Example: confidence

GNOJENJE NA VODOVARSTVENIH OBMO ČJIH

2 Maribor, 25. 2. 2015 GNOJENJE NA VODOVARSTVENIH OBMO JIH Spodaj opisane zahteve glede gnojenja in varstva rastlin veljajo za vodovarstvena obmo ja vodonosnikov Ru e, Vrbanski plato, Limbu ka Dobrava in Dravsko polje (Betnava, Bohova, Dravski Dvor, Dobrovce) ter za Selni ko Dobravo; Uredba o vodovarstvenem obmo ju za vodno telo vodonosnikov Ru , Vrbanskega platoja, Limbu ke dobrave in Dravskega polja, UL RS 24/2007, spremembe 32/11, 22/2013 z dne Mariborska uredba ter Uredba o vodovarstvenem obmo ju za vodno telo vodonosnika Selni ka dobrava ( , spremembe 32/11, spremembe UL. 22/2013). I. (1)Na notranjih obmo jih (to so VVO I - najo je, VVO II o je, VVO III ir e ) je na kmetijskih zemlji ih prepovedano: GNOJENJE brez gnojilnega na rta; GNOJENJE z ostanki greznic, malih komunalnih istilnih naprav, komunalnih ali skupnih istilnih naprav; GNOJENJE z blatom, ki nastaja na kmetijskem gospodarstvu in je me anica komunalne odpadne vode, gnojnice in gnojevke, ne glede na as njegovega skladi enja; shranjevanje organskih gnojil, razen ule anega hlevskega gnoja, v skladu s predpisom, ki ureja varstvo voda pred onesna evanjem z nitrati iz kmetijskih virov; ule an hlevski gnoj se shranjuje na kmetijskih zemlji

– uporaba mineralnih gnojil, ki vsebujejo dušik, od spravila pridelka do 1. marca; – uporaba komposta in pregnitega blata 1. razreda okoljske kakovosti, dolo čenega v skladu s predpisom, ki ureja

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of GNOJENJE NA VODOVARSTVENIH OBMO ČJIH

1 2 Maribor, 25. 2. 2015 GNOJENJE NA VODOVARSTVENIH OBMO JIH Spodaj opisane zahteve glede gnojenja in varstva rastlin veljajo za vodovarstvena obmo ja vodonosnikov Ru e, Vrbanski plato, Limbu ka Dobrava in Dravsko polje (Betnava, Bohova, Dravski Dvor, Dobrovce) ter za Selni ko Dobravo; Uredba o vodovarstvenem obmo ju za vodno telo vodonosnikov Ru , Vrbanskega platoja, Limbu ke dobrave in Dravskega polja, UL RS 24/2007, spremembe 32/11, 22/2013 z dne Mariborska uredba ter Uredba o vodovarstvenem obmo ju za vodno telo vodonosnika Selni ka dobrava ( , spremembe 32/11, spremembe UL. 22/2013). I. (1)Na notranjih obmo jih (to so VVO I - najo je, VVO II o je, VVO III ir e ) je na kmetijskih zemlji ih prepovedano: GNOJENJE brez gnojilnega na rta; GNOJENJE z ostanki greznic, malih komunalnih istilnih naprav, komunalnih ali skupnih istilnih naprav; GNOJENJE z blatom, ki nastaja na kmetijskem gospodarstvu in je me anica komunalne odpadne vode, gnojnice in gnojevke, ne glede na as njegovega skladi enja; shranjevanje organskih gnojil, razen ule anega hlevskega gnoja, v skladu s predpisom, ki ureja varstvo voda pred onesna evanjem z nitrati iz kmetijskih virov; ule an hlevski gnoj se shranjuje na kmetijskih zemlji ih najve 2 meseca, 100 m vstran od vodnega zajetja vendar ne na VVO I, ter 25 m vstran od teko ih voda; shranjevanje komposta ali pregnitega blata 1.

