Example: marketing

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA „PLANU ROZWOJU …

Nab r 2009 r. 1 INSTRUKCJA WYPE NIANIA PLANU ROZWOJU GOSPODARSTWA DLA DZIA ANIA U ATWIANIE STARTU M ODYM ROLNIKOM obj tego PROW 2007-2013 Celem sporz dzenia Planu ROZWOJU gospodarstwa nazywanego w dalszej tre ci niniejszej instrukcji biznesplanem, jest pokazanie koncepcji ROZWOJU gospodarstwa w perspektywie kilku lat. W biznesplanie okre la si stan, w jakim gospodarstwo znajduje si w dniu sk adania wniosku oraz przedstawia si za o enia dotycz ce ROZWOJU gospodarstwa w okresie 5 lat od dnia wyp aty pomocy. Plan jest opisem zmian w gospodarstwie, zawieraj cym element ekonomiczny w postaci rachunku warto ci standardowej nadwy ki bezpo redniej z dzia alno ci rolniczych prowadzonych w gospodarstwie. Przez stan, w jakim gospodarstwo znajduje si w dniu sk adania wniosku, nale y rozumie zasoby czynnik w produkcji tj. powierzchni i rodzaj u ytk w rolnych, jako gleb, budynki i budowle, maszyny, urz dzenia i wyposa enie do produkcji rolnej oraz prowadzon produkcj ro linn i zwierz c w gospodarstwie, kt re wnioskodawca planuje naby lub, kt re posiada w dniu sk adania wniosku.

Nabór 2009 r. 2 3) w drodze darowizny po ukończeniu 18 roku życia w trakcie nauki w szkole lub uczelni określonej w § 7 ust. 1 pkt 3 rozporządzeniu.

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA „PLANU ROZWOJU …

1 Nab r 2009 r. 1 INSTRUKCJA WYPE NIANIA PLANU ROZWOJU GOSPODARSTWA DLA DZIA ANIA U ATWIANIE STARTU M ODYM ROLNIKOM obj tego PROW 2007-2013 Celem sporz dzenia Planu ROZWOJU gospodarstwa nazywanego w dalszej tre ci niniejszej instrukcji biznesplanem, jest pokazanie koncepcji ROZWOJU gospodarstwa w perspektywie kilku lat. W biznesplanie okre la si stan, w jakim gospodarstwo znajduje si w dniu sk adania wniosku oraz przedstawia si za o enia dotycz ce ROZWOJU gospodarstwa w okresie 5 lat od dnia wyp aty pomocy. Plan jest opisem zmian w gospodarstwie, zawieraj cym element ekonomiczny w postaci rachunku warto ci standardowej nadwy ki bezpo redniej z dzia alno ci rolniczych prowadzonych w gospodarstwie. Przez stan, w jakim gospodarstwo znajduje si w dniu sk adania wniosku, nale y rozumie zasoby czynnik w produkcji tj. powierzchni i rodzaj u ytk w rolnych, jako gleb, budynki i budowle, maszyny, urz dzenia i wyposa enie do produkcji rolnej oraz prowadzon produkcj ro linn i zwierz c w gospodarstwie, kt re wnioskodawca planuje naby lub, kt re posiada w dniu sk adania wniosku.

2 Sk adnik w maj tkowych, kt rych wnioskodawca nie planuje naby razem z gospodarstwem, nie uwzgl dnia si w biznesplanie (np. cz ci grunt w, maszyn i urz dze oraz zwierz t). U ywane w instrukcji okre lenie rozporz dzenie oznacza rozporz dzenie Ministra Rolnictwa i ROZWOJU Wsi z dnia 17 pa dziernika 2007 r. w sprawie szczeg owych warunk w i trybu przyznawania pomocy w ramach dzia ania U atwianie startu m odym rolnikom , obj tego Programem ROZWOJU Obszar w Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 200, poz. 1443 z p n. zm.). Z pomocy w ramach dzia ania U mog skorzysta dwie grupy beneficjent w. Grupa I (kandydaci na m odych rolnik w) to osoby, kt re dopiero planuj przej cie gospodarstwa i rozpocz cie jego prowadzenia. Grupa II (posiadacze gospodarstw) to osoby, kt re w dniu sk adania wniosku o przyznanie pomocy posiadaj ju gospodarstwo, ale od dnia rozpocz cia prowadzenia dzia alno ci rolniczej do dnia z o enia wniosku nie up yn o wi cej ni 12 miesi cy grupa ta obejmie wy cznie osoby, kt re naby y nieruchomo roln o powierzchni, co najmniej 1ha u ytk w rolnych: 1) w drodze spadku, lub 2) w drodze darowizny przed uko czeniem 18 roku ycia, lub Nab r 2009 r.

