Example: tourism industry

PRAVILNIK O RAČUNOVODSTVU - mf.gov.si

Na podlagi 52. lena Zakona o ra unovodstvu (Uradni list RS, t. 23/99, 30/02-ZJF-C in 114/06-ZUE) ministrica za finance izdaja PRAVILNIK O RA UNOVODSTVU NE DOLO BE1. lenS tem pravilnikom se ureja organiziranost in na in vodenja ra unovodstva na Ministrstvu za finance (v nadaljevanju: MF) in pri vseh tistih neposrednih prora unskih uporabnikih dr avnega prora una, za katere vodi ra unovodstvo MF Direktorat za javno ra unovodstvo (v nadaljevanju: prora unski uporabnik).2. lenPravilnik ureja naslednja podro ja ra ne dolo be,II. organiziranost in vodenje ra unovodstva,III. knjigovodske listine,IV. poslovne knjige,V.

Na podlagi 52. člena Zakona o računovodstvu (Uradni list RS, št. 23/99, 30/02-ZJF-C in 114/06-ZUE) ministrica za finance izdaja PRAVILNIK O RAČUNOVODSTVU

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of PRAVILNIK O RAČUNOVODSTVU - mf.gov.si

1 Na podlagi 52. lena Zakona o ra unovodstvu (Uradni list RS, t. 23/99, 30/02-ZJF-C in 114/06-ZUE) ministrica za finance izdaja PRAVILNIK O RA UNOVODSTVU NE DOLO BE1. lenS tem pravilnikom se ureja organiziranost in na in vodenja ra unovodstva na Ministrstvu za finance (v nadaljevanju: MF) in pri vseh tistih neposrednih prora unskih uporabnikih dr avnega prora una, za katere vodi ra unovodstvo MF Direktorat za javno ra unovodstvo (v nadaljevanju: prora unski uporabnik).2. lenPravilnik ureja naslednja podro ja ra ne dolo be,II. organiziranost in vodenje ra unovodstva,III. knjigovodske listine,IV. poslovne knjige,V.

2 Popis sredstev in obveznosti do virov sredstev, VI. zaklju evanje poslovnih knjig ter hramba knjigovodskih listin, poslovnih knjig, letnih poro il,VII. izkazovanje in vrednotenje postavk v ra unovodskih izkazih,VIII. letno poro ilo, sestavitev in predlo itev letnega poro ila,IX. ra unovodska kontrola in notranje revidiranje,X. pooblastila in odgovornosti delavcev v ra unovodstvu,XI. ra unovodsko dolo b tega pravilnika se pri vodenju poslovnih knjig upo teva e posnetek poslovnih procesov v ra unovodski slu bi, ki jih MF objavi na svoji spletni unski uporabnik je dol an oblikovati posnetek poslovnih procesov v svoji finan ni slu lenDolo be tega pravilnika temeljijo na dolo bah Zakona o ra unovodstvu, podzakonskih predpisih, izdanih na njegovi podlagi, kodeksu ra unovodskih na el ter slovenskih ra unovodskih ORGANIZIRANOST IN VODENJE RA UNOVODSTVA4.

3 LenNaloge s podro ja javnega ra unovodstva, ki se opravljajo v MF Direktoratu za javno ra unovodstvo (v nadaljevanju: DJR) so: priprava sistemskih ra unovodskih pravnih podlag za prora un, prora unske uporabnike in druge pravne osebe javnega ter zasebnega prava, ki ne vodijo poslovnih knjig na podlagi zakona o gospodarskih dru bah, zakona o gospodarskih javnih slu bah in zakona o dru tvih, vodenje poslovnih knjig in priprava letnih poro il za neposredne prora unske uporabnike dr avnega prora una (razen za tiste, ki imajo organizirane lastne ra unovodske slu be) ter vseh ostalih predpisanih poro lenDelavci DJR so za izvajanje nalog dol ni opravljati naslednje ra unovodske funkcije.

4 Teko e urejanje, zajemanje, knjigovodsko evidentiranje podatkov, opravljanje pla il neposrednim in za neposredne prora unske uporabnike, ra unovodsko informiranje, pripravljanje ra unovodskega poro ila ter vseh ostalih predpisanih poro il, izvajanje ra unovodskega nadzora, nadziranje izpolnjevanja terjatev in pla il obveznosti, arhiviranje originalnih knjigovodskih LISTINE6. lenKnjigovodske listine so praviloma v posebni obliki sestavljeni zapisi o poslovnih dogodkih (tudi tistih, ki so izkazani v zunajbilan ni evidenci), ki spreminjajo sredstva, obveznosti do virov sredstev, prihodke in druge prejemke ter odhodke in druge izdatke.

5 Uporabljajo se za prenos knjigovodskih podatkov, ki so praviloma v obliki elektronskih listine (v papirni obliki ali v obliki elektronskih zapisov) morajo izkazovati poslovne dogodke verodostojno in po lenKnjigovodska listina se sestavi za vsak poslovni dogodek oziroma za vsako poslovno spremembo. Za verodostojne knjigovodske listine se tejejo tudi po telekomunikacijskih poteh oziroma pri elektronskem izmenjevanju podatkov dobljena sporo ila, sestavljena iz knjigovodskih podatkov. Oseba, ki po ilja knjigovodske podatke oziroma jih vna a v informacijski sistem, odgovarja, da so poslani oziroma v informacijski sistem vneseni knjigovodski podatki pravilni in in tevilke na knjigovodskih listinah se ne smejo popravljati tako, da bi postala njihova verodostojnost dvomljiva.

