Example: tourism industry

MIROVNI SPORAZUM - NDCSarajevo

MIROVNI SPORAZUMRAJT PETERSON, Vazduhoplovna vojna baza, Dejton, Ohajo 01. godine S A D R A J : Op ti okvirni SPORAZUM Aneks 1 A: Vojni aspekt mirovnog sporazuma Dodatna pisma izjave Aneks 1 B: Regionalna stabilizacija Aneks 2: Granice izme u entiteta Aneks 1: Dodatni SPORAZUM o ljudskim pravima Aneks 3: Izbori Aneks 4: Ustav Aneks 5: Arbitra a Aneks 6: LJudska prava Aneks 7: Izbjeglice i raseljena lica Aneks 8: Komisija za za titu nacionalnih spomenika Aneks 9: Javne korporacije bosne i Hercegovine Aneks 10: Civilna implementacija Aneks 11: Me unarodne policijske snage SPORAZUM o potpisivanju op teg okvirnog sporazuma Dodatna pisma izjave Zaklju ne izjaveOP TI OKVIRNI SPORAZUM ZA MIR U BOSNI I HERCEGOVINIR epublika bosna i hercegovina , Republika Hrvatska i Savezna Republika Jugoslavija (strane) Prepoznaju i potrebu za sveobuhvatnim rje enjem da se okon a tragi ni sukob u regionu, ele i da doprinesu ovoj svrsi i promovi u trajni mir i stabilnost, potvr uju i svoje opredjeljenje za dogovorene osnovne principe objavljene 08.

Republika Bosna i Hercegovina, Federacija Bosne i Hercegovina i Republika Srpska (dalje u tekstu "strane") saglasile su se o sledećem: ČLAN 1 OPŠTE OBAVEZE 1. Strane se obavezuju da uspostave što je pre moguće normalne uslove života u Bosni i Hercegovini.

Tags:

  Federacija, Bosne, Mirovni, Sporazum, Mirovni sporazum, Hercegovina, Bosna, Bosna i hercegovina, Federacija bosne i hercegovina

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of MIROVNI SPORAZUM - NDCSarajevo

1 MIROVNI SPORAZUMRAJT PETERSON, Vazduhoplovna vojna baza, Dejton, Ohajo 01. godine S A D R A J : Op ti okvirni SPORAZUM Aneks 1 A: Vojni aspekt mirovnog sporazuma Dodatna pisma izjave Aneks 1 B: Regionalna stabilizacija Aneks 2: Granice izme u entiteta Aneks 1: Dodatni SPORAZUM o ljudskim pravima Aneks 3: Izbori Aneks 4: Ustav Aneks 5: Arbitra a Aneks 6: LJudska prava Aneks 7: Izbjeglice i raseljena lica Aneks 8: Komisija za za titu nacionalnih spomenika Aneks 9: Javne korporacije bosne i Hercegovine Aneks 10: Civilna implementacija Aneks 11: Me unarodne policijske snage SPORAZUM o potpisivanju op teg okvirnog sporazuma Dodatna pisma izjave Zaklju ne izjaveOP TI OKVIRNI SPORAZUM ZA MIR U BOSNI I HERCEGOVINIR epublika bosna i hercegovina , Republika Hrvatska i Savezna Republika Jugoslavija (strane) Prepoznaju i potrebu za sveobuhvatnim rje enjem da se okon a tragi ni sukob u regionu, ele i da doprinesu ovoj svrsi i promovi u trajni mir i stabilnost, potvr uju i svoje opredjeljenje za dogovorene osnovne principe objavljene 08.

2 Septembra 1995., dalje dogovorene osnovne principe objavljene 26. septembra 1995. i sporazume o prekidu vatre od 14. septembra i 5. oktobra 1995. Primaju i k znanju SPORAZUM od 29. avgusta 1995. koji ovla uje delegaciju Savezne Republike Jugoslavije da u ime Republike Srpske potpi e dijelove mirovnog plana koji se ti e Republike Srpske, uz obavezu da implementira SPORAZUM koji je donesen striktno i posljedi no, Sla u se kao to slijedi: lan e sprovoditi svoje odnose u skladu sa principima izlo enim u Povelji Ujedinjenih nacija, kao i u Helsin kom zavr nom aktu i drugim dokumentima Organizacije za bezbednost i saradnju u Evropi. Posebno, strane e u potpunosti po tovati suverenu jednakost jedna druge, rje ava e sporna pitanja mirnim sredstvima i uzdr a e se od bilo kakvih akcija, putem prijetnje ili upotrebe sile ili na bilo koji drugi na in, protiv teritorijalnog integriteta ili politi ke nezavisnosti bosne i Hercegovine ili bilo koje druge dr a ve.

