Example: dental hygienist

POSLOVNIK USTAVNOG SUDA FEDERACIJE BOSNE I …

Na osnovu lana 5. stav 2. i lana 51. Zakona o postupku pred Ustavnim sudom FEDERACIJE BOSNE i Hercegovine ("Slu bene novine FEDERACIJE BiH", br. 6/95 i 37/03), Ustavni sud FEDERACIJE BOSNE i Hercegovine, na sjednici odr anoj dana godine, donio je POSLOVNIK * USTAVNOG SUDA FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE I. - OP E ODREDBE lan 1. Predmet regulisanja Ovim poslovnikom propisuju se pravila postupka pred Ustavnim sudom FEDERACIJE BOSNE i Hercegovine (u daljem tekstu: Sud) koja nisu propisana Zakonom o postupku pred Ustavnim sudom FEDERACIJE BOSNE i Hercegovine (u daljem tekstu: Zakon). II. - POKRETANJE I TOK POSTUPKA lan 2. Upu ivanje podnesaka Sudu Zahtjev za pokretanje postupka i drugi podnesci (u daljem tekstu: podnesci) upu eni Sudu, alju se po tom, neposredno se predaju Sudu u skladu sa propisima, ili se alju na drugi na in.

Na osnovu člana 5. stav 2. i člana 51. Zakona o postupku pred Ustavnim sudom Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 6/95 i 37/03), Ustavni sud Federacije

Tags:

  Federacije

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of POSLOVNIK USTAVNOG SUDA FEDERACIJE BOSNE I …

1 Na osnovu lana 5. stav 2. i lana 51. Zakona o postupku pred Ustavnim sudom FEDERACIJE BOSNE i Hercegovine ("Slu bene novine FEDERACIJE BiH", br. 6/95 i 37/03), Ustavni sud FEDERACIJE BOSNE i Hercegovine, na sjednici odr anoj dana godine, donio je POSLOVNIK * USTAVNOG SUDA FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE I. - OP E ODREDBE lan 1. Predmet regulisanja Ovim poslovnikom propisuju se pravila postupka pred Ustavnim sudom FEDERACIJE BOSNE i Hercegovine (u daljem tekstu: Sud) koja nisu propisana Zakonom o postupku pred Ustavnim sudom FEDERACIJE BOSNE i Hercegovine (u daljem tekstu: Zakon). II. - POKRETANJE I TOK POSTUPKA lan 2. Upu ivanje podnesaka Sudu Zahtjev za pokretanje postupka i drugi podnesci (u daljem tekstu: podnesci) upu eni Sudu, alju se po tom, neposredno se predaju Sudu u skladu sa propisima, ili se alju na drugi na in.

2 Stranke u postupku mogu podnesak dostaviti Sudu najkasnije do zaklju enja rasprave. lan 3. Hitni postupci O svim podnescima koji se odnose na vo enje postupka upoznaju se predsjednik i sudije Suda. Sud mo e na prijedlog predsjednika Suda ili sudije izvjestioca odrediti da se, s obzirom na zna aj pitanja, u odre enim predmetima hitno postupa. lan 4. Dopune podnesaka, imenovanje zastupnika i odre ivanje lica za prijem pismena Kada je podnesak nepotpun ili nerazumljiv, ili ne sadr i podatke neophodne za vo enje postupka, zatra it e se od podnosioca da u odre enom roku nedostatke otkloni i upozoriti na posljedice neotklanjanja. U hitnim slu ajevima zahtjevi u vezi sa kompletiranjem predmeta (tra enje dokumentacije, obavje tenja i dr.)

3 , mogu se upu ivati telegramom, elektronskom po tom, faksom i putem * POSLOVNIK USTAVNOG suda FEDERACIJE BOSNE i Hercegovine objavljen je u Slu benim novinama FEDERACIJE BiH , broj, 40/10 od godine. telefona. Ukoliko je kompletiranje zahtjeva izvr eno na pomenuti na in, podnosilac zahtjeva du an je u roku od tri dana istu dostaviti pismenim putem. Kada je zahtjev za vo enje postupka podnijela najmanje jedna tre ina lanova bilo kojeg doma Parlamenta FEDERACIJE ili jedna tre ina poslanika u zakonodavnom tijelu kantona, podnosioci zahtjeva imenovat e lice odnosno lica koja e ih zastupati u postupku pred Sudom. Stranke u postupku du ne su dostaviti punomo Sudu najkasnije do po etka odr avanja javne rasprave.

4 Ako podnosioci zahtjeva nisu imenovali lice za zastupanje, du ni su imenovati lice za prijem podnesaka. Ako podnosioci zahtjeva ne postupe u skladu sa st. 3. i 5. ovog lana Sud e dostavljati pismena podnosiocu zahtjeva, koji je prvi naveden u zahtjevu za vo enje postupka. lan 5. Javnost postupka Javnost postupka pred Sudom osigurava se: 1. obavje tavanjem javnosti o odr avanju sjednica Suda, 2. dostavom slu benih obavje tenja o donesenim odlukama sredstvima javnog informisanja, 3. davanjem obavje tenja o toku postupka zainteresovanim licima, 4. omogu avanjem strankama i zainteresovanim licima da izvr e uvid u akte predmeta, osim u slu ajevima navedenim u l.

