Example: confidence

Endoproteza stawu biodrowego - mcm-milicz.pl

Oddzia Ortopedyczny, Wielospecjalistyczny Szpital w Miliczu Endoproteza stawu biodrowego Przewodnik dla pacjenta ODDZIA ORTOPEDYCZNY W MILICZU. PRZEWODNIK PO ENDOPROTEZIE stawu biodrowego . ENDOPROTEZOPLASTYKA stawu biodrowego . Operacja protezowania stawu biodrowego , zwana tak e ca kowit . endoprotezoplastyk stawu biodrowego polega na usuni ciu zniszczonego stawu biodrowego i zast pieniu go sztucznym, czyli protez . Endoproteza sk ada si elementu zast puj cego bli sz cz ko ci udowej (czyli trzpienia wykonanego ze stopu metali i g owy wykonanej ze stopu metali lub ceramiki) oraz z metalowej panewki z wk adk (kt ra wykonana jest z ceramiki lub z tworzywa sztucznego).

Oddział Ortopedyczny, Wielospecjalistyczny Szpital w Miliczu Endoproteza stawu biodrowego Przewodnik dla Pacjenta

Tags:

  Pacjenta

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of Endoproteza stawu biodrowego - mcm-milicz.pl

1 Oddzia Ortopedyczny, Wielospecjalistyczny Szpital w Miliczu Endoproteza stawu biodrowego Przewodnik dla pacjenta ODDZIA ORTOPEDYCZNY W MILICZU. PRZEWODNIK PO ENDOPROTEZIE stawu biodrowego . ENDOPROTEZOPLASTYKA stawu biodrowego . Operacja protezowania stawu biodrowego , zwana tak e ca kowit . endoprotezoplastyk stawu biodrowego polega na usuni ciu zniszczonego stawu biodrowego i zast pieniu go sztucznym, czyli protez . Endoproteza sk ada si elementu zast puj cego bli sz cz ko ci udowej (czyli trzpienia wykonanego ze stopu metali i g owy wykonanej ze stopu metali lub ceramiki) oraz z metalowej panewki z wk adk (kt ra wykonana jest z ceramiki lub z tworzywa sztucznego).

2 Implanty u ywane w endoprotezoplastyce stawu biodrowego s wykonane z materia w biokompatybilnych, czyli akceptowanych przez organizm i stworzonych w spos b, kt ry zapewni najwi ksz . odporno na korozje, niszczenie i zu ycie. Panewka i trzpie mog by mocowane bezpo rednio do ko ci lub za pomoc specjalnego kleju zwanego cementem. Wyb r rodzaju endoprotezy i techniki operacyjnej zale y od zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, wieku pacjenta i jego stanu zdrowia.. Elementy endoprotezy bezcementowej (materia y firmy Stryker za zgod ).. Elementy endoprotezy cementowanej (materia y firmy Stryker za zgod ).

3 Wymiana stawu biodrowego jest rutynow operacj u ludzi ze zwyrodnieniem lub urazowym zniszczeniem biodra. W po czeniu z rehabilitacj , zabieg ten mo e przynie ulg . w b lu oraz przywr ci ruch i funkcje stawu biodrowego . WSKAZANIA DO ZABIEGU. Celem operacji jest zniesienie b lu i przywr cenie prawid owej funkcji zniszczonego stawu . Je li sztywny i bolesny staw zmusza Ci do ograniczenia codziennych czynno ci, udany zabieg mo e przywr ci Ci mo liwo ich wykonywania. Przed decyzj o zabiegu lekarz mo e zaleci inne formy leczenia, takie jak leki, fizjoterapia, wiczenia oraz u ywanie kul lub balkonika.

4 Je li te metody nie s wystarczaj ce, wymiana stawu biodrowego mo e stanowi . opcje z wyboru. 2. ODDZIA ORTOPEDYCZNY W MILICZU. PRZEWODNIK PO ENDOPROTEZIE stawu biodrowego . Choroby, w kt rych dochodzi do uszkodzenia stawu biodrowego , zmuszaj cymi do endoprotezoplastyki to: Choroba zwyrodnieniowa biodra Choroba reumatyczna Przebyte z amania miednicy czy bli szego ko ca ko ci udowej Guzy ko ci Martwica g owy ko ci udowej Objawami przemawiaj cymi za konieczno ci alloplastyki stawu biodrowego s : B l, kt ry nie pozwala zasn . Niewielka ulga lub brak ulgi po lekach przeciwb lowych Trudno ci z chodzeniem po schodach Trudno ci ze wstawaniem z pozycji siedz cej Ograniczenie codziennych ulubionych aktywno ci, takich jak np.