3 Lan pozdravljaju i prihvataju aran mane koji su napravljeni u vezi sa vojnim aspektom mirovnog sporazuma i aspektima regionalne stabilizacije, kao to je izlo eno u sporazumima u aneksu 1 A i aneksu 1 B. Strane e u potpunosti po tovati obaveze iz aneksa 1 A i u ini e sve da te obaveze izvr e, a tako e e se u potpunosti pridr a vati svojih obaveza sadr anih u aneksu 1 B. lan pozdravljaju i prihvataju aran mane koji su napravljeni u vezi sa razgrani enjima izme u dva entiteta: Federacije bosne i Hercegovine i Republike Srpske, kao to je izlo eno u aneksu 2. Strane e u potpunosti po tovati i promovisati ispunjenje opredjeljenja donesenih ovdje. lan pozdravljaju i prihvataju izborni program za Bosnu i Hercegovinu kao to je izlo eno u aneksu 3.

4 Strane e u potpunosti po tovati i promovisati ispunjenje tog programa. lan pozdravljaju i prihvataju aran mane koji su napravljeni u vezi sa Ustavom bosne i Hecegovine, kao to je izlo eno u aneksu 4. Strane e u potpunosti po tovati ovdje usvojena opredjeljenja i ini e sve da se ona ostvare. lan pozdravljaju i prihvataju aran mane koji su napravljeni u vezi sa uspostavom arbitra nog tribunala, Komisije za lljudska prava, Komisije za izbjeglice i raseljena lica, Komisije za o uvanje nacionalnih spomenika i transportnih korporacija bosne i Hercegovine, kao to je izlo eno u sporazumu u aneksima 5 9. Strane e u potpunosti po tovati i obezbje ivati ispunjenje ovdje utvr enih opredjeljenja. lan i da su po tivanje ljudskih prava i za tita izbjeglica i raseljenih lica od vitalnog zna aja za postizanje trajnog mira, strane se sla u i povinova e se u potpunosti sa odredbama koje se ti u ljudskih prava izlo enih u poglavlju 1.

5 Sporazuma u aneksu 6., kao i obaveza koje se ti u izbjeglica i raseljenih lica koje su izlo ene u poglavlju 1. sporazuma u aneksu 7. lan pozdravljaju i prihvataju aran mane koji su napravljeni u vezi sa implementacijom ovog mirovnog sporazuma, uklju uju i posebno one koji se ti u civilne (ne vojne) implementacije, kao to je izlo eno u sporazumu u aneksu 10. i me unarodnih policijskih snaga, kao to je izlo eno u sporazumu u aneksu 11. Strane e u potpunosti po tivati naprijed utvr ena opredjeljenja i u ini e sve da se ona ostvare. lan e sara ivati u potpunosti sa svim entitetima uklju enim u implementaciju ovog mirovnog sporazuma, kao to je opisano u aneksima ovog sporazuma ili kao to je na drugi na in odre eno od strane Savjeta bezbednosti Ujedinjenih nacija, kao i povinovati se obavezama da sara uju u istrazi i gonjenju ratnih zlo inaca i drugih kr enja me unarodnog humanitarnog prava.

6 Lan Republika Jugoslavija i Republika bosna i hercegovina priznaju jedna drugu kao suverene nezavisne dr a ve unutar njihovih me unarodnih granica. Daljnji aspekti njihovog uzajamnog priznanja bi e predmet kasnijih razgovora. lan SPORAZUM stupa na snagu nakon 1 A SPORAZUM O VOJNIM ASPEKTIMA MIROVNOG RE ENJAR epublika bosna i hercegovina , federacija bosne i hercegovina i Republika Srpska (dalje u tekstu "strane") saglasile su se o slede em: LAN 1OP TE OBAVEZE1. Strane se obavezuju da uspostave to je pre mogu e normalne uslove ivota u Bosni i Hercegovini. One shvataju da je potrebnoda sa svoje strane daju zna ajan doprinos, pri emu e maksimalno nastojati da sara uju jedna sa drugom, i sa me unarodnim organizacijama i agencijama, koje im poma u na terenu.