3 23) w drodze darowizny po uko czeniu 18 roku ycia w trakcie nauki w szkole lub uczelni okre lonej w 7 ust. 1 pkt 3 rozporz dzeniu. Przyst puj c do opracowania biznesplanu nale y na wst pie okre li rok bazowy dla okresu planowania oraz ostatni rok obj ty planem. W tym celu nale y skorzysta z danych podanych w Tabeli pomocniczej 1. Przyj cie roku bazowego dla okresu planowania uzale nione jest od przewidywanego terminu z o enia wniosku o przyznanie pomocy. Ostatni rok obj ty planem uzale niony jest od przewidywanej daty wyp aty premii, kt ra uzale niona jest od czasu trwania poszczeg lnych etap w obs ugi wniosku. Przy okre leniu ostatniego roku obj tego planem w Tabeli pomocniczej 1 przyj to nast puj cy (wynikaj cy z rozporz dzenia czas trwania poszczeg lnych etap w: a) okres od dnia z o enia wniosku do dnia wydania decyzji 90 dni, okres ten mo e ulec wyd u eniu maksymalnie o 21 dni, je eli wniosek wymaga b dzie poprawy, uzupe nienia, z o enia dodatkowych dokument w lub wyja nie (jednak e od rozpocz cia prowadzenia dzia alno ci rolniczej przez wnioskodawc do dnia wydania decyzji, przez ARiMR nie mo e up yn wi cej ni 18 miesi cy); b) okres od dnia dor czenia decyzji o przyznaniu pomocy do dnia nabycia gospodarstwa (grupa I), b d spe nienia innych warunk w okre lonych w rozporz dzeniu (np.

4 Ubezpieczenie w KRUS, uregulowanie spraw maj tkowych itp.) oraz udokumentowania spe nienia ww. warunk w do 180 dni; c) okres do dnia wyp aty premii 60 dni od z o enia w ARiMR wniosku o p atno , a w przypadku os b, w stosunku, do kt rych zosta a wydana decyzja z zastrze eniem dope nienia warunk w, o kt rych mowa w lit. b) tj. z o enia wniosku o p atno i udokumentowania spe nienia warunk w, kt rych dotyczy o zastrze enie; d) okres trwania zobowi zania (czas, w kt rym beneficjent musi kontynuowa dzia alno rolnicz pod rygorem zwrotu premii) przynajmniej 5 lat od dnia wyp aty premii. Nale y pami ta , e w przypadku, gdy Wnioskodawca w momencie sk adania wniosku jest ju posiadaczem gospodarstwa, ubezpieczonym w KRUS i spe niaj cym wszystkie warunki okre lone w rozporz dzeniu, nie musi on ustalaj c ostatni rok obj cia planem uwzgl dnia okresu, o kt rym mowa w lit.

