva za smjenjivanje Predsjednika federacije i Potpredsjednika federacije i ovla eni podnosilac albe protiv odluke najvi eg suda kantona kojom je odlu eno o postojanju vitalnih interesa konstitutivnog naroda u kantonu sa posebnim re imom, s jedne i organ, odnosno osoba u odnosu na koju je postavljen zahtjev, s druge strane.

4 Lan 10. Stranka u POSTUPKU ima pravo i du nost da Ustavnom sudu daje potrebne podatke i obavje tenja u toku postupka i da preduzima druge radnje od zna aja za odlu ivanje Ustavnog suda. lan 11. Stranke u POSTUPKU i druga zainteresirana lica mogu u toku postupka izvr iti uvid u akte predmeta, osim u akte koji su odre eni kao tajna u smislu lana 3. ovog zakona. Uvid u akte predmeta odobrava sekretar Ustavnog suda, a vr i se u slu benim prostorijima Ustavnog suda i u prisustvu ovla enog radnika Ustavnog suda. lan 12. Organe federalne, kantonalne ili op inske vlasti i druge dr avne organe, kao stranke u POSTUPKU , predstavljaju njihovi ovla eni predstavnici koji su zakonom ili drugim propisom odre eni da ih predstavljaju. Stranke u POSTUPKU mogu zastupati punomo nici na osnovu punomo ja izdatog za zastupanje pred USTAVNIM SUDOM .

5 U POSTUPKU pred USTAVNIM SUDOM , pored stranaka u POSTUPKU , mogu u estvovati i druga lica koja Ustavni sud pozove radi davanja stru nog mi ljenja i drugih obavje tenja. Licima iz stava 3. ovog lana Ustavni sud mo e naknaditi tro kove za u e e u POSTUPKU i platiti nagradu za dato stru no mi ljenje i obavje tenje. lan 13. Ustavni sud odlu uje u granicama zahtjeva koji su istaknuti u POSTUPKU . 2 lan 14. Svaka stranka u POSTUPKU snosi svoje tro kove, ako Ustavni sud iz opravdanih razloga ne odlu i druk ije. lan 15. U POSTUPKU pred USTAVNIM SUDOM ne pla a se taksa. lan 16. Sudija Ustavnog suda odre en rasporedom poslova (u daljem tekstu: sudija izvjestilac) dostavlja prijepis zahtjeva drugoj stranci u POSTUPKU i odre uje joj rok za dostavu odgovora na navode zahtjeva i dokaze koje sadr i zahtjev.

6 Lan 17. Radi razja njenja stanja stvari sudija izvjestilac mo e tra iti obavje tenja od podnosioca zahtjeva i drugih stranaka u POSTUPKU , kao i od dr avnih organa. Sudija mo e zatra iti i mi ljenje od odgovaraju ih stru njaka, saslu ati svjedoke i vje take i izvesti druge dokaze, kao i tra iti da se pojedini dokazi izvedu pred drugim SUDOM ili organom. lan 18. Ustavni sud odlu uje na raspravi u svim slu ajevima, osim kad je ovim zakonom predvi eno da mo e odlu ivati na sjednici bez rasprave. lan 19. Predsjednik Ustavnog suda zakazuje raspravu i rukovodi njenim tokom. Poziv za raspravu dostavlja se strankama u POSTUPKU i drugim licima koja se pozivaju na raspravu najkasnije sedam dana prije odr avanja rasprave. lan 20. Rasprava je javna, ali Ustavni sud mo e iz razloga predvi enih u lanu 3.

