Example: stock market

NACIONALNI OKVIRNI KURIKULUM - azoo.hr

NACIONALNI OKVIRNI KURIKULUM ZA PRED KOLSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE TE OP E OBVEZNO I SREDNJO KOLSKO OBRAZOVANJE Zagreb, srpanj 2010. 4 5 Predgovor Po tovane u iteljice/u itelji, nastavnice/nastavnici, stru ne/i suradnice/suradnici, ravnateljice/ravnatelji, u enice/u enici, roditelji/skrbnici, gra anke/gra ani, znanje, kompetencije, uspjeh i konkurentnost strate ke su smjernice Republike Hrvatske. Promijenjen i promjenljivi svijet tr i noga gospodarstva, europskoga su ivota, interkulturalnih odnosa, kao i utjecaj informacijskih tehnologija i znanstvenih postignu a, te globalizacijskih procesa zahtijevaju u inkovitije prilago avanje pojedinca i dru tva. Ovi ciljevi se mogu posti i sustavnim i dugoro nim promjenama sustava odgoja i obrazovanja. Promjene na visoko kolskoj razini se provode od uvo enja bolonjskoga procesa. Promjene na ni im razinama odgoja i obrazovanja tek prethode. Polazi te za sustavne promjene na razini pred kolskoga odgoja, osnovno kolskoga i srednjo kolskoga odgoja i obrazovanja je NACIONALNI OKVIRNI KURIKULUM za pred kolski odgoj, op e obvezno i srednjo kolsko obrazovanje (NOK).

nacionalni okvirni kurikulum za predŠkolski odgoj i obrazovanje te opĆe obvezno i srednjoŠkolsko obrazovanje zagreb, srpanj 2010.

Tags:

  Kurikulum

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of NACIONALNI OKVIRNI KURIKULUM - azoo.hr

1 NACIONALNI OKVIRNI KURIKULUM ZA PRED KOLSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE TE OP E OBVEZNO I SREDNJO KOLSKO OBRAZOVANJE Zagreb, srpanj 2010. 4 5 Predgovor Po tovane u iteljice/u itelji, nastavnice/nastavnici, stru ne/i suradnice/suradnici, ravnateljice/ravnatelji, u enice/u enici, roditelji/skrbnici, gra anke/gra ani, znanje, kompetencije, uspjeh i konkurentnost strate ke su smjernice Republike Hrvatske. Promijenjen i promjenljivi svijet tr i noga gospodarstva, europskoga su ivota, interkulturalnih odnosa, kao i utjecaj informacijskih tehnologija i znanstvenih postignu a, te globalizacijskih procesa zahtijevaju u inkovitije prilago avanje pojedinca i dru tva. Ovi ciljevi se mogu posti i sustavnim i dugoro nim promjenama sustava odgoja i obrazovanja. Promjene na visoko kolskoj razini se provode od uvo enja bolonjskoga procesa. Promjene na ni im razinama odgoja i obrazovanja tek prethode. Polazi te za sustavne promjene na razini pred kolskoga odgoja, osnovno kolskoga i srednjo kolskoga odgoja i obrazovanja je NACIONALNI OKVIRNI KURIKULUM za pred kolski odgoj, op e obvezno i srednjo kolsko obrazovanje (NOK).

2 Vrijednosti navedene u NOK-u jasne su te nje koje obvezuju na ostvarenje sve dionike - kako one koji obna aju odgojno-obrazovnu djelatnost u odgojno-obrazovnim ustanovama, tako i one koji posredno sudjeluju u najhumanijoj misiji odgoja i obrazovanja. Vrijednosti, ciljevi i me upredmetne teme osiguravaju prostor odgoju koliko i obrazovanju. Odre ivanjem op ega obrazovanja, odnosno temeljnih kompetencija, osiguravamo svakom u eniku bolje snala enje u ivotu i pripremamo ga za promjenljiv i nepredvidiv svijet u kojemu treba biti spreman za cjelo ivotno u enje. S odgojno-obrazovnim podru jima i ciklusima posti i emo smislenu povezanost odgojno-obrazovnih sadr aja, fleksibilniji na in programiranja i planiranja odgojno-obrazovnoga rada usmjerenoga prvenstveno na dijete/u enika. NOK donosi okvir za stjecanje temeljnih i stru nih kompetencija. On je osnova za restrukturiranje prvenstveno nastavnih planova, a potom i predmetnih kurikuluma na razini osnovno kolskog i srednjo kolskog odgoja i obrazovanja, vode i ra una o optimalnome optere enju u enika u koli i kod ku e.