5 B) (pod warunkiem, e wniosek o p atno zostanie z o ony w mo liwie najszybszym terminie po dor czeniu decyzji o przyznaniu pomocy). Natomiast w przypadku wnioskodawcy, kt ry dopiero planuje przej cie gospodarstwa lub przej gospodarstwo w drodze spadku, a sprawy maj tkowe nie s jeszcze uregulowane, okres, o kt rym mowa w lit. b) nale y uwzgl dni w ca o ci. Nab r 2009 r. 3 Tabela pomocnicza 1. Spos b okre lenia roku bazowego oraz okresu obj tego Planem Ostatni rok obj ty Planem Termin z o enia wniosku o przyznanie pomocy do OR ARiMR Rok bazowy dla okresu planowania Wnioskodawcy korzystaj cy z okresu, o kt rym mowa w lit. b Wnioskodawcy niekorzystaj cy z okresu, o kt rym mowa w lit. b 2008 2015 2014 2009 2016 2015 2009 2016 2015 2010 2017 2016 2010 2017 2016 2011 2018 2017 2011 2018 2017 2012 2019 2018 2012 2019 2018 2013 2020 2019 Beneficjent, kt ry otrzyma premi , b dzie zobowi zany do zaanga owania przynajmniej 70% kwoty pomocy (35 000 z ) w proces modernizacji i ROZWOJU gospodarstwa Kwota ta odnosi si do wydatk w brutto ( cznie z podatkiem VAT) i mo e by przeznaczona na: 1) wk ad w asny w realizacj inwestycji w ramach dzia ania Modernizacja gospodarstw rolnych obj tego PROW 2007-2013; UWAGA!

6 Nale y pami ta , e podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowalnym w dzia aniu Modernizacja gospodarstw rolnych . PRZYK AD: Beneficjent dzia ania U atwianie startu m odym rolnikom podpisa umow na dofinansowanie inwestycji w ramach dzia ania Modernizacja gospodarstw rolnych . Zakupi maszyn o warto ci 100 000 z brutto (81 967 z netto). Mo e uzyska zwrot 60% koszt w kwalifikowalnych, czyli 49 180 z . Wk ad w asny beneficjenta w t inwestycj wyniesie, wi c 50 820 z (100 000 z 49 180 z ). Kwota ta b dzie wystarczaj c podstaw rozliczenia premii w dzia aniu U atwienie .. , poniewa przewy sza kwot 35 000 z . 2) wydatek na realizacj inwestycji obejmuj cej; Nab r 2009 r. 4a) zakres zgodny z katalogiem koszt w kwalifikowalnych w ramach dzia ania Modernizacja gospodarstw rolnych obj tego Programem; b) zakup nieruchomo ci rolnych, w tym grunt w rolnych, kt re przez okres 5 lat od dnia wyp aty pomocy beneficjent b dzie wykorzystywa do cel w produkcji rolnej; c) zakup zwierz t hodowlanych stanowi cych stado podstawowe - zwi zany z rozpocz ciem produkcji zwierz cej w gospodarstwie lub post pem genetycznym w zakresie prowadzonej produkcji; Nale y przy tym pami ta , e: 1) nie uznaje si za spe nienie ww.

7 Zobowi za , wydatk w poniesionych przed dniem z o enia wniosku o przyznanie pomocy na u atwienie startu m odym rolnikom; 2) cena nabywanych d br nie mo e przekracza ich warto ci rynkowej; 3) zakup nieruchomo ci rolnych, zwierz t gospodarskich, maszyn, urz dze i wyposa enia nie mo e by dokonany na podstawie umowy zawartej mi dzy beneficjentem a ma onkiem, wst pnym lub zst pnym beneficjenta ani wst pnym lub zst pnym ma onka beneficjenta. Biznesplan ma w spos b zwi z y, logiczny i weryfikowalny wskaza efekty zainwestowania kwoty nie mniejszej ni 35 000 z w rozw j gospodarstwa wnioskodawcy. Biznesplan nale y wype ni w wersji elektronicznej, korzystaj c z formularza zamieszczonego na stronie internetowej ARiMR ( ) oraz z o y w wersji elektronicznej i papierowej jako za czniki do wniosku o przyznanie pomocy. Nab r 2009 r. 5 STRONA TYTU OWA Tytu : pole obowi zkowe w spos b syntetyczny podajemy zakres planowanych zmian w gospodarstwie: np.