7 Ovog zakona, odlu iti da se rasprava odr i bez prisustva javnosti. Na raspravu se pozivaju stranke u POSTUPKU , a kad je to potrebno pozivaju se i predstavnici organa i drugih institucija, nau ni i stru ni radnici koji mogu Ustavnom sudu dati mi ljenje i obavje tenja od zna aja za dono enje odluke. Izostanak stranke u POSTUPKU i drugih pozvanih lica na raspravu ne sprije ava Ustavni sud da provede postupak i donese odluku. lan 21. Raspravu otvara predsjednik Ustavnog suda i saop ava predmet rasprave. Nakon toga, sudija izvjestilac izla e stanje stvari ne iznose i svoje mi ljenje, a iza toga stranke u POSTUPKU imaju pravo da iznesu i obrazlo e svoje stavove i zahtjeve. 3 lan 22. U toku rasprave sudije Ustavnog suda, uz dozvolu predsjednika suda, mogu postavljati pitanja i tra iti razja njenja od prisutnih stranaka u POSTUPKU i drugih pozvanih lica o stvari koja jepredmet rasprave.

8 Lan 23. Ako je potrebno Ustavni sud mo e odlo iti, odnosno prekinuti raspravljanje o odre enom predmetu, radi pribavljanja potrebnih podataka i obavje tenja, kao i u drugim opravdanim slu ajevima. lan 24. Nakon to predsjednik Ustavnog suda zaklju i raspravu, Ustavni sud na sjednici pristupa vije anju i glasanju. lan 25. Nakon zavr ene sjednice o vije anju i glasanju, predsjednik Ustavnog suda usmeno objavljuje odluku Ustavnog suda, uz navo enje bitnih razloga za njeno dono enje. Donesena i objavljena odluka dostavit e se strankama u POSTUPKU u pismenoj formi. lan 26. Ustavni sud na sjednici bez rasprave odlu uje o odbacivanju zahtjeva kad nije nadle an za odlu ivanje o zahtjevu, kad podnosilac zahtjeva nije ovla en za pokretanje postupka, kad zahtjev nije podnesen u zakonom predvi enom roku, kad je Ustavni sud o toj stvari ve odlu io ili kad ne postoje druge procesne pretpostavke za odlu ivanje o su tini stvari.

9 Kad Ustavni sud rje enjem odbaci zahtjev zbog toga to nije nadle an za odlu ivanje, mo e zahtjev uputiti nadle nom sudu ili drugom organu i o tome obavijestiti stranku. lan 27. O predmetu koji se razmatra na sjednici bez rasprave, prije raspravljanja i glasanja odre eni sudija izla e pravna pitanja od zna aja za raspravljanje i odlu ivanje, kao i prijedlog odluke. lan 28. Ustavni sud odlu uje ve inom glasova svih sudija Ustavnog suda. Prilikom odlu ivanja sjednici prisustvuju samo sudije i zapisni ar. Sudija ima pravo tra iti da se njegovo odvojeno mi ljenje unese u zapisnik ili prilo i zapisniku. lan 29. Ustavni sud donosi presude i rje enja. Ustavni sud donosi presudu kad odlu uje o su tini stvari, a u svim drugim slu ajevima donosi rje enje. Presuda i rje enje moraju biti obrazlo eni.

10 4 lan 30. Presude Ustavnog suda objavljuju se u "Slu benim novinama federacije BiH", kao i u odgovaraju em slu benom glasilu kantona, odnosno op ine. III - RJE AVANJE SPOROVA lan 31. Rje avanje sporova o pravima i du nostima izme u institucija federalne vlasti ili unutar pojedinih institucija federalne vlasti, kantona ili op ine pokre e se pred USTAVNIM SUDOM zahtjevom te institucije, kantona ili op ine ije je pravo povrije eno ili kojoj je, nesaglasno ustavu, federalnom zakonu ili drugom propisu, kantonalnom zakonu ili drugom propisu, nametnuta odre ena obaveza. lan 32. Zahtjev za rje avanje spora treba da sadr i naziv institucije federalne vlasti ili organizacioni oblik institucije federalne vlasti, kantona ili op ine izme u kojih je spor nastao, predmet spora i dokaze koji ukazuju da je aktom ili radnjom suprotne strane povrije eno njeno pravo, pravne posljedice koje su nastupile ili mogu nastupiti zbog nastalog spora i na in rje avanja spora.


Related search queries