3 NOK je osnova za definiranje o ekivanih postignu a u enika kroz nastavne predmete, te polazi te za ure ivanje predmetne strukture odgojno-obrazovne jezgre, izbornih i fakultativnih nastavnih predmeta. NOK je osnova za sustavnu primjenu me upredmetnih tema koje obvezuju sve nositelje odgojno-obrazovnoga i nastavnoga rada. NOK zahtijeva transparentnost rada odgojno-obrazovnih ustanova, u estaliju suradnju s roditeljima/skrbnicima, lokalnom zajednicom i irim okru jem. NOK pretpostavlja visoku kompetentnost onih koji pou avaju djecu/u enike, za djelotvorno kori tenje cijeloga repertoara metoda i sredstava, kao i umije a u organizaciji odgojno-obrazovnoga rada i nastave. Dokument je nastao na uva avanju povijesti i tradicije hrvatskoga kolstva, zakonskih propisa i dokumenata koje je donijela Vlada RH, te na analizama relevantnih europskih dokumenata. Zahvalnost za osmi ljavanje i izradbu ovoga vrijednoga i va noga dokumenta dugujemo mnogima lanovima i stru njacima u podru ju odgoja i obrazovanja triju Vije a za NACIONALNI KURIKULUM , odgojiteljima, u iteljima, nastavnicima, pedagozima, psiholozima, knji ni arima, stru njacima edukacijsko-rehabilitacijskog profila, sveu ili nim profesorima, akademicima.

4 Zahvalnost dugujemo brojnim ustanovama ministarstvima, institucijama pravobranitelja, Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti, sveu ili tima i njihovim sastavnicama (fakultetima, odjelima, akademijama), agencijama, sindikatima, kolama, Hrvatskoj udruzi poslodavaca, Hrvatskoj gospodarskoj komori, Hrvatskoj obrtni koj komori. Svoj doprinos dala su brojna upanijska stru na vije a, centri za odgoj i obrazovanje, strukovne udruge i dru tva, politi ke stranke, te brojni pojedinci. NOK nam svima pokazuje o ekivani tijek odrastanja, odgoja i obrazovanja na e djece, u enika i mladih na putu ka znanju, kompetentnosti, uspjehu i konkurentnosti. Ta e o ekivanja biti ispunjena odgovornom, savjesnom i dosljednom primjenom ovoga dokumenta. dr. sc. Radovan Fuchs ministar znanosti, obrazovanja i porta 6 7 Sadr aj PREDGOVOR 5 UVOD 9 I. NACIONALNI OKVIRNI KURIKULUM ZA PRED KOLSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE TE OP E OBVEZNO I SREDNJO KOLSKO OBRAZOVANJE 11 1.

5 To je NACIONALNI OKVIRNI KURIKULUM ? 11 2. Usmjerenost prema kompetencijama 11 3. Koje su sastavnice Nacionalnoga okvirnoga kurikuluma? 13 4. Za to NACIONALNI ? Za to OKVIRNI ? Za to KURIKULUM ? 13 II. ODGOJNO-OBRAZOVNE VRIJEDNOSTI I OP I ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI 14 1. Dru tveno-kulturne i odgojno-obrazovne vrijednosti 14 2. Odgojno-obrazovni ciljevi 15 III. NA ELA NACIONALNOGA OKVIRNOGA KURIKULUMA 16 IV. ODGOJ I OBRAZOVANJE USMJERENI NA DIJETE I U ENIKA 17 V. STRUKTURA NACIONALNOGA OKVIRNOGA KURIKULUMA ZA PRED KOLSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE TE OP E OBVEZNO I SREDNJO KOLSKO OBRAZOVANJE 18 1. Odgojno-obrazovne razine 18 2. Odgojno-obrazovni ciklusi 19 3. Struktura Nacionalnoga okvirnoga kurikuluma u osnovnoj i srednjoj koli 20 4. Izborni i fakultativni (neobvezni) predmeti 22 VI. ME UPREDMETNE TEME 23 1.