2 Ali 2. razreda okoljske kakovosti, dolo enega v skladu s predpisom, ki ureja obdelavo biolo ko razgradljivih odpadkov; shranjevanje blata, dolo enega v skladu s predpisom, ki ureja uporabo blata iz komunalnih istilnih naprav v kmetijstvu; uporaba komposta in pregnitega blata 2. razreda okoljske kakovosti, dolo enega v skladu s predpisom, ki ureja obdelavo biolo ko razgradljivih odpadkov; uporaba blata, dolo enega v skladu s predpisom, ki ureja uporabo blata iz komunalnih istilnih naprav v kmetijstvu. (2) Gnojilni na rt iz prve alineje prej njega odstavka mora biti izdelan v pisni obliki in mora biti ob in pekcijskem nadzoru na vpogled pristojnemu in pektorju, e to zahteva. Vsebovati mora najmanj podatke o vrsti in koli ini uporabljenega mineralnega ali organskega gnojila za posamezno kmetijsko rastlino in okvirni as gnojenja. Gnojilni na rt se izdela v skladu s Smernicami za strokovno utemeljeno GNOJENJE , ki so objavljene na spletnih straneh ministrstva, pristojnega za kmetijstvo.

3 Za analizo tal za gnojilni na rt se lahko odvzame en povpre ni vzorec tal za ve parcel skupaj, e gre za enako rabo in enake talne lastnosti na teh parcelah (do 5 ha kmetijskih zemlji ). II. Poleg prepovedi iz prvega odstavka so na kmetijskih zemlji ih (razen za VVO I Dobrovce 1B in VVO I Dravski Dvor) na najo jih VODOVARSTVENIH obmo jih prepovedani tudi: GNOJENJE z gnojnico in gnojevko; preoravanje trajnega travinja, razen travinja (trave, detelje, deteljno-travne me anice in travno-deteljne me anice), ki je vklju eno v kolobar; Vinarska ulica 14, 2000 Maribor tel.: (02) 228 49 19 fax: (02) 251 94 82 E-po ta: info@kmetijski - uporaba mineralnih gnojil, ki vsebujejo du ik, od spravila pridelka do 1. marca; uporaba komposta in pregnitega blata 1. razreda okoljske kakovosti, dolo enega v skladu s predpisom, ki ureja obdelavo biolo ko razgradljivih odpadkov; namakanje z vodo, ki so ji dodana rastlinska hranila, razen e gre za pridelavo rastlin pod za itno folijo; shranjevanje ule anega hlevskega gnoja.

4 (2) Pri gnojenju z ule anim hlevskim gnojem na najo jih VODOVARSTVENIH obmo jih letni vnos du ika iz ule anega hlevskega gnoja na posamezno enoto rabe kmetijskih zemlji na najo jih VODOVARSTVENIH obmo jih ne sme presegati 140 kg N/ha. (3) Mineralna gnojila, ki vsebujejo du ik, se na najo jih VODOVARSTVENIH obmo jih lahko uporabljajo zunaj asovnih prepovedi iz prvega odstavka tega lena, e so pri izdelavi gnojilnega na rta in pri gnojenju z mineralnimi gnojili upo tevane naslednje zahteve: za okopavine (koruza, krompir, oljne bu e,..)najve ja dovoljena koli ina du ika pri za etnem gnojenju pred setvijo ne sme presegati 30 kg N/ha (do 100 kg KAN-a /ha); najve ji enkratni odmerek du ika za dognojevanje okopavin ne sme presegati 80 kg N/ha ( do 160 kg UREE/ha). Prvo dognojevanje okopavin se izvede na podlagi hitrega talnega nitratnega testa, ki se opravi enkrat za eno vrsto okopavine.

5 Preizkus in vrednotenje rezultatov preizkusa se izvedeta v skladu s Smernicami za strokovno utemeljeno GNOJENJE iz drugega odstavka prej njega lena; za ozimine ( ita, oljna ogr ica, ..) enkratni vnos du ika z dognojevanjem spomladi ne sme presegati 60 kg N/ha (do 220 kg KAN-a/ha). Jeseni je pred setvijo ozimin vnos du ika v tla z mineralnimi gnojili prepovedan; za trajno travinje ter travinje v okviru poljedelskega kolobarja na njivah (travno deteljne me anice) najve ja dovoljena koli ina du ika ne sme presegati 50 kg N/ha (do 200 kg KAN-a/ha) za vsako ko njo; za trajne nasade enkratni vnos du ika z dognojevanjem ne sme presegati 60 kg N/ha; za zelenjadnice najve ja dovoljena koli ina du ika pri za etnem gnojenju ne sme presegati 40 kg N/ha (do 140 kg KAN-a/ha). Enkratni vnos du ika za dognojevanje zelenjadnic ne sme presegati 60 kg N/ha (do 220 kg KAN-a/ha).

