Example: dental hygienist

31 24-URNO SNEMANJE ELEKTROKARDIOGRAMA (EKG-ja) …

ZDRU ENJE ZDRAVNIKOV DRU INSKE MEDICINEZAVOD ZA RAZVOJ DRU INSKE MEDICINE NAVODILA ZA BOLNIKA 131 24-URNO SNEMANJE ELEKTROKARDIOGRAMA (EKG-ja) ALI HOLTER EKG Erika Zelko 1. Kaj je 24-URNO SNEMANJE EKG-ja ali Holter? Holter je 24-URNO SNEMANJE elektri ne aktivnosti srca, ki jo nato s pomo jo ra unalnika pregledajo. Preiskava ni bole a niti neprijetna in vas ne ovira v va ih vsakdanjih dejavnostih. 2. Kak en je namen preiskave? Namen preiskave je odkriti motnje ritma, ki jih z obi ajnim EKG posnetkom ne uspemo zaslediti, kontrolirati delo sr nih spodbujevalnikov in ugotavljati u inke zdravil.

zdruŽenje zdravnikov druŽinske medicine zavod za razvoj druŽinske medicine navodila za bolnika 1 31 24-urno snemanje elektrokardiograma

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of 31 24-URNO SNEMANJE ELEKTROKARDIOGRAMA (EKG-ja) …

1 ZDRU ENJE ZDRAVNIKOV DRU INSKE MEDICINEZAVOD ZA RAZVOJ DRU INSKE MEDICINE NAVODILA ZA BOLNIKA 131 24-URNO SNEMANJE ELEKTROKARDIOGRAMA (EKG-ja) ALI HOLTER EKG Erika Zelko 1. Kaj je 24-URNO SNEMANJE EKG-ja ali Holter? Holter je 24-URNO SNEMANJE elektri ne aktivnosti srca, ki jo nato s pomo jo ra unalnika pregledajo. Preiskava ni bole a niti neprijetna in vas ne ovira v va ih vsakdanjih dejavnostih. 2. Kak en je namen preiskave? Namen preiskave je odkriti motnje ritma, ki jih z obi ajnim EKG posnetkom ne uspemo zaslediti, kontrolirati delo sr nih spodbujevalnikov in ugotavljati u inke zdravil.

2 3. Kdo opravlja 24-URNO SNEMANJE EKG-ja? Opravljajo jo klini ni specialisti za sr ne bolezni kardiologi v svojih ambulantah. 4. Kdo vas na preiskavo napoti? Ko je to strokovno upravi eno in potrebno, vas bo na preiskavo napotil kardiolog ali va zdravnik dru inske medicine. 5. Kako se pripravite na 24-URNO SNEMANJE EKG? Posebnih priprav sicer ne potrebujete, se je pa potrebno na preiskavo naro iti. 6. Kako preiskava poteka? Aparat in elektrode vam bo obi ajno namestila medicinska sestra v kardiolo kem laboratoriju oziroma ambulanti. Glede na lastnosti aparata vam bo namestila od 3 do 8 elektrod, ki so povezane z majhno katlico.

3 Ta katlica bele i elektri no aktivnost va e sr ne mi ice in je pritrjena na pas. Po 24 urah se boste vrnili v kardiolo ki laboratorij. Aparat in elektrode bodo odstranili in s pomo jo ra unalnika analizirali posnet material. Zelo priporo ljivo bi bilo, da boste v tem asu vodili dnevnik va ih aktivnosti. To pomeni, da boste zabele ili vse motnje ritma, ki ste jih zaznali, aktivnost, ki je bila ob tem izvajana (hoja po stopnicah, tek, po itek, stres) ter as, ko so se spremembe boste omogo ili natan nej o analizo, ki bo zajela tudi kriti ne trenutke za obremenitev va ega srca.

4 7. Koliko asa traja preiskava? Sama namestitev aparata v ambulanti traja najve pol ure. No nja aparata 24 ur ali v nekaterih primerih do najve 30 dni (dolo i zdravnik). ZDRU ENJE ZDRAVNIKOV DRU INSKE MEDICINEZAVOD ZA RAZVOJ DRU INSKE MEDICINE NAVODILA ZA BOLNIKA 28. Kak ne neprijetnosti lahko pri akujete? Ve jih neprijetnosti ob preiskavi ni. Lahko je nekoliko mote a no nja aparata, ki je pritrjen v vi ini pasu in blago dra enje ko e na mestih pritrditve elektrod. 9. Kak ne so nevarnosti preiskave? Nevarnosti ni. 10. Kdaj bodo znani izvidi preiskave?

5 Po odstranitvi aparata in elektrod s telesa, je potrebno podatke vnesti v ra unalnik in jih analizirati. V treh do desetih dnevih bi morali dobiti izvide opravljene preiskave. 11. emu bodo slu ili izvidi? S pomo jo izvidov se bo lahko natan no dolo ila motnja sr nega ritma, ki je lahko vzrok va ih te av. Opredelili bomo lahko koli ino in u inke zdravil, ki jih potrebujete za uravnavanje e obstoje ih motenj ritma, morebiti spremenili obstoje o terapijo ali predlagali nadaljnje diagnosti ne postopke.