6 Osobni i socijalni razvoj 23 2. Zdravlje, sigurnost i za tita okoli a 24 3. U iti kako u iti 24 4. Poduzetni tvo 25 5. Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije 26 6. Gra anski odgoj i obrazovanje 26 VII. PRED KOLSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE 28 1. Svrha i va nost pred kolskoga kurikuluma 28 2. Struktura pred kolskoga kurikuluma 28 VIII. ODGOJNO-OBRAZOVNA PODRU JA OP EGA OBVEZNOGA I SREDNJO KOLSKOG OBRAZOVANJA 30 1. Jezi no-komunikacijsko podru je 30 OPIS PODRU JA 30 ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI PODRU JA 31 O EKIVANA U ENI KA POSTIGNU A PO OBRAZOVNIM CIKLUSIMA 32 A.

7 HRVATSKI JEZIK 32 B. STRANI JEZICI 52 C. KLASI NI JEZICI 73 D. JEZICI NACIONALNIH MANJINA KAO MATERINSKI JEZICI 79 OKVIRNA PREDMETNA STRUKTURA PODRU JA 79 2. Matemati ko podru je 80 OPIS PODRU JA 80 8 ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI PODRU JA 80 O EKIVANA U ENI KA POSTIGNU A PO OBRAZOVNIM CIKLUSIMA 81 OKVIRNA PREDMETNA STRUKTURA PODRU JA 93 3.

8 Prirodoslovno podru je 93 OPIS PODRU JA 93 ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI PODRU JA 94 O EKIVANA U ENI KA POSTIGNU A PO OBRAZOVNIM CIKLUSIMA 95 OKVIRNA PREDMETNA STRUKTURA PODRU JA 114 4. Tehni ko i informati ko podru je 115 OPIS PODRU JA 115 ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI PODRU JA 116 O EKIVANA U ENI KA POSTIGNU A PO OBRAZOVNIM CIKLUSIMA 117 OKVIRNA PREDMETNA STRUKTURA PODRU JA 131 5.

9 Dru tveno-humanisti ko podru je 131 OPIS PODRU JA 131 ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI PODRU JA 131 O EKIVANA U ENI KA POSTIGNU A PO OBRAZOVNIM CIKLUSIMA 132 OKVIRNA PREDMETNA STRUKTURA PODRU JA 152 6. Umjetni ko podru je 152 OPIS PODRU JA 152 ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI PODRU JA 153 O EKIVANA U ENI KA POSTIGNU A PO OBRAZOVNIM CIKLUSIMA 154 OKVIRNA PREDMETNA STRUKTURA PODRU JA 188 7.

10 Tjelesno i zdravstveno podru je 188 OPIS PODRU JA 188 ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI PODRU JA 188 O EKIVANA U ENI KA POSTIGNU A PO OBRAZOVNIM CIKLUSIMA 189 OKVIRNA PREDMETNA STRUKTURA PODRU JA 198 IX. O EKIVANA POSTIGNU A U ENIKA U STRUKOVNOMU I UMJETNI KOMU ODGOJU I OBRAZOVANJU 199 X. DJECA I U ENICI S POSEBNIM ODGOJNO-OBRAZOVNIM POTREBAMA 201 1. Djeca i u enici s te ko ama 201 2. Talentirana i darovita djeca i u enici 203 XI. OCJENJIVANJE I VRJEDNOVANJE U ENI KIH POSTIGNU A 206 XII.


Related search queries