Example: confidence

ZAKON O RADU FBiH - advokat-prnjavorac.com

ZAKON O RADU FBiH pre i eni tekst neslu bena verzija ( ZAKON o radu i ZAKON o izmjenama i dopunama Zakona o radu objavljeni su u Slu benim novinama Federacije BiH br. 43/99, 32/00 i 29/03) pre i eni tekst neslu bena verzija I OSNOVNE ODREDBE lan 1. Ovim zakonom ure uje se zaklju ivanje ugovora o radu, radno vrijeme, pla e, prestanak ugovora o radu, ostvarivanje prava i obaveza iz radnog odnosa, zaklju ivanje kolektivnih ugovora, mirno rje avanje kolektivnih radnih sporova i druga pitanja iz radnog odnosa, ako drugim zakonom nije druga ije odre eno. lan 2. Zaklju ivanjem ugovora o radu izme u poslodavca i zaposlenika zasniva se radni odnos. lan 3. Poslodavac, u smislu ovog zakona, je fizi ko ili pravno lice koje zaposleniku daje posao na osnovu ugovora o radu. lan 4. Zaposlenik, u smislu ovog zakona, je fizi ko lice koje je zaposleno na osnovu ugovora o radu.

http://www.advokat‐prnjavorac.com Poslodavci imaju pravo, po svom slobodnom izboru, da formiraju udruženje poslodavaca, te da se u njega u člane, u skladu sa ...

Tags:

  Dura

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of ZAKON O RADU FBiH - advokat-prnjavorac.com

1 ZAKON O RADU FBiH pre i eni tekst neslu bena verzija ( ZAKON o radu i ZAKON o izmjenama i dopunama Zakona o radu objavljeni su u Slu benim novinama Federacije BiH br. 43/99, 32/00 i 29/03) pre i eni tekst neslu bena verzija I OSNOVNE ODREDBE lan 1. Ovim zakonom ure uje se zaklju ivanje ugovora o radu, radno vrijeme, pla e, prestanak ugovora o radu, ostvarivanje prava i obaveza iz radnog odnosa, zaklju ivanje kolektivnih ugovora, mirno rje avanje kolektivnih radnih sporova i druga pitanja iz radnog odnosa, ako drugim zakonom nije druga ije odre eno. lan 2. Zaklju ivanjem ugovora o radu izme u poslodavca i zaposlenika zasniva se radni odnos. lan 3. Poslodavac, u smislu ovog zakona, je fizi ko ili pravno lice koje zaposleniku daje posao na osnovu ugovora o radu. lan 4. Zaposlenik, u smislu ovog zakona, je fizi ko lice koje je zaposleno na osnovu ugovora o radu.

2 Lan 5. Lice koje tra i zaposlenje, kao i lice koje se zaposli, ne mo e biti stavljeno u nepovoljniji polo aj zbog rase, boje ko e, pola, jezika, vjere, politi kog ili drugog mi ljenja, nacionalnog ili socijalnog porijekla, imovnog stanja, ro enja ili kakve druge okolnosti, lanstva ili ne lanstva u politi koj stranci, lanstva ili ne lanstva u sindikatu, tjelesnih i du evnih pote ko a u pogledu anga iranja, obrazovanja, unapre enja, uvjeta i zahtjeva rada, otkazivanja ugovora o radu ili drugih pitanja koja proisti u iz radnog Ovo je stari ZAKON o radu, dok je novi trenutno va e i ZAKON o radu FBiH mogu e preuzeti na linku: ZAKON o radu Federacije Bosne i Hercegovine odnosa. U smislu stava lana, ne isklju uju se razlike: se prave u dobroj vjeri, a zasnovane su na zahtjevima koji se odnose na odre eni posao; se prave u dobroj vjeri, a zasnovane su na nesposobnosti lica da obavlja poslove predvi ene za odre eno radno mjesto ili da savlada program potrebnog stru nog usavr avanja, pod uvjetom da je poslodavac ili lice koje osigurava stru no usavr avanje ulo ilo razumne napore za prilago avanje posla ili obuke u kojoj se nalazi takvo lice ili za osiguravanje odgovaraju eg drugog zaposlenja ili usavr avanja, ukoliko je to mogu e; _____ Tekst izmjena i dopuna tampan je masnim slovima, radi lak eg prepoznavanja.