5 Spacery, ze wzgl du na b l RYZYKO. Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest procedur generalnie bezpieczn , ale tak jak przy ka dym zabiegu operacyjnym mog wyst pi powik ania. Chocia niekt re powik ania mog by powa ne, wi kszo ci z nich mo na unikn lub je ograniczy wprowadz j c odpowiednie leczenie. Do powik a mo na zaliczy : Zakrzepica ylna. Skrzepy w y ach ko czyn dolnych powstaj w wyniku braku ruchu w okresie oko ooperacyjnym jak r wnie w efekcie urazu naczy ylnych podczas operacji. Standardowo lekarz zaleca przyjmowanie lek w rozrzedzaj cych krew po operacji, alby zapobiega powstawaniu skrzeplin.

6 Specjalne elastyczne po czochy oraz wiczenia zwi kszaj ce przep yw krwi przez y y tak e zmniejszaj ryzyko. Infekcja. Zaka enia mog dotyczy zar wno rany w obr bie sk ry, jak i tkanek po o onych g biej, bli ej protezy. Wi kszo zaka e skutecznie udaje si leczy . antybiotykami lecz masywna infekcja mo e spowodowa konieczno ponownej operacji z usuni ciem protezy w cznie i zast pienia jej na czas infekcji specjaln . wk adk (tzw. spacer'em). Po ust pieniu stanu zapalnego po kilku, kilkunastu tygodniach ponownie wszczepia si protez (now ). Z amanie. Podczas operacji zdrowe cz ci biodra mog ulec z amaniu.

7 Czasami z amania s tak ma e, e goj si same, ale wi ksze uszkodzenia mog wymaga . zastosowania specjalnego post powania pod postaci za o enia odpowiedniego zespolenia (druty, cybanty) czy zastosowania przeszczep w kostnych. 3. ODDZIA ORTOPEDYCZNY W MILICZU. PRZEWODNIK PO ENDOPROTEZIE stawu biodrowego . Zwichni cie. Okre lone pozycje cia a mog spowodowa , e nowa g owa stawu wy li nie si z panewki protezy i przemie ci si poza ni . eby temu zapobiec po operacji wskazane jest, aby: o Nie zgina nogi w biodrze powy ej k ta prostego o Nie siada na niskich siedzeniach (niskich sofach, fotelach, stosowanie nasadki podwy szaj cej sedes), co prowadzi do zgi cia biodra powy ej 90.

8 O Nie pozwoli , aby noga przesz a przez linie osi cia a (zakaz zak adania nogi na nog , konieczno spania z wa kiem pomi dzy nogami). Je li dojedzie do zwichni cia, w wczas po nastawieniu stawu , kt re odbywa si w szpitalu, mo e zaistnie konieczno unieruchomienia biodra w opatrunku gipsowym, za kolejne incydenty zwichni mog wymaga interwencji chirurgicznej. Obluzowanie. Z czasem sztuczny staw mo e obluzowa si w stosunku do otaczaj cych go ko ci i powodowa b l. Tu operacja mo e by jedyn metod , aby rozwi za problem Zmiana d ugo ci nogi. Mimo, e Tw j chirurg zrobi wszystko, aby unikn problemu, mo e doj do wyd u enia lub skr cenia operowanej ko czyny.

9 Mo e to by . spowodowane s abo ci otaczaj cych staw mi ni lub konieczno ci ustawienia element w protezy troch inaczej ze wzgl du na ryzyko zwichni cia i stopie . zniszczenia ko ci. Zesztywnienie stawu . Tkanki mi kkie wok sztucznego stawu mog z czasem stwardnie (skostnie ) powoduj c niebolesne usztywnienie stawu . U pacjent w z grupy ryzyka stosuje si odpowiednie leczenie. Mechaniczne uszkodzenie protezy. Proteza, tak jak oryginalny staw podlega si . tarcia i obci eniu. Je li zabieg wykonywany jest u wzgl dnie m odej osoby, mo e zaistnie konieczno jego wymiany, czyli ponownego zabiegu.

10 Chocia nowoczesne protezy zrobione s z coraz trwalszych materia w wymiana mo e nie by konieczna przez wiele lat, to trzeba bra pod uwag konieczno reoperacji. PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU. Przed zabiegiem spotka si Pani/Pan z chirurgiem ortoped , kt ry zapyta o przesz o . chorobow i pobierane leki, aby okre li czy Pani/Pana zdrowie pozwala na kwalifikacje do zabiegu, wykona badanie w zakresie ortopedycznym narz du ruchu oraz zaleci konieczne badania. Kwalifikacja przedoperacyjna jest dobr okazj do zadawania pyta na temat ca ej procedury. 4. ODDZIA ORTOPEDYCZNY W MILICZU.


Related search queries