Example: tourism industry

REPUBLIKA SLOVENIJA MINISTRSTVO ZA JAVNO …

REPUBLIKA SLOVENIJA MINISTRSTVO ZA JAVNO UPRAVO Tr a ka cesta 21, 1000 Ljubljana T: 01 478 16 50 F: 01 478 16 99 E: tevilka: 100-834/2015/4 Datum: Zadeva: Odlo itev o ugovoru dekana Fakultete za dru bene vede z dne Dekan Fakultete za dru bene vede, Univerze v Ljubljani (v nadaljevanju: UL FDV), , je za zastopanje v postopkih pooblastil odvetnika , ki je vlo il ugovor z dne (v nadaljevanju: ugovor) zoper zapisnik o in pekcijskem nadzoru t. 0611-105/2015/9 z dne (v nadaljevanju: zapisnik).

REPUBLIKA SLOVENIJA MINISTRSTVO ZA JAVNO UPRAVO Tržaška cesta 21, 1000 Ljubljana T: 01 478 16 50 F: 01 478 16 99 E: gp.mju@gov.si www.mju.gov.si

Tags:

  Republika slovenija ministrstvo za, Republika, Slovenija, Ministrstvo

Information

Domain:

Source:

Link to this page:

Please notify us if you found a problem with this document:

Other abuse

Transcription of REPUBLIKA SLOVENIJA MINISTRSTVO ZA JAVNO …

1 REPUBLIKA SLOVENIJA MINISTRSTVO ZA JAVNO UPRAVO Tr a ka cesta 21, 1000 Ljubljana T: 01 478 16 50 F: 01 478 16 99 E: tevilka: 100-834/2015/4 Datum: Zadeva: Odlo itev o ugovoru dekana Fakultete za dru bene vede z dne Dekan Fakultete za dru bene vede, Univerze v Ljubljani (v nadaljevanju: UL FDV), , je za zastopanje v postopkih pooblastil odvetnika , ki je vlo il ugovor z dne (v nadaljevanju: ugovor) zoper zapisnik o in pekcijskem nadzoru t. 0611-105/2015/9 z dne (v nadaljevanju: zapisnik).

2 I. Presoja pravo asnosti in upravi enosti ugovora Zakon o sistemu pla v javnem sektorju (Uradni list RS, t. 108/09 - uradno pre i eno besedilo, 13/10, 59/10, 85/10, 107/10, 35/11 - ORZSPJS49a, 27/12 - odl. US, 40/12 - ZUJF, 46/13, 25/14 ZFU, 50/14, 95/14 - ZUPPJS15 in 90/15 - ZUPPJS16; v nadaljnjem besedilu: ZSPJS)v 43. b lenu dolo a, da lahko predstojnik uporabnika prora una, v katerem je bil opravljen nadzor, in reprezentativni sindikat pri delodajalcu, ki mu je bil poslan zapisnik, vlo ita pri ministru, pristojnem za sistem pla v javnem sektorju, ugovor zoper zapisnik v osmih dneh od njegove vro itve.

3 Iz ugovoru prilo ene dokumentacije izhaja, da je bil ugovor vlo en s priporo eno po iljko, oddano na Po ti dne Ugovor je pravo asen in vlo en po upravi eni osebi. Univerza v Ljubljani Fakulteta za dru bene vede Kardeljeva plo ad 5 1000 Ljubljana e-naslov: 2 Upo tevaje 8 dnevni rok iz lena ZSPJS in datum vro itve zapisnika ( ), je ugovor, vlo en dne s priporo eno po iljko, pravo asen. Ugovor je vlo il odvetnik , ki ga je za zastopanje v postopkih pooblastil dekan UL FDV, (pooblastilo z dne je prilo eno ugovoru), zato je ugovor, upo tevaje dolo bo lena ZSPJS, vlo en po upravi eni osebi.

4 II. Presoja utemeljenosti ugovora In pektor vi ji svetnik mag. Milan Pirman (v nadaljevanju: in pektor) v zapisniku ugotavlja, da UL FDV za odreditev in izpla ilo stalne pripravljenosti ni imela pravne podlage, zato je ne bi smela odrediti, tudi sama odreditev pa je bila posplo ena in ni dolo ala dejanskega asa stalne pripravljenosti. Dodatek za stalno pripravljenost je bil javnim uslu bencem sicer konkretno pisno odrejen, pri emer pa iz pisne odreditve ni bil razviden as stalne pripravljenosti.