3 Koje za svoj cilj imaju pobolj anje polo aja lica koja se nalaze u nepovoljnom ekonomskom, socijalnom, obrazovnom ili fizi kom polo aju. U slu ajevima kr enja odredaba iz st. 1. i 2. ovog lana: ija su prava povrije ena mo e zbog povrede prava podnijeti tu bu nadle nom sudu; podnosilac tu be podnese o igledan dokaz diskriminacije koja je zabranjena odredbom ovog lana, tu eni je du an da podnese dokaz da takva razlika nije napravljena na osnovu diskriminacije; utvrdi da su navodi tu be osnovani, sud e nalo iti, da bi se osigurala primjena odredaba ovog lana, uklju uju i zaposlenje, vra anje na prethodno radno mjesto, osiguravanja ili ponovno uspostavljanje svih prava iz radnog odnosa koja proizlaze iz ugovora o radu. lan 6.

4 Bri e se. lan 7. Bri e se. lan 8. Bri e se. lan 9. Zaposlenici imaju pravo, po svom slobodnom izboru organizirati sindikat, te se u njega u laniti, u skladu sa statutom ili pravilima tog sindikata. Poslodavci imaju pravo, po svom slobodnom izboru, da formiraju udru enje poslodavaca, te da se u njega u lane, u skladu sa statutom ili pravilima tog udru enja. Sindikat i udru enje poslodavaca mogu se osnovati bez ikakvog prethodnog odobrenja. lan 10. Zaposlenici odnosno poslodavci slobodno odlu uju o svom stupanju ili istupanju iz sindikata, odnosno udru enja poslodavaca. Zaposlenik odnosno poslodavac ne mo e biti stavljen u nepovoljniji polo aj zbog lanstva ili ne lanstva u sindikatu odnosno udru enju poslodavaca. lan 10a. Poslodavcima ili udru enjima poslodavaca koji djeluju u sopstveno ime ili putem nekog drugog lica, lana ili zastupnika zabranjuje se: anje u uspostavljanje, funkcioniranje ili upravljanje sindikatom; ili pru anje pomo i sindikatu sa ciljem kontroliranja takvog sindikata.

5 Sindikatu koji djeluje u sopstveno ime ili putem bilo kojeg lica, lana ili zastupnika, zabranjeno je mije anje u uspostavljanje, funkcioniranje ili upravljanje udru enjem poslodavaca. lan 11. Zakonita djelatnost sindikata odnosno udru enja poslodavaca ne mo e se trajno ni privremeno zabraniti. lan 12. Kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu ne mogu se utvrditi manja prava od prava utvr enih u ovom zakonu, osim ako to nije izri ito predvi eno ovim ili drugim zakonom. Kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu mogu se utvrditi povoljnija prava od prava utvr enih ovim zakonom, ako zakonom nije druga ije predvi eno. lan 13. Bri e se. II ZAKLJU IVANJE UGOVORA O RADU lan 14. Bri e se. lan 15. Ugovor o radu ne mo e se zaklju iti sa licem koje nije navr ilo 15 godina ivota.

6 Lice izme u 15 i 18 godina ivota (u daljem tekstu: maloljetnik) mo e se zaposliti pod uvjetom da od ovla tenog lije nika ili nadle ne zdravstvene ustanove pribavi povrdu kojom dokazuje da ima op u zdravstvenu sposobnost za obavljanje tih poslova. lan 16. Bri e se. lan 17. Bri e se. rad lan 18. Prilikom zaklju ivanja ugovora o radu mo e se ugovoriti probni rad. Probni rad iz stava 1. ovog lana ne mo e trajati du e od est mjeseci. Ako je ugovoren probni rad, otkazni rok iznosi najmanje sedam dana. o radu na neodre eno i odre eno vrijeme lan 19. Ugovor o radu zaklju uje se: neodre eno vrijeme; odre eno vrijeme. Ugovor o radu koji ne sadr i podatak u pogledu trajanja smatrat e se ugovorom o radu na neodre eno vrijeme. Ugovor o radu na odre eno vrijeme ne mo e se zaklju iti na period du i od dvije godine.