5 3. i 11. stav 1. Zakona i lanu 7. stav 1. Poslovnika, 5. objavljivanjem donesenih odluka Suda u skladu sa ovim poslovnikom, 6. objavljivanjem relevantnih podataka o radu i odlukama Suda putem slu bene web-stranice Suda, odgovaraju ih publikacija, davanjem obavje tenja za javnost, ogla avanjem na oglasnoj tabli Suda, 7. na drugi na in koji odredi Sud. lan 6. Jezici i pisma u slu benoj upotrebi Presude, rje enja i mi ljenja koja daje Sud objavljuju se u slu benom glasilu na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku, u latini nom i irili nom pismu. Zapisnici i akti Suda koji se odnose na vo enje postupka i koje potpisuje predsjednik Suda pi u se na bosanskom, hrvatskom ili srpskom jeziku, zavisno od toga iz kojeg je konstitutivnog naroda izabran predsjednik Suda.

6 Odluke Suda dostavljaju se strankama na jednom od slu benih jezika i pisama kojim se ta stranka slu ila u postupku pred Sudom. lan 7. Uvid u spise i prijepis akata Stranke u postupku i druga zainteresovana lica ne mogu vr iti uvid u referate, nacrte presuda, odluka, rje enja i mi ljenja kao i druge akte koji su pripremljeni za odlu ivanje. Lica iz stava 1. ovog lana mogu tra iti prijepis akata iz predmeta, osim onih koji se, prema lanu 11. stav 1. Zakona i stavu 1. ovog lana, ne mogu davati na uvid. Prepisivanje akata iz predmeta odobrava sekretar Suda, a vr i se u slu benim prostorijama Suda. 2 lan 8. Pribavljanje podataka i obavje tenja od zna aja za vo enje postupka Sudija koji je odre en za izvjestioca u predmetu, odlu uje da li e se od drugog suda ili dr avnog tijela, odnosno nosioca javne i druge dru tvene funkcije zatra iti podatke i obavje tenja od zna aja za vo enje postupka.

7 Ako se podaci i obavje tenja iz stava 1. ovog lana ne dostave u odre enom roku, Sud e, ako odlu i da su ti podaci i obavje tenja i dalje od zna aja za vo enje postupka, narediti njihovo dostavljanje i na in dostavljanja. lan 9. Obavje tavanje o toku postupka Obavje tavanje o toku postupka pred Sudom daje sudija izvjestilac, predsjednik Suda ili jedan od potpredsjednika Suda. lan 10. Dostavljanje akata koji se ne objavljuju Rje enja koja se ne objavljuju u slu benom glasilu i drugi akti Suda dostavljaju se strankama i drugim licima na koje se odnose, preko po te preporu eno ili neposredno uz dostavnicu. lan 11. Potpisivanje akata Akte Suda potpisuje predsjednik Suda, a u njegovoj odsutnosti, jedan od potpredsjednika Suda.

8 Lan 12. Dostava spisa predsjedniku Suda Sudija izvjestilac kad primi spis, odre uje koji prilozi u spisu se dostavljaju sudijama, uz napomenu da se original akata nalazi u pisarnici Suda i elektronskoj bazi podataka. Spis obavezno sadr i popis svih akata u predmetu. Sudija izvjestilac dostavlja referat sa prijedlogom za zakazivanje javne ili nejavne rasprave predsjedniku Suda i sudijama. Predsjednik Suda, mo e tra iti dopunu referata. U izuzetnim slu ajevima, predsjednik Suda mo e predlo iti uvr tavanje odre enog predmeta u dnevni red sjednice Suda, u kojem nije dostavljen referat sudije izvjestioca. Kona nu odluku o uvr tavanju u dnevni red predmeta u kojem nije dostavljen referat, donosi Sud.

9 III. - SJEDNICA SUDA lan 13. Sjednica suda Sjednice Suda odr avaju se sa javnom raspravom i bez javne rasprave. 3 Sjednica Suda mo e se odr ati ako sjednici prisustvuje ve ina sudija. lan 14. Prisutnost na sjednici Sjednici Suda prisustvuje sekretar Suda i savjetnici Suda koji su radili na predmetima, a prema potrebi i drugi stru ni radnici koje odredi sekretar Suda. lan 15. Zakazivanje i rukovo enje sjednicom Suda Predsjednik Suda zakazuje sjednicu Suda, predla e dnevni red i rukovodi sjednicom. Predsjednik Suda zakazat e sjednicu Suda: 1. kad je Sud odlu io da se sjednica zaka e, 2. kad sazivanje sjednice tra i radno tijelo Suda, 3. kad sazivanje sjednice tra i predsjednik Suda, odnosno sudija.

10 Dnevni red sjednice Suda utvr uje Sud. U slu aju odsutnosti predsjednika Suda sjednicu Suda zakazuje i njome rukovodi jedan od potpredsjednika Suda kojeg odredi predsjednik, a u slu aju odsutnosti obojice potpredsjednika, sudija odre en posebnom odlukom Suda. lan 16. Dostavljanje poziva za sjednicu Poziv za sjednicu Suda dostavlja se sudijama najkasnije osam dana prije dana odr avanja sjednice. Iznimno, u hitnim slu ajevima, poziv za sjednicu i predmeti koji e se razmatrati na sjednici mogu se dostaviti i u kra em roku. lan 17. Referat za sjednicu Suda Sud odlu uje na sjednici Suda, po pravilu, na osnovu pisanog referata. Referat sadr i naro ito: 1.


Related search queries