Example: barber

MÉDEA. - olympos.cz

M DEA. VOD. D j Euripidovy tragedie M deie vzat jest ze zn m b je o Argonautech, zpracovan ji etn mi b sn ky p ed Euripidem, zvl t Aischylem a Sofoklem. Euripid s s m t il z t to b je je t pro jin dramata, je se n m nezachovala; jsou to (dcery Peliovy), (jednaj c o dob pro t k M deie z Korintha) a . a vzat ze za tku t to b je. Pov st ta zn takto: Kr l ochomensk Athamas o enil se s nesmrtelnou Nefelou, s n m l dv d ti: Frixa a Hellu; pozd ji vzal si je t smrtelnou In , dceru Kadmovu, s n m l dva syny Melikerta a Learcha. Je to n sledovala ne roda jako to trest za jeho in, odhodlal se n vodem sv man elky ob tovati Frixa Diovi; av ak matka Nefel poslala d tem sv m berana se zlat m rounem, aby je zachr nil.

ÚVOD. Děj Euripidovy tragedie Médeie vzat jest ze známé báje o Argonautech, zpracované již četnými básníky před Euripidem, zvlášt ě Aischylem a Sofoklem.

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of MÉDEA. - olympos.cz

1 M DEA. VOD. D j Euripidovy tragedie M deie vzat jest ze zn m b je o Argonautech, zpracovan ji etn mi b sn ky p ed Euripidem, zvl t Aischylem a Sofoklem. Euripid s s m t il z t to b je je t pro jin dramata, je se n m nezachovala; jsou to (dcery Peliovy), (jednaj c o dob pro t k M deie z Korintha) a . a vzat ze za tku t to b je. Pov st ta zn takto: Kr l ochomensk Athamas o enil se s nesmrtelnou Nefelou, s n m l dv d ti: Frixa a Hellu; pozd ji vzal si je t smrtelnou In , dceru Kadmovu, s n m l dva syny Melikerta a Learcha. Je to n sledovala ne roda jako to trest za jeho in, odhodlal se n vodem sv man elky ob tovati Frixa Diovi; av ak matka Nefel poslala d tem sv m berana se zlat m rounem, aby je zachr nil.

2 Hella cestou utopila se v mo i, zvan m Hell spontos, Frixos v ak dostal se astn do Asie ke kr li Ai tovi, jen jej vl dn p ijal, berana ob toval Diovi a zlat rouno pov sil na dub v h ji Areov a dal je hl dati drakem nikdy nesp c m. Zat m vl dl v Iolku kr l Pelias, jen dostal v tbu, e bude usmrcen p buzn m z rodu Aiolova a e se m st ci mu e s jedn m st ev cem. A t mto mu em uk zal se b ti jeho synovec Iason. Aby se vyhnul spln n v tby, poslal Pelias Iasona pro zlat rouno kr le Ai ta, domn vaje se, e p i tom zahyne. Iason svolal reky z cel ho ecka k tomuto podniku a vypravil se s nimi na lodi zvan Arg z p stavu pagasajsk ho do Asie, kam po mnoh ch dobrodru stv ch dopluli. Ai stes sl bil Iasonovi zlat rouno, vykon -li n kter pr ce.

3 Pomc M deie, dcery Ai tovy, je se do n ho zamilovala, tyto pr ce vykonal, t. j. zkrotil b ky ohe . chrl c , zoral jimi pole Aerovo a zasel do n ho dra zuby, z nich vyrostli ozbrojen mu i, kte se sami navz jem pobili, kdy Iason mezi ne dle rady M deiny hodil k men. Nato uspala M dea draka hl daj c ho zlat rouno, je . Iason s dubu s al a odjel s n m i s M deou do sv ho domova, kam po mnoh ch dobrodru stv ch astn dorazili; na t to cest zahynul v ak bratr M dein Absyrstos, dle jin verse M dea sama jej usmrtila a dy jeho rozh zela, aby st haj c je Ai t s se zdr el sb r n m jich. V Iolku uk zala Medea sv arod jn um n omlazovac na beranu, vr tila ml d otci Iasonovu a nab dla se tot u initi kr li Peliovi.

4 Dcer m jeho dala z zra n byliny, jejich odvarem m l b ti Pelias omlazen, zat m v ak byl jimi usmrcen, za trest pro sv provin n na Iasonovi. Syn Peli v oba vypov d l, na e uch lili se do Korinta ke kr li Kreontovi, s jeho dcerou Glaukou se Iason pozd ji zasnoubil, zapudiv M deu i se dv ma d tmi sv mi. M dea v ak vyprosiv i si den lh ty k odchodu, usmrtila novou man elku Iasonovu i jej ho otce a zabila t oba syny sv a Iasonovy, aby potrestala nev ru sv ho chot , na e uprchla na dra m voze do Ath n ke kr li Aigeovi. Dle jin verse usmrtili d ti M deiny sami Korint t a proto potom ka doro n o slavnosti H raj tuto svou vinu usmi ovali. Z t to b je zpracoval Euripid s ve sv M dei pouze posledn v sek, kter si je t ke sv m c l m zvl t.