6 (4) VELJA ZA VSA VVO I : Na najo jih VODOVARSTVENIH obmo jih morajo biti kmetijska zemlji a celo leto pokrita z zeleno odejo, dolo eno v skladu s predpisom, ki ureja varstvo voda pred onesna evanjem z nitrati iz kmetijskih virov. (5) VELJA ZA VSA VVO I: e se na kmetijskih gospodarstvih izvaja pa a ivine in so ograde s pa nimi povr inami tudi na najo jih VODOVARSTVENIH obmo jih, se ivali v teh ogradah lahko pasejo na naslednji na in: dokrmljevanje ivali ni dovoljeno, napajanje ivali in namestitev korita za rudnine (solnika) morata biti urejena tako, da se korito lahko preme a po pa ni povr ini in s tem zagotovi enakomerna porazdelitev ivalskih izlo kov po zemlji u, pa o je treba prekiniti, e se na pa ni povr ini travna ru a uni i zaradi ga enja. GNOJENJE kmetijskih zemlji z mineralnimi gnojili, ki vsebujejo du ik, se mora na o jih in ir ih VODOVARSTVENIH obmo jih izvajati tako, da enkratni vnos du ika z mineralnimi gnojili pri za etnem gnojenju ne presega 60 kg N/ha, pri dognojevanju pa 80 kg N/ha.

7 VARSTVO RASTLIN NA VODOVARSTVENIH OBMO JIH Za zatiranje kodljivih organizmov na najo jih VODOVARSTVENIH obmo jih (razen za VVO I Dobrovce 1B in VVO I Dravski Dvor) se lahko uporabljajo FFS, ki ne vsebujejo aktivnih snovi s seznama aktivnih snovi in katerih uporaba je dovoljena v skladu s predpisi, ki urejajo FFS, pod naslednjimi pogoji: Raven intenzivnosti kmetijske pridelave naj se ne pove a; Uporaba FFS kot dopolnilni ukrep ostalim nekemijskim ukrepom ( mehanski, biolo ki in biotehni ni ukrepi) Prednost ima uporaba FFS in drugih pripravkov, ki so dovoljeni v ekolo ki pridelavi; Med sezonami oziroma v sezoni je potrebno menjavati aktivne snovi FFS; Uporaba FFS na neporaslih povr inah je dovoljena le izjemoma; SEZNAM AKTIVNIH SNOVI, KI JIH NI DOVOLJENO UPORABLJATI NA NAJO JIH VVO: bentazon Herbicidi: Basagran 480, Basagran, Cambio S-metolaklor Herbicidi: Camix, Dual gold 960 EC, Lumax, Primextra TZ gold 500 SC, terbutilazin Herbicidi: Lumax, Primextra TZ gold 500 SC, Akris metamitron Herbicidi: BETTIX FLO, GOLTIX WG 90, METAFOL WG izoproturon Herbicidi: Herbaflex mcpp, mcpp-p, mcpa Herbicid, gnojilo: Asef 3V1, Dicotex, Substral 3V1 dimetenamid Herbicid: Frontier X2, Akris kloridazon Better-potekla registracija tritosulfuron Herbicid: Arrat, Biathlon 4D nikosulfuron Herbicidi: Aliseo, Aliseo plus, Kelvin, Kelvin OD, Milagro extra 6 OD, Motivell, Nicosh, Samson extra 6 OD, Samson 4SC, Milagro 240 SC, Bandera, Entail, Arigo, Elumis rimsulfuron Herbicidi: Aliseo, Aliseo plus ,Tarot 25 WG, Arigo flurokloridon Herbicidi: Racer 25-EC petoksamid Herbicidi.