5 Posledi no je bil dodatek za stalno pripravljenost javnim uslu bencem izpla an od ur rednega dela, ki so ga opravili v posameznem mesecu, ne pa od asa dejanske stalne pripravljenosti, kar je v nasprotju s etrtim odstavkom 32. lena ZSPJS, ki dolo a, da javnemu uslu bencu pripada dodatek le za as, ko dela v asu, ki je manj ugoden. In pektor tudi ugotavlja, da je bil dodatek za stalno pripravljenost dvema javnima uslu bencema obra unan v vi ini 10 odstotkov, ki s KPJS sploh ni predvidena. Dekan vlaga ugovor zoper ugotovitev, da UL FDV za odreditev in izpla ilo stalne pripravljenosti ni imela pravne podlage.

6 Navaja, da je bil judikat, na katerega se sklicuje in pektor, s kasnej o sodno prakso prese en in da pravno podlago za odreditev stalne pripravljenosti predstavljajo Kolektivna pogodba za javni sektor in Kolektiva pogodba za dejavnost vzgoje in izobra evanja v RS, poleg nekaterih dolo b Zakona o delovnih razmerjih. V konkretnem primeru pravno podlago za izpla ilo dodatka za stalno pripravljenost predstavljajo pisni sklepi, izdani s strani dekana na podlagi 34. lena Zakona o delovnih razmerjih, po katerem mora delavec upo tevati zahteve in navodila delodajalca v zvezi z izpolnjevanjem pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerja.

7 Javni uslu benci so dejansko bili v pripravljenosti in so bili zaradi tega upravi eni do pla ila dodatka, tudi sodna praksa je glede navedenega jasna. Glede ugotovitve in pektorja, da se je dodatek pri posameznih javnih uslu bencih obra unaval nepravilno, dekan priznava nepravilnost obra una, pri emer poudarja, da gre za napake, ki so predvsem v kodo delavca in ne delodajalca, pri emer pa delavci niso uveljavljali nobenega pravnega varstva skladno s prvim odstavkom 200. lena Zakona o delovnih razmerjih, zaradi esar meni, da se zaposleni z vi ino izpla anega dodatka strinjajo.

8 Ugovor ni utemeljen. Zakon o delovnih razmerjih (Uradni list RS, t. 21/13, 78/13 popr. in 47/15 ZZSDT; v nadaljevanju: ZDR-1) v prvem odstavku 2. lena dolo a, da e ni s posebnim zakonom druga e dolo eno, ureja ta zakon tudi delovna razmerja delavcev, zaposlenih v dr avnih organih, v lokalnih skupnostih in v zavodih, drugih organizacijah ter zasebnikih, ki opravljajo JAVNO slu bo. Nadalje zakon v 158. lenu glede asovne omejitve dnevne delovne obveznosti daje podlago za druga no urejanje delovnega asa, no nega dela in odmorov in po itkov v zakonu ali v kolektivnih pogodbah.

9 3 Zakon o javnih uslu bencih (Uradni list RS, t. 63/07 upb, 65/08, 69/08 ZTFI-A, 69/08 ZZavar-E in 40/12 ZUJF; v nadaljevanju: ZJU) v prvem odstavku 16. lena dolo a, da se pravice in obveznosti javnih uslu bencev iz delovnih razmerij urejajo s predpisi s podro ja delovnih razmerij, s kolektivnimi pogodbami, s tem in drugimi zakoni ter na njihovi podlagi izdanimi podzakonskimi predpisi. Nadalje je v tretjem odstavku istega lena dolo eno, da delodajalec javnemu uslu bencu ne sme zagotavljati pravic v ve jem obsegu, kot je to dolo eno z zakonom, podzakonskim predpisom ali s kolektivno pogodbo, e bi s tem obremenil javna sredstva.

10 ZSPJS v prvem odstavku 23. lena dolo a, da javnim uslu bencem pripadajo dodatki za delo v manj ugodnem delovnem asu. Nadalje ZSPJS v tretjem odstavku 32. lena opredeli, da javnim uslu bencem pripada dodatek za stalno pripravljenost, v etrtem odstavku istega lena pa je dolo eno, da dodatek za stalno pripravljenost pripada javnemu uslu bencu le za as, ko dela v stalni pripravljenosti. V petem odstavku 32. lena ZSPJS je opredeljeno, da se vi ina dodatka za javne uslu bence dolo i s kolektivno pogodbo za javni sektor.


Related search queries