7 One pozdravljaju spremnost me unarodne zajednice da za period od odprilike godinu dana, po alju u oblast snage koje e pomagati u primeni u sporazumu opisani teritorijalnih i drugih njegovih odredaba koje se odnose na vojne ) Poziva se SB UN da usvoji Rezoluciju kojom e ovlastiti zemlje lanice ili regionalne organizacije i aran mane da ustanove multinacionalne vojne snage za sprovo enje (u daljem tekstu "IFOR"). Strane shvataju i saglasne su da te snage za sprovo enje mogu da se sastoje od kopnenih, vazduhoplovnih i pomorskih jedinica iz zemalja u NATO i van NATO, raspore enih u BiH da pomognu da se obezbedi po tovanje odredbi ovog Sporazuma (u daljem tekstu Aneks). Strane shvataju i saglasne su da IFOR po ne sa sprovo enjem vojnih aspekata ovog Sporazuma po prenosu ovla tenja od komandanta UNPROFOR a na komandanta IFOR.

8 Do prenosa ovla tenja UNPROFOR e i dalje obavljati svoj ) Podrazumeva se i postoji saglasnost da NATO uspostavi snage koje e delovati pod rukovodstvom i biti podre ene upravi i politi koj kontroli Severno atlanskog Saveta (NAC) preko komandne strukture NATO. One se obavezuju da olak aju njihove operacije. Strane se zato ovim sla u i slobodno obavezuju da u punoj meri po tuju sve obaveze date u ovom ) Podrazumeva se i postoji saglasnost strana da druge zemlje poma u u sprovo enju vojnih aspekata mirovnog re enja. Strane razumeju i saglasne da e modaliteti u e a takvih zemalja biti predmet sporazuma izme u tih zemalja u esnica i NATO Svrha ovih obaveza je:a) da se uspostavi trajan prekid neprijateljstava; nijedan Entitet ne e pretiti niti koristiti silu protiv drugog Entiteta i ni pod kojim uslovima ne e oru ane snage bilo kog Entiteta ulaziti ili boraviti na teritoriji drugog Entiteta bez pristanka vlade tog drugog Entiteta i Predsedni tva bosne i Hercegovine.

9 Sve oru ane snage u Bosni i Hercegovini delova e u skladu sa suverenitetom i teritorijalnim integritetom bosne i Hercegovine;b) Obezbe enje podr ke i ovla tenja IFOR i posebno ovla tenja IFOR da preduzima korake neophodne za obezbe enje po tovanja ovog Aneksa i sopstvene ivote, uklju uju i upotrebu nu ne sile; ic) uspostavljanje trajne bezbednosti i mera za kontrolu naoru anja kako je opisano u Aneksu 1 B Op teg okvirnog Sporazuma sa ciljem da se pomogne trajno pomirenje izme u svih strana i da se olak a postizanje svih politi kih aran mana o kojima je postignuta saglasnost u Op tem okvirnom Strane shvataju i sla u se da e se u BiH obaveze preuzete u ovom Aneksu primenjivati po ednako u oba Entiteta. Oba Entiteta e biti po ednako odgovorna za po tovanje ovog Aneksa i oba e biti po ednako podlo na merama za sprovo enje IFOR koje bi bile potrebne da se obezbedi sprovo enje ovog Aneksa i za tita IFOR.

10 LAN 2 PRESTANAK NEPRIJATELJSTAVA1. Strane e po tovati prestanak neprijateljstava koji po inje u skladu sa Sporazumom od godine i nastavi e da se uzdr a vaju od svih me usobnih ofanzivnih operacija bilo kog tipa. Ofanzivna operacija u ovom slu aju jeste akcija koja uklju uje slanje snage ispred sopstvenih linija. Svaka strana e obezbediti da se svo osoblje i organizacije sa vojnim sposobnostima pod njihovom kontrolom ili na teritoriji pod njihovom kontrolom, uklju uju i tu oru ane civilne grupe, nacionalnu gardu, vojne rezerviste, vojnu policiju i specijalnu policiju MUP a (dalje u tekstu "Snage") pridr a vaju ovog Aneksa. Termin "Snage" ne uklju uje UNPROFOR, me unarodne policijske snage koje se pominju u Op tem okvirnom sporazumu, IFOR ili druge elemente pomenute u lanu 1.


Related search queries