5 Upravil. Vlastn d j za n rozkazem Kreontov m M deie, aby opustila s d tmi zemi korintskou. Je to M dea jest ji siln pobou ena a rozho ena hanebn m jedn n m Iasonov m, jest rozkaz tento podn tem k jej mu nezvratn mu rozhodnut , e se pomst v em t em, kdo se na n proh e ili. Aby mohla sv j z m r prov sti, pros Kreonta, aby sm la je t tento den z stati v Korint , k emu on svol . M dea se rozhodne usmrtit jak Kreonta a Glauku, tak i sv . d ti. Dal vystoupen Iasonovo, prozrazuj c jeho licom rnost a bezcharakternost, ji v z m ru jen utvrd ; jde jen o to, jak jej prov sti. A p edev m mus m ti jistotu, e a in provede, unikne trestu; proto vystupuje Aigeus, kr l ath nsk , jen j slibuje ochranu a pohostinstv.

6 Nyn odhaluje M dea sboru podrobnosti sv ho zam len ho inu: Glauku usmrt atem a v ncem napu t n m jedem, at a v nec po le j jako to dar svatebn po sv ch d tech. Kdy . se tak stalo a Glauk dar p ijala, p in po chv li sluha zpr vu, e Glauk s Kreontem jsou mrtvi, a l , jak se to stalo. M dea rozlou iv i se ji d ve s d tmi, odch z pak do domu, aby je se i to stalo, p ich z Iason zpraven byv o smrti tch nov a sv nov choti, a dov d se od sboru, e i jeho d ti jsou ji mrtvy. V posledn m v stupu pak objevuje se M dea na voze, ta en m draky a odv mrtvoly sv ch d t p es prosby zdrcen ho Iasona. P ehled roz len n d je jest asi tento: I. vod (prolog a parodos). II. Prvn st: V voj pl nu pomsty;. 1. M dea se rozhodne pomst t.

7 (1. Epeisob., v stup 1.);. 2. prvn stupe vzestupu: Rozkaz Kreont v upevn odhodl n M deino a p im je k rychl mu (v stup 2. a 3.);. 3. druh stupe vzestupu: Jedn n Iasonovo rozn t v e M deinu, pl n dost v ur itou podobu vystoupen m Aigeov m, nejvy stupe rozho en (2. a 3. epeisodion). III. Druh st: Vykon n pomsty. 1. vodem k n mu je obelst n Iasona M deou (4. Epeisod.);. 2. posledn nap t ; kol s n M deino (5. epeisod.);. 3. katastrofa: smrt Glauky a Kreonta, smrt d t , Iasonovo zoufalstv (6. epeis. a exodos). Jak patrno, nespo v hlavn v ha tohoto dramatu na v voji d je, nebo ten p es intriku M deinu jest p li jednoduch a p mo ar , n br na p edveden r zn ch stav du evn ch, hlavn v n ; jest to tragedie obzvl t pathetick.

8 B sn k cht l v t to tragedii uk zati, e v e je pro lov ka nejv t zlo (jak se prav ve v. 1097), je to v z pase s n podl haj i d vody rozumov i city u lechtil j . Nelze kl sti tedy na tragedii tuto m tko thick nebo n bo ensk . Upokojen mravn ho citu div kova potrest n m Iasonov m jest zde v c vedlej ; ostatn . tohoto c le ani tragedie nedosahuje, nebo smrt d t M dein ch mus p sobiti na div ka jako zlo in nijak neusm en , tedy v slednic tragedie t to nen katharse, n br cit trapn , cit ura en mravnosti. Na tom nem n nic ani ta okolnost, e M dea je sama touto smrt stra liv potrest na nebo toto potrest n nen p d v z ne e n h o, n br naopak n sledek jedn n ne m r a vn h o, a na konec netriumfuje dn vzne en idea, n br spln n.

9 Pomstychtivost. A p ece m tragedie tato tendenci mravn ; je to, jak e eno, poukaz na zhoubn n sledky v n pro lov ka;. M dea tu v ak nen p kladem povzbuzuj c m, n br odstra uj c m a tak i Iason a kone n i Kreon se svou dcerou. M dea je tragedi v n , specieln pomstychtivosti, a to tragedi v ce modern ne antickou. S t mto celkov m r zem tragedie souvist tak to, e nen zde ani jedn povahy mravn dobr , n br , e v ecky osoby zde vystupuj c . jsou povahy patn . Nejhor ov em jest Iason, M dea mu v ak mnoho nezad , i Kreon je povahou patnou a Glauk t . Jedin sbor zast v stanovisko mravnosti, ale celkem passivn a vzhledem k div ku neuspokojiv , tak e jej div k mus pokl dati za spoluvin ka M deina. Tato n zkost charakter a nedostatek vy m r a vn ideje je velikou vadou t to trtagedie, je m v ak vady je t jin.

10 Hlavn v tka in v se b sn ku t to tragedie, e neuk zal dosti pravd podobn , e Iason zabit m d t . bude zni en; nebo kdy dovolil a snesl bez n mitky, aby d ti jeho byly vypov zeny do nejist ciziny a budoucnosti, jest marno, d v -li b sn k Iasonovi v rok, e v druh s atek ve el kv li d tem. To mu div k nev a v iti nem e, nebo v e tomu odporuje. Pak zabit d t nen vlastn ani pomstou, kdy d ti jsou Iasonovi lhostejny. Iason cht l by je zachr nit jen v vypo tavosti aby poko ily n kdy jeho nep tele. Ale ani tento motiv, m -li jej b sn k na mysli, nen dostate n v dramat zn zorn vystoupen Aigeovo nen dostate n motivov no. Po zp sobu euripidovsk m jako v jin ch dramatech i zde jsou n kter nevhodn filosofick exkurse.


Related search queries