7 Ako zaposlenik izri ito ili pre utno obnovi ugovor o radu na odre eno vrijeme sa istim poslodavcem, odnosno izri ito ili pre utno zaklju i sa istim poslodavcem uzastopne ugovore o radu na odre eno vrijeme na period du i od dvije godine bez prekida, takav ugovor smatrat e se ugovorom o radu na neodre eno vrijeme, ako kolektivnim ugovorom nije druga ije odre eno. lan 20. Prekidom ugovora o radu iz lana 19. stav 4. ovog zakona ne smatraju se prekidi nastali zbog: njeg odmora; ; ajnog odsustva; sa rada u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu; izme u otkaza ugovora o radu i dana povratka na radno mjesto na osnovu odluke suda ili drugog organa, u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu; s posla uz saglasnost poslodavca; perioda od 15 dana izme u ugovora o radu sa istim poslodavcem, osim ako kolektivnim ugovorom nije druga ije utvr eno.

8 Aj zaklju enog ugovora o radu lan 21. Ugovor o radu zaklju uje se u pismenoj ili usmenoj formi. Ugovor o radu u pismenoj formi sadr i, naro ito, podatke o: i sjedi tu poslodavca; , prezimenu, prebivali tu, odnosno boravi tu zaposlenika; ugovora o radu; otpo injanja rada; rada; mjestu na kojem se zaposlenik zapo ljava i kratak opis poslova; ini i rasporedu radnog vremena; i, dodacima na pla u, naknadama, te periodima isplate; godi njegodmora; rokovima kojih su se du ni pridr avati zaposlenik i poslodavac; podatke u vezi sa uvjetima rada utvr ene kolektivnim ugovorom. Umjesto podataka iz stava 2. ta .7. do 11. ovog lana, mo e se u ugovoru o radu nazna iti odgovaraju i ZAKON , kolektivni ugovor ili pravilnik o radu, kojim su ure ena ta pitanja. lan 21a. Ako poslodavac ne zaklju i ugovor o radu sa zaposlenikom u pismenoj formi iz lana 21.

9 Ovog zakona, du an je da zaposleniku uru i pismenu izjavu koja sadr i podatke iz lana 21. stav 2. ovog zakona. Pismenu izjavu iz stava lana poslodavac je du an uru iti zaposleniku: roku od jednog mjeseca od dana kada zaposlenik otpo ne da radi kod poslodavca kada se radi o ugovoru o radu na neodre eno vrijeme; na dan kada zaposlenik otpo ne da radi za poslodavca kada se radi o ugovoru o radu na odre eno vrijeme. Ako poslodavac ne uru i pismenu izjavu o ugovoru o radu na odre eno vrijeme, takav ugovor smatrat e se ugovorom zaklju enim na neodre eno vrijeme, ako to nije druga ije utvr eno kolektivnim ugovorom, ili ako poslodavac doka e da je ugovor o radu bio zaklju en na odre eno vrijeme. lan 22. Ako se zaposlenik upu uje na rad u inozemstvo, prije odlaska zaposlenika u inozemstvo mora se posti i pismena saglasnost u pogledu slijede ih uvjeta ugovora: rada u inozemstvu; u kojoj e se ispla ivati pla a i drugim primanjima u novcu i naturi na koja zaposlenik ima prava za vrijeme boravka u inozemstvu; vra anja u zemlju.

10 Koji se ne mogu tra iti lan 23. Prilikom zaklju ivanja ugovora o radu poslodavac ne mo e tra iti od zaposlenika podatke koji nisu u neposrednoj vezi sa prirodom radnih aktivnosti koje zaposlenik obavlja. lan 24. Li ni podaci zaposlenika ne mogu se prikupljati, obra ivati, koristiti ili dostavljati tre im licima, osim ako je to odre eno zakonom ili ako je to potrebno radi ostvarivanja prava i obaveza iz radnog odnosa. III OBRAZOVANJE, OSPOSOBLJAVANJE I USAVR AVANJE ZA RAD lan 25. Poslodavac mo e, u skladu sa potrebama rada, omogu iti zaposleniku obrazovanje, osposobljavanje i usavr avanje za rad. Zaposlenik je obavezan, u skladu sa svojim sposobnostima i potrebama rada, obrazovati se, osposobljavati i usavr avati za rad. Poslodavac je obavezan priliko promjena ili uvo enja novog na ina ili organiziranja rada, omogu iti zaposleniku obrazovanje, osposobljavanje ili usavr avanje za rad.


Related search queries