8 Poprawa wyniku ekonomicznego z gospodarstwa poprzez zakup grunt w rolnych . Dane Wnioskodawcy podajemy zgodnie z adresem zameldowania. Imi : pole obowi zkowe Nazwisko: pole obowi zkowe Ulica: pole obowi zkowe jedynie dla adres w posiadaj cych ulic Nr domu/lokalu: pole obowi zkowe Miejscowo : pole obowi zkowe Kod pocztowy, poczta: pole obowi zkowe Nr telefonu: pole nieobowi zkowe - numer telefonu nale y poda wraz z numerem kierunkowym Numer identyfikacyjny: pole obowi zkowe, je eli wnioskodawcy zosta nadany numer identyfikacyjny w trybie przepis w o krajowym systemie ewidencji producent w, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosk w o przyznanie p atno ci Data: pole obowi zkowe - nale y wpisa dat sporz dzenia biznesplanu Podpis Wnioskodawcy: pole obowi zkowe - podpis wnioskodawcy u ywany przez niego do podpisywania dokument w urz dowych Nab r 2009 r. 6 ARKUSZ (1a): CELE, KONCEPCJA, ETAPY Tabela Realizacja operacji spowoduje: Tabel nale y wype ni obowi zkowo wstawiaj c x w odpowiednim polu.

9 Pole poprawa sytuacji w zakresie ochrony rodowiska nale y zaznaczy , je li wnioskodawca planuje wykorzysta premi na inwestycje dotycz ce ochrony rodowiska, np: budow urz dze do przechowywania nawoz w naturalnych, budow urz dze do sporz dzania i przechowywania kiszonek, modernizacj budynku s u cego do produkcji rolnej poprzez wymian i utylizacj pokrycia dachowego z eternitu, inwestycje dotycz ce oczyszczania ciek w powstaj cych w wyniku prowadzonej dzia alno ci rolniczej. Pole poprawa sytuacji w zakresie warunk w utrzymania zwierz t nale y zaznaczy , je li wnioskodawca planuje wykorzysta premi na inwestycje dotycz ce poprawy warunk w utrzymania zwierz t, np. modernizacj budynku inwentarskiego w zakresie obj tym przepisami w sprawie warunk w utrzymania zwierz t gospodarskich. Pole poprawa sytuacji w zakresie warunk w higieny i bezpiecze stwa produkcji nale y zaznaczy , je li wnioskodawca planuje wykorzysta premi na inwestycje: - poprawiaj ce cechy produktu istotne z punktu widzenia bezpiecze stwa ywno ci (spos b sch adzania i przechowywania mleka, spos b przechowywania rodk w ochrony ro lin i nawoz w mineralnych, jako pasz, czysto , czyszczenie i sortowanie produkt w rolnych); - dotycz ce organizacji produkcji zapewniaj cej lepsze warunki higieniczne i now organizacja przestrzeni produkcyjnej np: przebudowa budynku, za o enie instalacji wodnej i kanalizacyjnej, wymiana instalacji elektrycznej, monta urz dze wentylacyjnych, wyposa enie w urz dzenia do mycia maszyn, ci gnik w i kombajn w; - zakupy istotne dla bezpiecze stwa procesu produkcji z punktu widzenia ludzi (pracownik w) tj.

10 Zakup maszyn lub urz dze usprawniaj cych przebieg procesu produkcyjnego oraz zakup maszyn lub urz dze do mycia, dezynfekcji, ochrony przed ska eniami, np. przez rodki chemiczne u ywane w procesie produkcji oraz ochrony przed innymi czynnikami takimi jak zapylenie, ha as, temperatura, drgania jak r wnie chroni ce przed urazami mechanicznymi itp. Nab r 2009 r. 7 Pole poprawa sytuacji w zakresie infrastruktury drogowej nale y zaznaczy w przypadku, gdy wnioskodawca planuje wykorzysta kwot premii na inwestycje takie jak: utwardzanie plac w manewrowych, budowa dr g wewn trznych (w tym dojazdy do p l lub obiekt w gospodarczych). Pole zwi kszenie ekonomicznej wielko ci gospodarstwa (SGM) nale y zaznaczy w przypadku, gdy wnioskodawca planuje wykorzysta kwot premii na inwestycje dotycz ce zapewnienia zasob w i warunk w technicznych w gospodarstwie (ziemia, maszyny i urz dzenia, budynki i budowle, plantacje, zwierz ta), pozwalaj cych na jego funkcjonowanie zgodnie z za o onym planem, na poziomie, co najmniej docelowej wielko ci ekonomicznej gospodarstwa.


Related search queries