8 Successor 600 klopiralid Herbicidi: Lontrel 100 dikloprop-p Herbicidi: Basagran DP-P triasulfuron Herbicidi: Lintur 70 WG, Logran 20 WG metazaklor Herbicidi:Butisan 400 SC, Fuego, Fuego top, Cleranda dicamba Herbicidi: Arrat, Cambio, Casper, Dicotex, Lintur 70 WG, UV Rasen floranid, Banvel 480 S, Banvel 4 s, Aliseo plus, metribuzin Herbicidi: Metric, Plateen WG 41,5, Sencor SC 600, Sencor WG 70, Buzzin flufenacet Herbicidi: Plateen WG 41,5, Terano WG 62,5 dimetaklor Herbicid: Teridox 500EC klorotalonil Fungicid: Amistar opti, Banko 500 SC, Proceed klorantraniliprol Insekticid: Coragen metalaksil-m Fungicidi: Fonganil gold, Ridomil gold combi pepite, Ridomil gold MZ pepite, DOVOLJENA FFS ZA NAJO JA VVO dovoljena so sredstva, ki se lahko uporabljajo v integrirani pridelavi in so registrirani v Sloveniji: Herbicidi za ita: Tolurex 50 SC, Boxer, Stomp 400 SC, Stomp Aqua, Sharpen 33EC, Sharpen 40 SC, Activus 40 WG, Grodyl, Attribut 70 SG, Ergon, Mezzo, Sekator OD, Hussar OD, Hussar plus, Herbocid, Esteron, Duplosan KV combi, Duplosan KV, Savvy, Alister Grande, Starane 2, Tomigan 200EC, Tandus200EC, Gat stake 20Ec, Mustang 306 SE, Granstar 75 WG, Granstar super 50 SX, Axial , Axial One, Alliance, Pallas.

9 Fungicidi za ita: Archer top 400EC, Archer max, Artea Plus, Amistar Extra, Bumper 25 EC, Bavistin FL, Eminent 125 EW, Falcon EC 460, Folicur EW 250, Impact, Opus 1, Sphere 535 SC, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Corbel, Thiovit jet, Kumulus, Caramba, Prosaro, Prosaro 250 EC,Topsin-M, Pennozeb 75 DG, Tebusha 25% EW, Gimzo 60FS, Tebazon EW 25, Propi 25 EC Mirador forte, Orius 25 EW, Tazer 250SC, Zamir, Cosan, Mankoz 75 WG, Pepeli, Cosan Microthiol SC, Microthiol special. Insekticidi za ita: Biscaya, Bulldock EC 25, Fastac 100 EC, Decis 2,5 EC, Decis 100EC, Karate Zeon 5 CS, Mavrik 240, Pirimor 50 WG, Perfekthion, Teppeki, Poleci, Kaiso EG, Gat decline2,5 EC, Sparviero. Herbicidi za koruzo: Stomp 400 SC, Stomp aqua, Sharpen 33EC, Sharpen 40 SC, Activus 40 WG, Adengo, Merlin, Merlin Flexx, Bromotril 225 EC, Herbocid, Esteron, Mustang 306 SE, Starane 2, Tomigan 200EC, Tandus 200 EC, Gat stake 20 EC, Harmony 75 WG, Harmony 50 SX, Peak 75 WG, Laudis, Laudis WG30, Equip, Maister OD, Callisto 480 SC.

10 Odvra alo ali za tretiranje semena: Korit 420 S, Mesurol-FS, Vitavax 200FF, Sonido Insekticidi za koruzo :foliarni Decis 2,5 EC, Sparviero, Gat decline2,5 EC, talni Force 1,5. Herbicidi za krompir: Stomp 400 SC, Stomp Aqua, Activus 40 WG, Sharpen 33EC, Sharpen 40 SC Boxer, Focus ultra, Fusilade forte, Agil 100 EC, Aramo 50; Stallion sync tec; za su enje cime: Reglone 200 SL, Dessicash. Fungicidi za krompir : Equation pro, Sacron 45 DG, Tazer 250 SC, Velostar 725 WG, Pinozeb M-45, Winby, Aviso DF, Antacol combi, Ranman Twinpack, Ranman top, Acrobat MZ WG, Shirlan 500SC, Infinito, Melody duo WG 66,8, Penncozeb, 75 DG, Pergado MZ, Dithane M-45, Dithane DG neotec, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Galben M, Electis 75 WG, Polyram DF, Antracol, Antracol 70 WG, bakrena sredstva, Aviso DF, Infinito, Revus, Ortiva , Gett, Moximate 725 WG, Moximate 725 WP, Mankoz 75 WG, Enervin, Forum MZ WG, Frowncide, Naulite DG, Naulite WP Insekticidi za krompir.


Related search queries