6 Pri popravljanju se prvotne besede in tevilke pre rtajo. Take popravke opravi oseba, ki je izdala knjigovodsko listino, in sicer na vseh njenih izvodih, ter se zraven podpi lenKnjigovodska listina, ki izpri uje poslovni dogodek, se sestavi praviloma na kraju in ob asu nastanka poslovnega listine se delijo na: zunanje- izvirne, ki jih prora unski uporabnik prejme v enem ali ve izvodih, sestavljene so izven neposrednega uporabnika, pri drugi pravni ali fizi ni osebi, notranje - izvirne, ki se sestavijo znotraj prora unskega uporabnika, v enem ali ve izvodih, tam kjer nastajajo poslovni dogodki, notranje - izpeljane, ki se izdelajo v ra unovodstvu prora unskega uporabnika, na podlagi izvirnih knjigovodskih listin ali, e nastajajo v zvezi s preknji evanjem v poslovnih knjigah ( , razdelilniki).

7 9. lenPrejeta knjigovodska listina mora vsebovati vsaj naslednje podatke: ime in popolni naslov izdajatelja listine, naziv listine z ozna bo listine (zaporedna tevilka), datum nastanka poslovnega dogodka in datum izstavitve listine, vsebino poslovne spremembe, oznake stro kovnih mest in stro kovnih nosilcev za listine, iz katerih izhajajo odhodki in prihodki, e se spremljajo po mestih in nosilcih, koli ino, mersko enoto in ceno ter znesek izra en v nacionalni valuti, ime in priimek osebe, odgovorne za sestavitev listine, podpis osebe, poobla ene za kontrolo in likvidacijo knjigovodska listina mora, poleg vsega zgoraj na tetega, vsebovati tudi podpis odgovorne popolno knjigovodsko listino iz prvega odstavka tega lena, se teje tudi listina tujega dobavitelja, na kateri ni podpisa in iga.

8 V tem primeru zado a podpis odredbodajalca na odredbi, katere priloga je knjigovodska listina. Poleg tega pa je potrebno prilo iti e potrdilo o pla ilu, e je bilo pla ilo izvr eno s pla ilno listine se sistemati no ozna ujejo s ifro po vsebinskih vidikih (izpiski pla ilnega prometa, blagajni ko poslovanje, obra un stro kov dela, nabava materiala, osnovnih sredstev, nalogi za knji enje, ipd.) in z zaporedno lenKnjigovodske listine, ki jih prora unski uporabnik prejme iz okolja za pogostej e in va nej e poslovne dogodke so: predra uni, obra uni, dobavnice, izdajnice, bremepisi, dobropis, potrdila, ra uni za osnovna sredstva, material, blago in storitve, pogodbe za najeta posojila, dane depozite in drugo, naro ilnice za material, blago in storitve, dnevni izpiski stanja na podra unih v sistemu enotnega zakladni kega ra una dr ave ter izpiski namenskih ra unov pri Banki Slovenije s seznami posameznih prilivov in odlivov denarnih sredstev, drugo (sklep skup ine, izpis iz sodnega registra, izpis iz KDD, izpis iz ZK, borzna te ajnica, itd).

9 11. lenIzvirne notranje knjigovodske listine so: ra uni za prodajo osnovnih sredstev, storitev in blaga, naro ilnice, izdajnice, prevzemnice, dobavnice, potrdila o vpla ilih in izpla ilih, obra uni, bremepisi, dobropisi, pogodbe za dana posojila ter druge pogodbe, lenNotranje izpeljane knjigovodske listine so tiste listine, ki nastajajo v ra unovodski slu bi. Sestavijo se, kadar se: pripravijo na podlagi knjigovodskih podatkov iz izvirnih knjigovodskih listin (npr. nalogi za knji enje pla , spremembe pri osnovnih sredstvih pridobitve, odpisi), oblikuje podlaga za obravnavanje podatkov v zvezi z obra unom poslovanja in poslovnega izida , oblikuje podlaga za obravnavanje podatkov v zvezi s preknji bami in s popravki knjigovodskih napak, odpiranjem poslovnih knjig, zapiranjem kontov poslovnega izida, zaklju evanjem poslovnih knjig in drugimi knjigovodskimi za knji enje lahko izda samo poobla ena oseba - ra unovodja prora unskega uporabnika, na posebnem obrazcu (temeljnica) ali na knjigovodski listini sami.

10 13. lenIzdajatelj knjigovodske listine s svojim podpisom oziroma faksimilom na listini jam i za resni nost nastanka poslovnega dogodka in potrjuje, da listina resni no in po teno prikazuje podatke o poslovnem dogodku. e je knjigovodska listina sestavljena v elektronski obliki, mora biti podpisana z elektronskim podpisom, v skladu z zakonom, ki ureja elektronsko knjigovodska listina, ki je podlaga za izpla ilo obveznosti iz prora una, mora biti v 10. dneh po prejemu listine, vendar najkasneje v 7. delovnih dneh pred zapadlostjo,posredovana v DJR. DJR jo ustrezno obdela, kontrolira in evidentirater jo po pla ilusistemati no odlo i ter vse ostale knjigovodske listine se uporabljajo roki, dolo eni v pravilniku, ki ureja izvr evanje prora lenPodatki iz knjigovodskih listin se v ra unovodstvu obdelujejo s pomo jo informacijskega sistema - ra unalni kem obravnavanju podatkov za knjigovodske listine, je kontroliranje obvezno ob za etnem vnosu.